Litva se rozhodla vsadit na tanky Leopard 2. Dala jim přednost před Abramsy a K2 Black Panther

Litva se rozhodla vsadit na tanky Leopard 2. Dala jim přednost před Abramsy a K2 Black Panther
Autor fotografie: Boevaya mashina, CC BY-SA 4.0|Popisek: Leopard 2A7
31 / 07 / 2023, 16:00

Tank Leopard 2 je v Evropě v kurzu. Litva se jako další evropský stát odhodlal přezbrojit právě na tyto tanky. Pobaltská země jim dá přednost před americkými tanky Abrams a jihokorejskými K2 Black Panther, uvedl server Defense News.

Litva se zařadí v budoucnu po bok dalších uživatelů německého tanku Leopard 2. Litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas oznámil, že pobaltský stát chce podepsat dohodu o společném záměru (Letter of Intent) s Německem, která předznámenává budoucí smlouvu o akvizici Leopardů.

Podle litevského ministra obrany armáda podrobila hodnocení tři tanky - kromě Leopardů také jihokorejský K2 Black Panther, který si pořizuje například Polsko, a americké Abramsy, jež rovněž míří například k našemu severnímu sousedovi. Z podrobné evaluace, která brala v potaz zejména cenu, náklady na údržbu, mobilitu, adaptabilitu, ochranu, palebnou sílu a interoperabilitu daného vozidla nakonec vyšel vítězně právě Leopard 2.

Protože je vše zatím v raném stadiu, Anušauskas neprozradil, o kolik vozidel by měla Litva zájem ani předběžnou cenu za ně. Litva stejně jako další okolní státy reagují na zhoršené bezpečnostní prostředí, které bylo vyvoláno ruskou invazí na Ukrajinu 24. února 2022, a proto modernizuje své tankové síly.

O tanky Leopard 2 projevila již dříve zájem také Česká republika. Pokud by byly tanky Leopard 2A8 pořizovány, dělo by se tak v rámci společného tendru s Německem. Jak zmínila ministryně obrany Jana Černochová, ČR by si chtěla pořídit v takovém případě o pořízení 77 kusů. Současně Černochová deklarovala zájem ČR se podílet na výrobě a servisu těchto tanků.

Zdroj: Defense News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.