Lítý boj o Kyjev: Ukrajinci zatím odrazili nepřítele

Lítý boj o Kyjev: Ukrajinci zatím odrazili nepřítele
Autor: OSCE Special Monitoring Mission to Ukraine, CC BY 2.0|Popisek: Ilustrační obrázek
26 / 02 / 2022, 10:30

Z noci na sobotu se očekávaly těžké boje o hlavní ukrajinské město Kyjev. Město bylo před ruskými jednotkami zatím ubráněno.

Těžkou noc má za sebou hlavní město Ukrajiny Kyjev, přesně tak, jak bylo předpovězeno. Střelba a výbuchy byly slyšet z mnoha míst. Probíhalo bombardování, kdy se Rusové nad ránem snažili vyřadit z provozu tepelnou elektrárnu TEC-6 v Kyjevě.

Ukrajinská armáda hlásí další úspěchy - protiletadlové obraně se podařilo asi 40 km od Kyjeva sestřelit letoun Il-76 s ruskými výsadkáři a vrtulník. Ukrajinská armáda má v současné chvíli situaci v hlavním městě pod kontrolou.

V noci se na druhou stranu podařilo ruským jednotkám obsadit město Melitopol na jihu. Podle jiných zdrojů - britských - tomu tak ale není.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij potvrdil, že je dále odhodlán spolu s vojáky bránit svou zemi a že žádná kapitulace není na pořadu dne. Sám před jednou z klíčových nocí konfliktu varoval, že noc z pátku na sobotu bude těžkou zkouškou a ukrajinská armáda nemůže přenechat své hlavní město ruskému agresorovi.

Podle Ukrajiny bylo v boji zabito 3 500 ruských vojáků a zajato 200. Ztráty také zaznamenává ukrajinská strana.

V důsledku ruských akcí lidé masově utíkají ze svých kyjevských domovů a vytvořily se tak mohutné zácpy mířící z města.

Zdroj: The Guardian

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace