Loyal Wingman: Nový parťák stíhacích letounů od Boeingu
Australská pobočka společnosti Boeing projekt robotického wingmana ATS pojmenovaného jako Loyal Wingman. První let se očekává už v příštím roce.
ATS (Airpower Teaming Systém) na délku měří 11,7 m a má mít maximální dolet kolem 3 700 km. Zřejmě bude podzvukový, což ale nemusí být nutně na škodu – i většina pilotovaných stíhacích letounů dosahuje nadzvukové rychlosti jen krátkodobě s využitím přídavného spalování. Krom dosud nespecifikovaných zbraňových systémů má být schopen nést průzkumné, sledovací a zpravodajské systémy i prostředky REB pro vedení radioelektronického boje.
Nepřehlédněte
Výzkumné laboratoře amerického letectva představily demonstrátor nového bezpilotního bojového letounu XQ-58A Valkyrie, který byl vyvíjen v tichosti...
S ATS se i vzhledem k jejich označení Loyal Wingman počítá v součinnosti s pilotovanými letouny. Boeing na zveřejněných vizualizacích zobrazil drony buď s letouny včasné výstrahy E-7A Wedgetail anebo F/A-18 Super Hornet, které jsou ve výzbroji australského letectva. Při operačním nasazení se počítá s nasazením čtyř až šesti dronů na jeden pilotovaný letoun.

Čtveřice Loyal Wingmanů s víceúčelovým stíhacím letounem F/A-18 Super Hornet uprostřed
Využití dronů má mnoho výhod. Výborně se hodí k působení ve vzdušném prostoru chráněném protivzdušnou obranou ať už k jejímu vyhledávání a ničení, tak k průzkumu, elektronickému boji nebo úderům na různé pozemní cíle a to bez ohrožení drahého stíhacího letounu a pilota. Vyvíjené a budoucí bezpilotní letouny navíc mohou mít i lepší letové vlastnosti, protože konstruktéři nemusí brát ohledy na posádku. Z těchto důvodů na různých pokročilejších typech dronů pracuje celá řada států.
Australské letectvo by se mělo případně stát jedním z provozovatelů vyvíjeného dronu. Australská vláda se už ostatně rozhodla podpořit projekt částkou 40 milionů australských dolarů (v přepočtu kolem 645 milionů českých korun). Krom toho se obecně hovoří o dalších spojencích z tzv. anglofonní aliance Five Eyes, kam ještě patří Kanada, Nový Zéland, Spojené království a samozřejmě Spojené státy americké.
Doporučujeme
Podle serveru warisboring.com pracuje Čína patrně na novém bojovém UAV.
Právě ve Spojených státech 5. března poprvé vzlétl prototyp kategoricky podobného dronu XQ-58 Valkyrie od konkurenční společnosti Kratos Defense & Security Solutions. Ten má být stejně jako Loyal Wingman od Boeingu taktéž podzvukový a v budoucnu by mohl, pokud uspěje, doprovázet nejmodernější americké stíhací letouny F-22 a F-35 a to především jako nosič munice, případně průzkumný systém. Každá z jeho zbraňových šachet má mít kapacitu 250 kg, přičemž se předběžně počítá s pumami JDAM a SDB (GBU-39/B Small Diameter Bomb).

XQ-58A Valkyrie při prvním letu
Alespoň podle některých vyjádření si však oba drony nemusejí nutně konkurovat. Podle některých zdrojů má být XQ-58 Valkyrie levnější a jít především cestou rozšíření schopnosti moderních stíhacích letounů. Nikde navíc není psáno, že se do výzbroje amerického letectva nedostane nakonec více typů takových prostředků. Ať už se ale situace vyvine jakkoliv, je už téměř jisté že se „wingmani“ jako nová kategorie bezpilotních letounů zařadí po bok pilotovaných stojů a to poměrně brzy.
Autor: Michal Polák
Tagy