USA chtějí ,,lovit" čínské stíhačky s novou dalekonosnou raketou. Má nahradit ve službě střelu AIM-120

USA chtějí ,,lovit&quote; čínské stíhačky s novou dalekonosnou raketou. Má nahradit ve službě střelu AIM-120
26 / 06 / 2019, 16:00

Nová střela vzduch-vzduch AIM-260 má mít především větší dolet než raketa AIM-120 AMRAAM.

Americké letectvo ve spolupráci s firmou Lockheed Martin vyvíjí novou raketu vzduch-vzduch AIM-260 v rámci programu Joint Air Tactical Missile (JATM), která má nahradit ,,klasickou" střelu AIM-120 AMRAAM a tvořit obrannou ,,hráz" stíhačům 5. generace J-20, které mají být vybaveny čínskými raketami PL-15. Představitelé amerického letectva a námořnictva mají obavy z toho, že Číňané začali v doletu svých střel PL-15 a dalších vítězit právě nad USA, což by představovalo riziko pro americké stíhače. Raketa PL-15 má mít dosah okolo 200 km a jiná střela, kterou Číňané vyvíjejí, PL-21, podle neoficiálních informací až 300 km. 

Vývoj PL-15 tak byla ,,motivací" pro Američany, aby začali pracovat na rázné odpovědi na tuto dalekonosnou raketu v již zmíněném programu JATM. Nová raketa AIM-260 má nahradit ve službě osvědčenou střelu AIM-120, jejíž dolet je ale menší než u PL-15. AIM-260 tak má být novým symbolem vzdušné dominance pro letouny, které budou střelou vybaveny.

Na druhé straně nejsou zatím známé technické parametry nové střely. Víme, že má mít ,,větší dolet než AIM-120 a další různé schopnosti", jak prohlásil generál Anthony Genatempo, výkonný důstojník pro zbraňové systémy. A také to, že nová střela nebude používat náporový motor jako například raketa Meteor. Na druhé straně zůstává otázkou, jakým způsobem dosáhne většího doletu než AIM-120.

Práce na nové střele začaly v tichosti před dvěma lety, počítá se s tím, že testy se uskuteční v roce 2021 a AIM-260 dosáhne počáteční operační způsobilosti v roce 2022, uvedl server theaviationgeekclub.com. Očekává se nákup tisíců těchto nových střel.

Dominantní předností nové střely má být především větší dolet než raketa středního doletu AIM-120 AMRAAM. Raketa má tvořit součást výzbroje letounů F-22, F/A-18 Hornet a následně F-35.

Není zatím jasné, kolik nových raket AIM-260 chce americké letectvo koupit v dalších letech, nicméně předpokladem je, že střela vznikající v programu JATM budou ve výrobě tak dlouho jako střela AIM-120, která dosáhla operační schopností v roce 1991. Americká armáda pak přestane raketu AIM-120 kupovat podle plánu v roce 2026.

 

Zdroj: airforcemag.com, theaviationgeekclub.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace