foto: Redakce SM/Arquus Fortress Mk2 na IDETu 2025
Vojenský technický ústav pozemního vojska (VTÚPV) spolu se společností Arquus představil na veletrhu IDET 2025 lehké a střední kolové obrněné vozidlo: LEV a FORTRESS Mk2. Ucházejí se o přízeň Armády České republiky.
„S francouzskou společností Arquus, která je hlavním dodavatelem kolové techniky pro francouzské ozbrojené síly, spolupracujeme již několik let. Toto partnerství nám umožnilo získat technickou podporu a konkrétní platformy, které jsme dále rozvíjeli,“ uvedl Jaromír Šebesta, ředitel závodu VTÚPV. „Na požadavky speciálních sil Armády ČR jsme reagovali vývojem lehkého útočného vozidla. Spolupráce s firmou Arquus byla stvrzena smlouvou o strategickém partnerství, v jejímž rámci VTÚ s.p. působí jako zástupce společnosti Arquus pro Českou republiku v oblasti prezentace, úprav a potenciální produkce vozidel.“
LEV a FORTRESS Mk2 jsou osvědčená řešení
Jedním z výsledků této spolupráce je vozidlo SABRE v modifikaci LEV (Lehké Evropské Vozidlo), které je určeno pro výsadkové a průzkumné jednotky a bylo veřejnosti i odborníkům předváděno v rámci dynamické ukázky na polygonu. Na statické expozici VTÚPV a Arquus bylo vystaveno vozidlo FORTRESS Mk2 – střední obrněné vozidlo 4×4, určené pro širokou škálu taktických i logistických úkolů. „Tato platforma již existuje v několika variantách – jako evakuační vozidlo pro odsun raněných, logistická verze, nebo například vozidlo s integrovaným minometem. V současné době jsme s tímto vozidlem přihlášeni do výběrového řízení a zároveň jej představujeme nejen armádě a ministerstvu, ale i široké veřejnosti,“ doplňuje ředitel.

Podle něj je hlavní výhodou těchto vozidel jejich prověření v reálných bojových podmínkách. „Francouzská armáda je dlouhodobě nasazuje v zahraničních misích a zároveň jsou úspěšně exportována dalším evropským armádám. Jde o platformy, které se již reálně vyrábějí, jsou zavedené do výzbroje a nejedná se o prototypy, ale o hotová řešení,“ uzavírá ředitel VTÚPV. Prověření vozidel nám potvrdil v rozhovoru přímo na IDETu také ředitel společnosti Arquus, pan Emmanuel Levacher:
Jsme na veletrhu IDET 2025 spolu s ředitelem francouzské společnosti Arquus, která vyrábí kolová vozidla, panem Emmanuelem Levacherem, bonjour.
Bonjour, dobrý den.
Vítejte v České republice. Minule jsme měli skvělou příležitost s vámi hovořit na veletrhu Eurosatory v Paříži. Jaké produkty jste letos přivezli do Brna?
Letos máme vlastně dva produkty. Ten, který vidíte za mnou, je Fortress. K tomu se možná ještě vrátíme, a pak máme jeden v dynamické ukázce, který se jmenuje Sherpa Sabre, v provedení LEV pro Českou republiku. Máme tyto dva produkty.
LEV je lehké útočné vozidlo, Light European Vehicle, o němž jsme již slyšeli, ale můžete nám představit vozidlo Fortress?
Ano, toto vozidlo se uchází o program Univerzální kolová platforma. Tento program je pro nás velmi zajímavý, protože pokrývá různé typy potřeb, od ženijních až po sanitní vozidla, a tato platforma, kterou je Fortress, je k dispozici pro všechny tyto různé aplikace a různá použití. Jedná se tedy o univerzální platformu 4x4 založenou na vysoce mobilním vozidle. Samozřejmostí je pancéřovaná a velmi robustní karoserie. Fortress je také v boji prověřená platforma, kterou jsme v posledních letech prodávali v mnoha zemích.
Osvědčená v boji – kde byla nasazena, pokud to není tajné?
Ne, vlastně to není žádné tajemství. Byla nasazena v afrických zemích, kde ji používaly africké armády, ale také některé evropské armády, které ji používaly hlavně při protiteroristických operacích v Africe.
A lehké útočné vozidlo LEV, které je představeno během dynamických ukázek zde na IDET – byli jste spokojeni s jeho výkonem?
Ano, velmi. Právě jsem se na něj šel podívat, jezdil velmi dobře. Myslím, že plní to, co má, opět s vysokou mobilitou, obratností a rychlostí. Je to samozřejmě vozidlo navržené speciálně pro speciální síly, takže má otevřenou karoserii, ale s velmi specifickým vybavením, a bylo také speciálně přizpůsobeno pro českou armádu, a to naším místním partnerem, státním podnikem VTÚ.
Děkuji vám za rozhovor a přeji vám příjemný pobyt na veletrhu IDET.
Děkuji vám a ještě jednou, jsem velmi rád, že jsem zde. Je to země, kterou miluji, a také jsem velmi rád, že mohu spolupracovat s českými ozbrojenými silami. Vkládám do těchto dvou velmi slibných programů velké naděje.
Lehké Evropské Vozidlo
Vozidlo LEV nám představil již loni v září na veletrhu Future Forces Forum pan Tomáš Vališ, generální ředitel společnosti V Solutions, která Arquus v České republice zastupuje. Vozidlo LEV vychází z francouzského typu Sabre, který je postaven na platformě Sherpa Light. Sabre byl vyvinut pro speciální síly a vyznačuje se mimořádnou nosností, autonomií a výzbrojí, která nabízí odpověď na libovolné hrozby. Ve spolupráci společnosti Arquus s VTÚ a podle požadavků Armády České republiky vznikla verze určená specificky pro výsadkáře a vyhovující technickým požadavkům 43. pluku na nové lehké útočné vozidlo, které má nahradit stávající a dosluhující Land Rover Defender 130 Kajman.

Výběrové řízení bylo v roce 2023 zrušeno a akviziční projekt podle Koncepce výstavby AČR 2035 odsunut k roku 2030, ale potřeba výzbroj výsadkového pluku modernizovat tím není o nic méně naléhavější. S ohledem na schopnost vozidla plnit s příslušným vybavením a výzbrojí také úkoly speciálních sil se nabízí i možnost využít jeho vývoj a přímé francouzské zkušenosti v případě, že by v jakékoli fázi sešlo z kritizované zakázky, v jejímž rámci Ministerstvo obrany pořizuje vozidla britské společnosti Supacat.
Obrněnec FORTRESS Mk2 jako Univerzální Kolová Platforma
Vozidlo FORTRESS Mk2 bylo navržené jako odpověď na zesílení hrozeb na bojišti, kombinuje velmi vysokou mobilitu původního modelu FORTRESS a zcela nové schopnosti v oblasti ochrany a palebné síly. V základní variantě může přepravovat bojovou skupinu 11 vojáků v jakémkoli terénu, kombinuje optimální ochranu proti všem balistickým hrozbám a minám, s nimiž se lze setkat na bojišti, a bezprecedentní terénní schopnosti díky nezávislému odpružení a velmi výkonnému motoru. Zvýšení ochrany bylo dosaženo bez zvýšení hmotnosti díky použití nejnovějších technologií společnosti Arquus v oblasti pancéřování a architektury karoserie. Tato významná evoluce byla tedy dokončena při zachování výjimečné mobility vozidla FORTRESS. Od svého představení v roce 2014 si vozidlo FORTRESS vždy těšilo velké oblibě díky svým vynikajícím terénním schopnostem a velmi brzy bylo přijato do výzbroje evropské speciální jednotky.
Vozidlo FORTRESS Mk2 bylo speciálně navrženo pro využití dálkově ovládaných zbraňových stanic (RCWS) řady Hornet společnosti Arquus. V rámci francouzského programu Scorpion vytvořila společnost novou francouzskou řadu RCWS, která pojme širokou škálu zbraní ráží od 5,56 mm do 12,7 mm, včetně 7,62 mm a HK40. FORTRESS Mk2 je také standardně vybaveno sadou vetroniky Battlenet od společnosti Arquus, která je navržena pro spolupráci s věžemi Hornet a disponuje funkcí Blue Force Tracking (BFT). Kromě RCWS Hornet může FORTRESS Mk2 pojmout širokou škálu zbraní a systémů, jako jsou chráněné ruční zbraně ráže 7,62 mm, 12,7 mm nebo 14,5 mm, granátomety nebo akustické a laserové detektory.

Díky těmto vylepšením je FORTRESS Mk2 agilní, dobře chráněné a dobře vyzbrojené vozidlo schopné nasazení v jakémkoli terénu a za všech podmínek. Armádě České republiky je nabízeno v rámci akvizičního projektu, jehož cílem je pořídit univerzální kolovou platformu. Patří mezi tzv. zvlášť významné projekty. Jeho realizace je plánována na roky 2026–2029, druhá etapa pak na roky 2031–2032. Probíhá otevřené výběrové řízení, na jehož základě Armáda České republiky získá vozidlo pro ženijní vojsko, ambulanci a vozidlo pro vojenskou policii. Mezi další uchazeče patří typ Bushmaster od společnosti Thales Australia nabízený státním podnikem VOP CZ, MARS od společnosti SVOS, Gerlach od společnosti Zetor Engineering, nebo Patriot II od Excalibur Army – všechna tato vozidla byla k vidění na letošním IDETu.
Tagy