Letouny F-35 i do Řecka?

Letouny F-35 i do Řecka?
Autor fotografie: flickr.com (public domain)|Popisek: F-35
03 / 01 / 2020, 14:30

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis bude na nadcházejícím jednání s americkým prezidentem jednat o možném budoucím pořízení letounů F-35.

Po několika měsících se znovu otevřela otázka možného nákupu letounů F-35. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis oznámil, že předmětem jednání s americkým prezidentem Trumpem, které se má uskutečnit 7. ledna v Bílém domě, bude i otázka potenciálního nákupu letounů F-35.

Možnost akvizice nových letounů z USA nadhodil řecký ministr obrany Evangelos Apostolakis už minulý rok v souvislosti s dřívějším prohlášením šéfa kanceláře pro letouny F-35 v Pentagonu viceadmirála Mathiase Wintera, který řekl, že letouny F-35 mohou být prodány do více států. Kromě Singapuru, Španělska, Rumunska, Polska zmínil právě i Řecko.

,,Můžeme naši vzájemnou obrannou spolupráci prohloubit, například v oblasti dronů. Budeme také mluvit o eventuální akvizici letounů F-35, jakmile to finanční podmínky umožní," prohlásil řecký premiér. 

Jako problém se však může jevit zmíněná finanční stránka věci. Některé zdroje hovoří o tom, že nákup letounů bude záviset na tom, zda bude Řecko vzhledem ke svým problémům s financemi schopné za ně platit v dlouhodobé časové perspektivě.

Kromě možného pořízení letounů F-35 zřejmě až v delším časovém horizontu je jistý upgrade stávajících řeckých stíhačů F-16 na nejnovější verzi F-16V, o který se postará Lockheed Martin. Hodnota zakázky činí 280 milionů dolarů.


Zdroj:greece.greekreporter.com

 

Tagy článku