Lockheed nabízí americkým vzdušným silám letouny F-35 ,,zalevno". Chce vyšachovat svého konkurenta?

Lockheed nabízí americkým vzdušným silám letouny F-35 ,,zalevno&quote;. Chce vyšachovat svého konkurenta?
12 / 05 / 2019, 11:00

Lockheed Martin nabízí USAF letouny F-35 s 10% slevou v době, kdy to pravděpodobně vypadá na to, že letectvo zřejmě koupí jak nové letouny F-35, tak F-15X. Přitom nákup strojů F-15X vzbudil nedávno bouři nevole u některých amerických zákonodárců, kteří nesouhlasí s tím, aby se kupovaly letouny F-15X na úkor ,,důležitějších" F-35.

Americká společnost Lockheed Martin chce prodat americkým vzdušným silám další 100 dalších letounů F-35A, tentokrát však se zhruba 10% slevou - jeden stroj ze necelých 80 milionů dolarů, přičemž běžná cena letounu je 89,5 milionu dolarů. To, že USAF hodlá nakonec koupit i stroje F-15X, což potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů v čele s agenturou Bloomberg, je možná důvodem toho, proč Lockheed poskytuje USAF takovou slevu. 

Boj o letouny" se totiž odehrává hlavně v politické rovině, kdy skupina amerických senátorů nechce, aby USAF kupovala stroje F-15X, což by bylo podle nich na finanční úkor F-35, protože ty jsou podle nich nezastupitelné, protože mají hlavně schopnost stealth, kterou stroje F-15X nemají. A nejen senátoři mají s letounem F-15X problém, podle některých vojenských expertů je fakt, že se stroj objevil v americkém rozpočtu pro rok 2020 nepřijatelný a jen s F-35 je možno udržovat vzdušnou nadvládu. Generál ve výslužbě John Michael Loh kritizuje ve svém komentáři na webu defensenews.com nákup letounů F-15X. Podle něho je nákup ,,nerozumný" a také ,,nežádoucí".

Lockheed nicméně nabízí nyní USAF 100 letounů F-35 se slevou levněji zřejmě i proto, že F-15X je levnější než konvenční F-35, a na druhé straně chce získat proti Boeingu výhodnější pozici ve vyjednávání s USAF a v neposlední řadě také politickou podporu, o níž se samozřejmě rovněž hraje. To vše se děje v době, kdy do příštího rozpočtu 2020 chce Boeing významně promluvit právě s inkarnací nikdy neporaženého stroje F-15.

Na každý pád spor Boeingu a Lockheedu může být vyřešen tím, že USAF nakoupí jak stroje F-35, tak F-15X, a jejich přednosti zkombinuje, i když to bude dražší řešení. Tím ale zřejmě spory dvou konkurenčních firem neutichnou a budou pokračovat dál.

 

Zdroj: defenseone.com, rt.com

Tagy článku