Lukašenko nechce zůstat pozadu. Zavádí do své armády obrněný transportér Volat V2

Lukašenko nechce zůstat pozadu. Zavádí do své armády obrněný transportér Volat V2
Autor fotografie: Homoatrox / WIkimedia Commons / CC BY-SA|Popisek: Volat V2
24 / 11 / 2023, 09:00

Bělorusko v současné době testuje osmikolovou obrněnou platformu nazvanou Volat 2 s vysokou mírou variability systémů a PTŘS Konkurs

I Bělorusko se svými omezenými zdroji chce modernizovat pozemní vozidla a současně vyvíjí nová. Obrněný obojživelný transportér Volat V2 testuje nyní běloruská armáda. Vozidlo bylo představeno na vojensko-technické výstavě MILEX-2021 v Minsku, která měla širšímu odbornému i laickému publiku ukázat, čeho v poslední době dosáhl běloruský obranný sektor.

Současně nové vozidlo má reprezentovat zvýšené snahy jeho výrobce, společnosti Minsk Wheel Tractor Plant (MZKT), pustit se do vývoje a produkce plnohodnotných obrněných vozidel, která by snesla srovnání se západními protějšky. MZKT má s vývojem obrněných platforem zkušenosti z minulosti. Firemní sortiment zahrnuje mimo jiné i rodinu lehce obrněných vozidel MZKT-490100 s kolovým uspořádáním 4x4.

Bělorusko má ve výzbroji značně dýchavičná vozidla BTR-60, BTR-70, BTR-80, BMP-1 a BMP-2, které již zdaleka nesplňují standardy kladené na moderní obrněné stroje. Motorovou jednotku měly zabudovanou vzadu, vykazovaly četné designové vady, měly také stísněný prostor pro vojáky a další technické nedodělky. Bělorusko vnímá Volat 2 jako prostředek, který postupně může zmíněná vozidla v dlouhodobém časovém horizontu nahradit.

MZKT vyvinulo Volat 2 v rámci programu BTR-V2 Umka, jedná se o osmikolovou platformu s motorovou jednotkou zabudovanou v přední části, s vyhrazeným prostorem pro posádku vzadu. Kromě posádky může vozidlo pojmout 8 vojáků.

BMP-2

Oddělení pro vojáky má poskytovat mnohem větší komfort, než tomu bylo u shora zmíněných starých sovětských obrněných vozidel. Jejich ochrana má být také citelně vylepšena. Volat 2 tak má údajně vydržet výbuch, který se rovná 6 kg TNT kdekoliv pod tr+upem, respektive pod koly.

Obrněný transportér je navržen k přepravě posádky do bojových zón, k poskytnutí palebné podpory, ochraně proti ručním a lehkým zbraním, jakož i výbušným zařízením. Stejně tak má být užitečným prostředkem proti vzdušným cílům letícím nízkou rychlostí.

Volat 2 o hmotnosti 20 t, který je vybaven nezávislým hydropneumatickým odpružením, pohání čínský dieselový šestiválec o výkonu 550 koní, vozidlo je vybaveno automatickou převodovkou. Maximální rychlost činí 110 km/h na silnici a 10 km/h ve vodě, dojezd až 1 200 km. Výzbroj stroje zahrnuje kanon ráže 30 mm, kulomet ráže 7,62 mm, protitankové řízené střely Konkurs či granátomety Tuča.

Volat V2

V rámci budoucích upgradů bude možné upravit vozidlo pro různé zbraňové konfigurace. V současné době existuje Volat 2 ve dvou variantách, jedna s modernizovaným bojovým prostorem, odvozeným ze sovětského vozidla BMP-2, druhá, která zahrnuje nově zabudovaný bojový modul BM30.2. Obě verze jsou vyzbrojené kanonem 30 mm.

Nové běloruské obrněné vozidlo tak chce nastavit nové standardy po všech stránkách. Je zřejmé, že nemůže plnohodnotně konkurovat západním obrněncům, Bělorusko si to chce alespoň u těchto vozidel vykompenzovat zvýšením komfortem pro posádku, ergonomičtějším pojetím prostoru, zvýšenou ochranou a také nižšími pořizovacími náklady.


Zdroj: DF, AR 

Tagy článku