foto: Foto: se svolením L. Němce/Lumír Němec
Security Magazín oslovil válečného veterána Lumíra Němce několika otázkami na téma povolební situace v kontextu obrany, hodnocení uplynulého období a výhledu do dalších let. Zeptali jsme se, jestli je spokojen s tím, že by rezort obrany měl připadnout podle všeho v rámci koalice SPOLU Občanské demokratické straně. "Z vhodných kandidátů, jejichž jména zazněla, je podle mého názoru Jana Černochová tou nejvhodnější," hodnotí Lumír Němec jméno, které se v souvislosti s obsazením funkce ministra obrany skloňuje především.
- Výsledek voleb znamená v nejvyšších patrech domácí politiky velké změny. V oblasti zahraniční politiky a také obrany státu by ale měla v ideálním případě existovat kontinuita. Jak hodnotíte výsledky rezortu obrany v uplynulém období? Je nač v dobrém navazovat?
Armáda rozhodně není po stránce zajištění všech svých potřeb v dobrém stavu, ale tento problém je dlouhodobý a dalece přesahuje možnosti jednoho či dvou volebních období. Odcházejícímu ministrovi přiznám, že celou řadu projektů dotáhl do zdárného konce, a armáda potřebnou novou techniku buď dostala, nebo byly alespoň podepsané významné smlouvy. Ne vše se podařilo a rozpočet nerostl, jak vláda slibovala. Na můj vkus se také příliš ohlížela na komunisty a jejich protizápadní politiku. Ale určitě oceňuji trend růstu obranného rozpočtu, ten je třeba udržet a dotáhnout do stabilního plnění závazku vůči NATO, tj. 2 % HDP.
- Blíží se změna vlády a rezort obrany má nově podle všeho připadnout ODS. Podíváte-li se na strany a hnutí, které do nové vlády vstupují, je pravděpodobné řešení tím nejlepším?
ODS dlouhodobě zastává kontinuální názory týkající se našeho členství a naší role v NATO. Dlouhodobě říká, že je třeba splnit závazek dávat na obranu 2 % HDP. Zastává názor, že zastaralou techniku je třeba vyměnit, pokračovat v přezbrojení a modernizaci armády. Tato strana na mě tedy působí jako nejpříhodnější a její zástupci jako kompetentní, aby se rezortu obrany ujali a ve prospěch armády odvedli dobrou práci.
Psali jsme
Naše pozvání přijal Lumír Němec, vojenský a bezpečnostní poradce, bývalý policista, válečný veterán, bývalý náčelník útvaru speciálních operací Vojenské...
- Jméno dosavadní předsedkyně Výboru pro obranu Jany Černochové, která v tomto výboru působí od roku 2010, je zmiňováno jako jméno možné budoucí ministryně. Vnímáte ji jako vhodnou kandidátku? A proč?
Nejlepším nebo ideálním řešením by bylo, kdyby na Ministerstvo obrany nastoupil člověk, který má zkušenosti jak z působení v armádě, tak s rezortem obrany. Bohužel nikdo takový zřejmě nemá zájem nebo ambice, aby se ministrem stal a dělal vrcholnou politiku. Z vhodných kandidátů, jejichž jména zazněla, je podle mého názoru Jana Černochová tou nejvhodnější. A to proto, že se dlouhodobě o naše ozbrojené síly zajímá, má přehled o armádě, má přehled o Ministerstvu obrany, působila řadu let ve Výboru pro obranu, který také úspěšně vedla. A v neposlední řadě z vlastní zkušenosti vím, že když jsem s ní jednal o věcech, které se týkají řešení běžných problémů vojáků a problémů armády, Jana Černochová vždy projevila o téma zájem a podnikala jasné, konkrétní kroky. Jediná třeba interpelovala vládu v souvislosti se záchranou našich tlumočníků z Afghánistánu, a to, co se nakonec podařilo, je také její zásluhou. Jana Černochová dle mého názoru opravdu je tím nejvhodnějším řešením.
- V období před volbami byly velkým tématem na poslední chvíli dotahované akvizice. Kandidát na premiéra Petr Fiala řekl, že v klíčových projektech stávající vláda nemá dělat nevratné kroky, šlo konkrétně o pásová BVP. Je to správný přístup?
Armádu ani vojáky příliš nezajímá, která politická síla je u moci, a záleží především na tom, aby byly vytvářeny podmínky, v nichž lze plnit přijaté závazky. K tomu armáda potřebuje být kvalitně vystrojená a vyzbrojená, a je jí opravdu úplně jedno, kdo nakupuje, kdo akvizice podepisuje. Moderní pásová BVP buď máme, nebo nemáme. Kvalitní neprůstřelné vesty buď máme, nebo nemáme. To je to, co zajímá vojáka. BVP měla být už dávno. Věřím, že nový ministr se za armádu postaví a dotáhne tenhle nákup do konce.
Psali jsme
”Je důležité si uvědomit, že Islámský stát nezmizel. Poté, co byl poražen na území Sýrie, tak se rozptýlil, a dnes hodně těchto skupin...
- Jaké jsou z vašeho pohledu nejpodstatnější úkoly nového ministra či ministryně obrany? Jaké mají být priority pro následující čtyřleté období?
Když je vyjmenuji v bodech, jde o 2 % HDP na obranu, kontinuitu a setrvání v NATO, vést akviziční procesy tak, aby byla AČR plnohodnotnou součástí Aliance. S tím jde ruku v ruce to, o čem jsme právě mluvili. Máme nějaké závazky. Jde o kolektivní obranu, my jsme slíbili, že do roku 2026 budeme schopní postavit moderně vyzbrojenou těžkou brigádu. Opravdu doufám, že za pět let nebudou vojáci jezdit v technice, kterou měli vyměnit už před pěti lety, ne-li dříve. Kromě toho by se měl nový ministr začít více zajímat o problémy běžných vojáků - rozvíjet sociální programy pro veterány. Ale podívat se také třeba na detail, který ztrpčuje život mnoha vojákům, a tím je problém závazků na dobu určitou. Takové závazky způsobují například to, že vojáci mají problémy například se získáním hypotéky, nebo přicházejí o práci bez udání důvodu - jen na základě ukončení závazku. Stejně jako potřebuje ke svému fungování a rozvoji stabilní financování armáda, potřebují stabilní situaci i jednotliví vojáci, kteří tu armádu tvoří. Nelze šetřit ani technice, ani na lidech.
Tagy