Lockheed Martin zmodernizuje řecké stíhače F-16 na verzi F-16V

Lockheed Martin zmodernizuje řecké stíhače F-16 na verzi F-16V
Autor fotografie: flickr.com (public domain)
30 / 12 / 2019, 14:30

Řecko udělilo kontrakt společnosti Lockheed Martin na upgrade stávajících stíhačů F-16 na nejnovější konfiguraci F-16V Viper (,,Zmije"). Informoval o tom server airrecognition.com.

Řecká vláda udělila kontrakt firmě Lockheed Martin v hodnotě 280 milionů dolarů na upgrade 84 stíhačů F-16 na nejmodernější variantu F-16V. To již dříve potvrdil řecký ministr obrany Nikos Panagiotopoulos. Celý proces modernizace se má odehrát do roku 2027, uvedl server airrecognition.com.

Přesto, že Řecko bylo nuceno provést škrty ve vojenském rozpočtu, disponuje i tak silným letectvem, jehož osu tvoří právě letouny F-16, jichž má k dispozici 150. Svůj záměr na zmíněnou modernizaci oznámila řecká vláda na jaře 2018 a spadal do zvýšeného napětí mezi Řeckem a Tureckem ohledně územních sporů v Egejském moři.

První let nejmodernější varianty úspěšného letounu F-16 proběhl v roce 2015. Vylepšení se dočkal nový palubní počítač, přibyl modernizovaný kokpit, dva menší postranní displeje či automatický antikolizní systém, který automaticky provede úhybný manévr, pokud letadlu hrozí srážka.

,,Zmije" není určena pro americké letectvo, ale pro spojence. O tuto verzi projevil zájem i Tchaj-wan, pro nějž byl přednostně vyvinut, a kterému mají být modernizovány všechny stíhače F-16 A/B, jichž má k dispozici 145. O letouny na druhé straně projevilo zájem i Bulharsko a další země.

 

Zdroj: airrecognition.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace