Lipavský vyjel na Filipa: Jste maskot Omnipolu, necháváte se fotit s rouškou L-39NG!

Lipavský vyjel na Filipa: Jste maskot Omnipolu, necháváte se fotit s rouškou L-39NG!
Autor fotografie: FB poslance Jana Lipavského|Popisek: Jan Lipavský
04 / 03 / 2021, 11:00

Klidný interpelační tón vzhledem k nízké účasti ministrů narušil při čtvrtečním jednání Sněmovny předseda KSČM Vojtěch Filip. Ten interpeloval nepřítomného ministra Lubomíra Metnara kvůli letadlu L-39NG a zaplacení záloh pro společnost Aero Vodochody. Po jeho vystoupení okamžitě reagoval místopředseda Výboru pro obranu Jan Lipavský a vyčetl komunistovi pokrytectví.

Ve své interpelaci s názvem podpora českého leteckého průmyslu se přede všemi Vojtěch Filip ministra ptal, a vlastně si ztěžoval, proč se zálohy za zbrojní techniku platí do zahraničí se předstihem, zatímco českým firmám se neplatí. „ Požádal jsem ministra obrany, aby vysvětlil, proč ani Aero Vodochody nedostalo zálohu. Není ani řádná objednávka pro zařazení letadel L-39NG do výzbroje české armády, přestože od 1. ledna letošního roku ty původní cvičné letouny L-39NG jsou pro svůj věk a odlítané hodiny za hranicí své životnosti,“ tázal se Vojtěch, proč nová letadla nejsou zajištěna a co tomu brání? „Když platíme zálohy pět let dopředu zahraničním firmám a českým firmám neplatíme? To mi jasné není. Je to v rozporu s národními zájmy, v rozporu s potřebami armády a spojeneckými smlouvami,“ uvedl Vojtěch Filip.

Tímto vystoupením však vyprovokoval k technické poznámce místopředsedu Výboru pro obranu Jana Lipavského. „Je to opravdu přehlídka naprostého cynismu, to co tady předvedl místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip. Aby člověk, jehož politická partaj si vydupala a zasadila o to, že armádě sebere minus 10 miliard z rozpočtu, aby zde plakal, nad tím, jak to že se nepořizuje nová technika,“ reagoval Lipavský. Ve vystoupení Filipa mu však, jak sám uvedl, přišla ještě jedna věc šílenější. „To je nepokryté lobování. Přijde Vám důstojné dělat reklamního maskota společnosti Omnipol? Dokonce jsem viděl na internetu, že jste se nechal vyfotit v roušce L-39NG před sídlem KSČM. Nechutný cynismus,“ uzavřel Lipavský. Interpelace byla nakonec byla odsunuta a čeká se na přítomnost ministra. 

Bez certifikátu 

Letoun L-39NG nemá dokončenou potřebnou certifikaci, kvůli čemuž byly zatím kupříkladu dodávky do Senegalu odsunuty na neurčito. Jak zjistila redakce SM, také kontrakt s Vietnamem nemusí dopadnout podle představ. 

Více zde: Avizovaný prodej L-39NG do Vietnamu: Detaily kontraktu vzbuzují otazníky. Proč se dodavatel i odběratel odmlčeli?


Člen dozorčí rady Omnipol asistentem komunisty

KSČM je dlouhodobě spojeno s prosazováním firmy Omnipol. Místopředseda strany Pavel Kováčik měl v minulosti za sněmovního asistenta samotného Jozefa Pigu, tehdy člena dozorčí rady zbrojařské firmy Omnipol a pozdějšího ředitele. „S panem Pigou se scházíme dvakrát do týdne. Připravuje mi různé schůzky,“ popsal asistentskou práci předseda komunistického klubu pro server ceskapozice.cz a následně dodal, že se znají mnoho let, a přesto, jak přiznal, o jeho vrcholovém angažmá v Omnipolu neměl tušení. „Nevěděl jsem, že tam zastává takovou funkci. Vím ale, že tam pracoval.“

Zdržel se

Jak se později ukázalo, podklady Piga připravil Kováčikovi na výbornou. V létě 2011 totiž Poslanecká sněmovna projednávala návrh zákona, díky kterému z vojenských nákupů vypadli prostředníci, kteří konečnou částku pořizované výzbroje mnohdy pouze prodražovali. Šlo o zásadní normu z dílny exministra obrany Alexandra Vondry (ODS) a Věcí veřejných. Zákon měl proces armádních nákupů zprůhlednit a zlevnit (dle analýzy ministerstva obrany prostředníci vojenských obchodů v letech 2004 až 2010 připravili resort o 1,5 miliardy korun). Omnipol a s ním spojené firmy se státem uzavřely kontrakty za více než deset miliard. Zatímco komunistický stínový ministr obrany Alexandr Černý, který je poslancem i dnes, hlasoval pro přijetí zmíněného zákona, předseda klubu KSČM Kováčik se hlasování zdržel.

 

Tagy článku

-->