foto: Nicolas de Camaret, flickr (CC BY 2.0) /Dassault Rafale
Francie může využít příležitosti a letoun Dassault Francie více ,,protlačit" do regionu Blízkého východu.
Přestože hlavními zákazníky Rafale jsou francouzské letectvo a námořnictvo, letoun má docela velký úspěch i v zahraničí. Letoun si pořídily Indie, Katar, Egypt a Řecko a zařadily jej do své výzbroje. Nejnovějším zákazníkem letounu Rafale je pak Řecko. Nákup francouzských letounů je ale motivován nejen posílením vlastních vzdušných kapacit, ale hraje důležitou roli v mezinárodním měřítku.
Psali jsme
V éře stealth stíhaček 5. generace zůstává starší francouzský Dassault Rafale často bez povšimnutí. Ale ti, kdo jej ignorují, tak činí na vlastní...
Řecko-turecké vztahy procházejí objektivně vleklou krizí, kdy jednu z roznětek napětí představuje turecký průzkum ropných ložisek a dalších zdrojů ve východním Středomoří, na které si činí nárok i Řecko. Podle Atén zde provádí Ankara konfrontační politiku, a proto na ni musí Řecko adekvátně reagovat.
V loňském roce, kdy vrcholila turecká agrese, se řecké letectvo rozhodlo doplnit svůj arzenál právě o stíhací letoun 4,5. generace. Původní objednávka 18 letounů – kombinace starších i nově vyrobených – byla posílena o další nové Rafale na celkem 24 letounů. Francouzská armáda objednala přibližně 180 letounů, indická armáda asi 120 letounů, egyptská armáda přibližně 60 letounů, katarská armáda 36 letounů a řecká armáda 24 letounů.

Katarský letoun Rafale (Foto: Dylan Agbagni, CC0, flickr public domain)
Chorvatské vzdušné síly posílí také 12 použitých francouzských stíhačů Rafale, zájem projevilo v roce 2021. Právě maximální stáří letounů nemělo překročit 10 let, což byla jedna z podmínek Chorvatska. Součástí kontraktu bude i výcvik, zbraně, náhradní díly a další vybavení.
Psali jsme
Slabý pancíř, který měla prorazit i pistole. Zásadní vadou trpěl francouzský tank Saint-Chamond, tanky však ostrý boj nakonec stejně okusily.
Už byla řeč o tom, že Katar a Egypt jsou velkými či stabilními odběrateli letounů Rafale, nicméně výrobce strojů Dassault může na Blízkém východě ještě pevněji zakotvit a ,,protlačit" zde shodou příznivých okolností více těchto stíhačů, a to i do jiných států. Do karet může hrát i skutečnost, že Německo zablokovalo dodávku britských letounů Eurofighter Typhoon do Saúdské Arábie, jakož i Izrael nesouhlasí s jakýmkoliv prodejem stíhačů F-35 Kataru. Tím se otevírá širší pole ,,působnosti" pro francouzský letoun a potenciální možnost vytlačit alespoň částečně odsud tradiční hráče.
V červenci tohoto roku navštívil francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu Katar, kde jednal o posílení strategického partnerství obou zemí prostřednictvím hlubší průmyslové spolupráce. Katar by mohl učinit další objednávku na 24 letounů Rafale, což znamenalo, že by tato blízkovýchodní země měla v budoucnu ve výzbroji celkem 60 stíhačů. Nyní jich má k dispozici 36.
Psali jsme
Dva nejrozšířenější stíhací letouny v západním, tedy EU/NATO světě, americký STEALTH stíhač páté generace F-35 Lighting II a čtvrté+ generace...
I když tatím Katar nedal k nákupu zelenou, vojenští analytikové předpokládají, že k dalšímu nákupu dojde. Právě vojenští analytikové míní, že katarská vláda vnímá pořizování letounů Rafale jako příležitost k ,,nákupu" strategického partnerství s Francií, což je velmi důležité ve světle neklidného regionu, kdy probíhá boj o dominanci na Blízkém východě mezi Saúdskou Arábií a jeho spojenci, a Katarem na druhé straně. Dobrým příkladem jsou události z roku 2017, kdy Saúdská Arábie a koalice dalších států obvinila Katar z podpory z terorismu a došlo k jeho blokádě.
Dalším zákazníkem letounů Rafale by však mohla být i již zmiňovaná Saúdská Arábie. I když Saúdové jsou pro USA v regionu Blízkého východu klíčovým strategickým partnerem, vzájemné vazby se v poslední době rozvolnily a Saúdská Arábie podobně jako Turecko praktikuje ,,obojakou", čili v některých případech až příliš pragmatickou politiku, kdy obchoduje i s těmi státy, na něž Washington uvalil sankce. I když Saúdové projevili zájem o letouny F-35, pro USA se jedná o citlivou záležitost, protože by to mohlo popudit jiného spojence - Izrael. To může právě otevřít cestu k možným dodávkám stíhačů Rafale Saúdské Arábii.
Psali jsme
Jihoafrický Johannesburg hostil summit skupiny BRICS, kde figurují státy jako Brazílie, Indie nebo Čína. Rusko se snaží nepochybně oslabit Západ začleněním...
Bylo by však na druhé straně velmi předčasné, kdybychom hovořili o nějakém vyšachování Američanů z regionu Blízkého východu, protože i po letounech F-35 existuje živá poptávka. Otázkou zůstává, jestli by byly USA ochotné v budoucnu dodat i Kataru letouny 5. generace. Washington má jistě na paměti, že jeho hlavní spojenec Izrael musí mít na Blízkém východu vojenskou převahu či dominanci, a tato rovnováha by mohla být dodávkami stíhačů F-35 různým státům v této oblasti vážně narušena.
Psali jsme
Na ruské letiště u města Pskov zaútočily v noci na středu ukrajinské drony. Letiště bylo vyřazeno a cílem útoku se staly strategické...
I tak francouzské letouny nepřijdou v regionu Blízkého východu v budoucnu zkrátka. Egypt pravidelně hlásí zájem o další tyto stíhače, stejně jako Katar. Zájem ostatních zemí je i nadále otevřený, protože stejně jako USA chce pochopitelně i Francie posílit vzájemné vojensko-politické vazby a prohlubovat je.
Zdroj: Defense News
Tagy