Autor fotografie: GDELS, Public domain|Popisek: ASCOD
Lotyšské ministerstvo obrany a společnost General Dynamics European Land Systems (GDELS) - Santa Bárbara Sistemas zahájily jednání o smlouvě na nová pásová bojová vozidla.
Lotyšské ministerstvo obrany potvrdilo, že BVP ASCOD od GDELS bylo vybráno na základě mezinárodní soutěže zahrnující rozsáhlé funkční zkoušky. Lotyšská armáda se rozhodla nahradit svá bojová vozidla CVR(T) – Combat Vehicle Reconnaissance (Tracked) – platformou ASCOD 2. Mezi konkurenty byly švédské CV90, jihokorejské K21 a turecký Tulpar. Řízení na nákup bojových vozidel pěchoty bylo zahájeno na začátku roku 2023. Rozhodnutí komentoval Alejandro Page, viceprezident GDELS pro programy: „Toto rozhodnutí opět dokazuje vynikající výsledky společnosti GDELS v oblasti pásových vozidel. ASCOD je nejmodernější bojové vozidlo, které plně vyhovuje komplexním požadavkům profilů dnešních misí.“
ASCOD zaručuje domácímu obrannému průmyslu značný podíl
„Odborníci z ministerstva obrany a národních ozbrojených sil provedli důkladnou analýzu s cílem vybrat bojová vozidla, která nejlépe odpovídají našim potřebám a která zvýší mobilní schopnosti a palebnou sílu pozemních sil,“ uvedl lotyšský ministr obrany Andris Sprūds. „ASCOD zajistí lotyšským národním ozbrojeným silám výrazné zvýšení mobility, palebné síly a ochrany a zároveň zaručí domácímu obrannému průmyslu značný podíl na výrobě,“ uvedl Dr. Thomas Kauffmann, viceprezident GDELS pro globální prodej. ASCOD se již používá v různých variantách a konfiguracích v ozbrojených silách pěti zemí: Španělsku, Rakousku, Velké Británii, Spojených státech a na Filipínách, přičemž ve službě nebo objednaných je na 1 200 kusů.
ASCOD je modulární konstrukce vozidla založená na úspěšné koncepci Common Base Platform vyvinuté společností GDELS. Vozidlo nabízí velký vnitřní objem při velmi kompaktních rozměrech a kombinuje vynikající taktickou manévrovatelnost s vynikající ochranou proti minám a modulárním přídavným pancéřováním. GDELS dodává svým zákazníkům ASCOD s otevřenou architekturou v různých variantách a rolích, přičemž všechny využívají stejnou základní platformu, což snižuje složitost a náklady a zároveň umožňuje individuální řešení.
Otevřená architektura ASCOD umožňuje interoperabilitu NATO
Pokud jde o palebnou sílu, ASCOD může být osazen celou řadu věží od různých výrobců, od ráže 25 mm do 120 mm, a také protitankové řízené střely. Otevřená architektura systému ASCOD umožňuje interoperabilitu NATO a integraci subsystémů od různých výrobců. ASCOD je osvědčené a moderní bojové vozidlo, které splňuje současné i budoucí požadavky. Do služby ve španělské a rakouské armádě vstoupilo v roce 2002. Britská armáda obdržela svůj první ASCOD SV v roce 2020.
Lotyšská armáda získala první ze 123 bývalých vozidel britské armády CVR(T) Scimitar, Sultan, Spartan, Samson a Samaritan v září 2015, přičemž některá z těchto vozidel slouží jako mobilní platformy pro protitankové řízené střely 4. generace Spike. V roce 2019 bylo objednáno dalších 74 vozidel. Letos v září pak Lotyšsko oznámilo, že daruje neuvedený počet svých vozidel CVR(T) Ukrajině. V peněžním vyjádření poskytlo Lotyšsko Ukrajině vojenskou podporu dosud ve výši 370 milionů EUR. Tato pomoc zahrnuje bezpilotní letouny, vrtulníky, houfnice, zbraně a osobní vybavení, munici, protitankové zbraně, systémy protivzdušné obrany Stinger, radary, přídělové balíčky, IT vybavení, pozemní vozidla, palivo a různé zbraňové systémy. V roce 2024 plánovaná podpora lotyšské vlády Ukrajině přesáhne 200 milionů eur, včetně vojenské pomoci ve výši přibližně 112 milionů eur, což odpovídá 0,25 % lotyšského HDP.
Zdroj: GDELS, mod.gov.lv