Letouny F-35 mohou stát až 123 miliard. Americké ministerstvo zahraniční souhlasilo s možným prodejem. Výsledek jednání bude na podzim

Letouny F-35 mohou stát až 123 miliard. Americké ministerstvo zahraniční souhlasilo s možným prodejem. Výsledek jednání bude na podzim
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: F-35
30 / 06 / 2023, 11:00

Americké Ministerstvo zahraničních věcí rozhodlo o schválení možného prodeje letounů F-35, munice a souvisejícího vybavení vládě České republiky v odhadované hodnotě až 5,62 miliardy amerických dolarů (122,6 miliardy Kč). „Skutečná hodnota v dolarech bude nižší v závislosti na konečných požadavcích, rozpočtových pravomocích a podepsané prodejní dohodě (dohodách), pokud bude uzavřena,“ uvádí Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci (Defense Security Cooperation Agency, DSCA). Možnost prodeje byla oznámena Kongresu. „Jedná se o standardní postup, který je nutný před každým zahraničním prodejem vojenského materiálu, na jehož základě může vláda USA vládě ČR oficiální nabídku v režimu vláda-vláda předložit,“ uvádí Ministerstvo obrany ČR.

Podle DSCA vláda České republiky požádala o nákup 24 letounů F-35 s konvenčním vzletem a přistáním (CTOL), tedy verzi F-35A. Navrhovaný prodej podpoří podle agentury cíle zahraniční politiky a národní bezpečnosti Spojených států tím, že pomůže zlepšit bezpečnost České republiky jako spojence v rámci NATO. „Česká republika nebude mít potíže s absorpcí těchto výrobků a služeb do svých ozbrojených sil,“ uvádí agentura ve své tiskové zprávě. Odhadované celkové náklady činí 5,62 miliardy dolarů, tedy 122,6 miliardy korun.

„V materiálu uvedená částka 5,62 miliardy dolarů představuje maximální finanční rámec na případnou realizaci desetiletého kontraktu. Tato částka je pro celý desetiletý případný kontrakt částkou nepřekročitelnou (popřípadě lze navýšení realizovat opět jen cestou Kongresu), a proto v ní bývá standardně zahrnuta i dostatečná rezerva. Jejím smyslem je, aby vláda USA nemusela znovu chodit do Kongresu, pokud by ČR v budoucnu případně požadovala další vybavení či služby (mohlo by jít např. o doplnění munice),“ uvádí české Ministerstvo obrany ve své tiskové zprávě.

Na základě dubnového kola vyjednávání uvedla vedoucí českého vyjednávacího týmu, vrchní ředitelka Sekce ekonomické MO Blanka Cupáková, že letouny samotné vyjdou přibližně na 40 miliard korun, dalších minimálně 60 miliard korun bude stát výcvik pilotů a pozemního personálu, výzbroj a potřebné investice do infrastruktury letiště v Čáslavi. Tento poslední úkol Česká republika musí do určité míry splnit jako tzv. Host Nation Support, aby byla schopna spojenecké stroje F-35 přijímat, bez ohledu na to, zda jimi sama své vzdušné síly přezbrojí.

Hlavními dodavateli by byly společnosti Lockheed Martin Aeronautics, Raytheon Missiles and Defense a Boeing. „Případná dohoda o průmyslové účasti bude definována v rámci jednání mezi kupujícím a dodavatelem,“ upřesňuje DSCA.

Česká republika by pořídila celkem 25 motorů Pratt & Whitney F135-PW-100 (z toho 1 náhradní). Pokud jde o munici, pořízeno má být 70 střel středního doletu AIM-120C-8, resp. AIM-120D (AMRAAM, mimo vizuální kontakt) s dosahem asi 160 km, 3 naváděcí systémy AIM-120C-8 AMRAAM, 50 taktických střel AIM-9X Sidewinder Block II/II+ (tepelně naváděné); 10 naváděcích jednotek AIM-9X Block II Tactical Sidewinder; 18 cvičných střel AIM-9X Block II Tactical Sidewinder (CATM) a 4 naváděcí jednotky AIM-9X Block II CATM. Součástí dodávky jsou také střely AIM-120 AMRAAM CATM, náhradní díly pro řídicí sekci a kontejnery; víceúčelové cvičné střely AIM-9, a další příslušenství. Výzbroj proti pozemním cílům představuje 86 náváděných bomb GBU-53/B – Increment II (SDB-II) StormBreaker All-Up-Rounds (AUR), 12 pum Mk-84 General Purpose (428 kg) nebo průbojné BLU-109 (874 kg).

Součástí dodávky by mělo být také pestré vybavení pro elektronický boj, zařízení pro identifikaci přítel-nepřítel, software, podpora přepravy, převozu a doplňování paliva; munice a zbraňové komponenty; podpůrné vybavení pro letadla a munici; podpora a vybavení pro integraci a testování; podpora programu zlepšování komponent letadlových motorů; zabezpečené komunikace, přesná navigace a kryptografické vybavení; náhradní a opravárenské díly, spotřební materiál, příslušenství a podpora při opravách a vrácení; zařízení na zemi a podpora výstavby; větší a menší modifikace, údržba a podpora údržby; utajovaný a neutajovaný výcvik personálu a výcvikové vybavení a zařízení; utajované a neutajované publikace a technické dokumenty; studie a průzkumy; a další související prvky logistické a programové podpory.

Zdroj: DSCA, Ministerstvo obrany

Tagy článku

-->