Autor fotografie: Mrs Airwolfhound, flickr (CC BY-ND 2.0)|Popisek: F-16
Je to možná překvapivé, ale poté, co je jasné, že Turecko nedostane nasmlouvané letouny F-35, požádala Ankara Washington o další letouny F-16.
Turecko-americké vztahy prošly v uplynulých měsících značným ochlazením. Příčinou tohoto stavu je turecký nákup ruských systémů protivzdušné obrany S-400, s nímž USA kategoricky nesouhlasily. Washington dal Ankaře jasné ultimátum: pokud nakoupí ruské protiletadlové komplety, bude za to následovat exemplární trest v podobě stornování již nasmlouvaných 30 letounů F-35, o něž mělo Turecko eminentní zájem.
Nicméně ultimátum turecký prezident Recep Erdogan odmítl, a tak členská země NATO za tuto ,,vzpurnost" zaplatila nakonec v roce 2019 vyškrtnutím z programu F-35, i když do něj dodávala komponenty nutné k výrobě stíhačů páté generace. Komponenty tak USA i nadále od Turecka kupují, i když se vztahy obou zemí a spojenců v NATO za poslední roky viditelně zhoršily a v médiích se začaly objevovat spekulace o možném vyloučení Turecka z NATO.
Nicméně zmíněná krajní varianta by zcela jistě uvrhla Ankaru úplně do ruské náruče, což si si jistě nejvyšší političtí a vojenští představitelé a plánovači v Pentagonu dobře uvědomují, a tak není tato varianta (zatím) na pořadu dne.
I přes nepříznivé ovzduší však Turecko projevilo zájem o dodávku 40 letounů F-16 a také o modernizaci stávajících 80 strojů. Cílem je zacelit částečně ,,díru" po F-35, s nimiž Turecko již napevno počítalo. Ještě před pár lety by takový problém Ankaře problémem zřejmě nebyl, nicméně nyní už ano. Nákup letounů F-16 je v režimu FMS (Foreign Military Sales) a zbrojní akvizici musí schválit ministerstvo zahraničí i Kongres.
A zde je právě možný ,,kámen úrazu", protože téměř dva roky členové Kongresu úspěšně blokují dodávky zbrojního materiálu Turecku. Není tak vůbec jisté, zda k tomuto prodeji vůbec dojde za podmínek, kdy jsou spojenci NATO - Washington a Ankara - trvale znesvářeni. Vypadá to, že chuť amerických zákonodárců v současné době Turecku něco prodávat zde příliš není, a proto Turecko nemusí 40 letounů F-16 nakonec posílit a hledat by muselo jinde. Není vyloučeno, že právě v Rusku.
Na nadcházející schůzce členů skupiny G20 v Římě by se mohli Erdogan setkat se svým americkým protějškem Joem Bidenem a celou záležitost prodiskutovat. Je možné, že Erdogan se bude snažit Bidena přesvědčit, aby Washingotn projevil větší ochotu letouny Turecku dodat než současnou rezervovanost. Nicméně i tak není výsledek jistý a Ankara si tak na další stroje F-16 ,,nesáhne".
Turecko obdrželo první letoun F-16 v roce 1987 a v současné době provozuje 245 strojů, které tvoří osu jeho stíhacích kapacit.
Zdroj: Reuters