Lockheed pracuje laserových zbraních pro stíhačky. Do roku 2021 by měl proběhnout jejich test

Lockheed pracuje laserových zbraních pro stíhačky. Do roku 2021 by měl proběhnout jejich test
16 / 11 / 2017, 17:00

Lockhhed vyvíjí laserové zbraně pro stíhačky. Hotové by měly být podle plánu do roku 2021.

Lockheed Martin intenzivně pracuje na vysoce účinném laseru, který bude určený pro stíhačky. Na vývoj laserových zbraní dostal od Air Force Research Lab (AFRL) 26,3 milionu dolarů, která je pro tento projekt vyčlenila.

psali jsme: VIDEO: Noční můra všech nepřátelských dronů: Laserový systém ATHENA

Lockheed podle kontraktu nazvaném LANCE (The Laser Advancements for the Next-generation Compact Environments) navrhne a vyrobí laserový systém, kterým by se osadily americké stíhačky. Testy nové zbraně by pak měly proběhnout do roku 2021, pokud vše půjde podle stanoveného harmonogramu.

K tomuto kroku bylo přikročeno poté, co americká armáda, respektive námořnictvo úspěšně vyzkoušely laserové systémy na zemi jako například laserové dělo ATHENA o síle 60 kilowattů, které je specialistou na nepřátelské drony. Nicméně podle expertů bude vyvinutí účinné laserové zbraně či systému pro letadla novou výzvou, protože dosud byly tyto laserové systémy obvykle připevněny na lodích či na vozidlech.

psali jsme: Americké námořnictvo používá v Perském zálivu výkonné laserové zbraně

Výzkumný tým bude vycházet právě z technologií použitých při nedávných ,,laserových" projektech, ať už ze systému ATHENA či ALADIN. Konečným výsledkem pak má být účinný vysokoenergetický laser, který by eliminoval spolehlivě nepřátelský cíl.

psali jsme: Na veletrhu obranného průmyslu DSEI bylo představeno laserové dělo UK Dragonfire

Laserová zbraň pro stíhačky vzniká v rámci programu, který má tři části - ,,zaměřovací", kdy bude laserový paprsek správně naváděn na cíl, dále pouzdro, které bude připevněno na stíhačku a jež bude chladit laser, a konečně vyvinutí samotné.

Pokud se podaří laserovou zbraň skutečně vyvinout, umožní to stíhačkám sestřelování cílů ze vzduchu, a nejen ze země, jak už bylo zmíněno.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.