Lynx KF41 – výkonný a všestranný predátor od Rheinmetallu usiluje o to, aby se stal novou platformou bojových vozidel pěchoty České republiky

Lynx KF41 – výkonný a všestranný predátor od Rheinmetallu usiluje o to, aby se stal novou platformou bojových vozidel pěchoty České republiky
29 / 05 / 2019, 13:45

V den zahájení veletrhu IDET 2019 uvedl Rheinmetall svůj “CZECHMADE” Lynx KF41.

Nový Lynx KF41 od Rheinmetallu patří mezi nejpokročilejší modulární obrněná bojová vozidla střední hmotnosti ve světě. V Německu sídlící specialista na bezpečnost a mobilitu spolupracuje s předními českými společnostmi, aby nabídl Lynx českým ozbrojeným silám jako náhradu za BVP-2. Spolupracující partneři nyní předvádějí na IDETu 2019 současnou verzi Lynxu, doplněnou věží Lance 2.0.

Lynx: smrtící, odolný, agilní, všestranný

Od svého vzniku byl Lynx vyvíjen jako modulární řada vozidel. Je založen na osvědčených technologiích, navržen jako maximálně smrtící, odolný, mobilní a s všestrannou výkonností. Na jeho převaze na bitevním poli se podílí sestava výkonných zbraní, nejnovější technologie ochrany živé síly a agilita v jakémkoli terénu. Všestrannost Lynxu je vhodná k vojenským operacím všeho druhu – od mírových misí po válečné operace vysoké intenzity.

Bojové vozidlo pěchoty Lynx KF41 (kde KF znamená ‘Kettenfahrzeug’, německý výraz pro pásové vozidlo) oslavilo svůj celosvětový debut na Eurosatory 2018 v Paříži. S hmotností kolem 40 tun se může vozidlo pochlubit vysokou nosností a maximálním vnitřním objemem umožňujícím bezpečně a pohodlně vézt tříčlennou posádku a až devítičlenný výsadek.

Díky své modulární architektuře může být Lynx rychle a snadno konfigurován pro různé role. Kromě bojového vozidla pěchoty (BVP) je k dispozici řada dalších variant; včetně vozidla pro velení a řízení, průzkum, bojové ženisty, opravu a vyprošťování a polní ambulanci. Změna modulu podle typu mise zabere jen několik málo hodin, jak bylo předvedeno na Eurosatory 2018.

Hlavní zbraní věže Lance instalované na BVP Lynx je stabilizovaný 30mm automatický kanón schopný palby ABM (airburst ammunition). To dovoluje vozidlu napadat cíle s účinnosti a velkou přesností na vzdálenosti kolem 3000 metrů – i když jsou v pohybu. Díky své flexibilitě a růstovému potenciálu může být LANCE 2.0 snadno upravena na stejné platformě pro větší ráži, jako pro 50mm automatický kanón. Nadto může být věž Lance vybavena různými protitankovými řízenými střelami jako je EuroSPIKE, který používá jak Armáda ČR tak Bundeswehr.

Další možnosti úprav zahrnují dálkové ovládanou zbraňovou stanici, elektronická protiopatření, atd. Vynikající mobilita Lynxu i v obtížném terénu jej činí mezi konkurencí mimořádným. Vyznačuje se nejnovější pohonnou technologií zahrnující motor Liebherr o výkonu 850 kW (1140 k) a osvědčeným převodovkovým systémem Renk. Ve své třídě má Lynx nejlepší poměr výkonu a hmotnosti. Jeho flexibilní pojezdové ústrojí udrží Lynx KF41 v pohybu v jakékoli konfiguraci a při každé úrovni ochrany.

Lynx po celém světě

Lynx má osvědčené výsledky pro leteckou přepravu v letounech Antonov An-124 a C-17, a to díky několika probíhajícím mezinárodním tendrům.

V srpnu 2018 byl Lynx letecky přepraven na letiště Adelaide v jižní Austrálii na Land Forces Conference 2018, kde Rheinmetall vozidlo představil jako soutěžícího pro tendr Land 400 fáze 3, v jehož rámci plánuje Austrálie nákup až 450 moderních bojových vozidel pěchoty a 17 nových manévrových vozidel podpory.

Další zastávkou byla Ostrava v České republice, kde byl Lynx vystaven během akce NATO Days v září 2018, čímž byla podpořena jeho účast v tendru na náhradu BVP-2. Česká republika potřebuje 210 nových bojových vozidel střední váhové kategorie, a sousední země budou její rozhodnutí pozorně sledovat.

Odsud Lynx pokračoval do Washingtonu, D.C. (USA), aby se účastnil AUSA (Association of the United States Army) v říjnu 2018. Společně se svým americkým partnerem společností Raytheon oznámil Rheinmetall zájem účastnit se programu NGCV-OMFV (bojové vozidlo nové generace – volitelně ovládané bojové vozidlo) americké armády.

“Češi Čechům” – optimální adaptace požadavkům zákazníka

Rheinmetall plánuje spolupracovat s partnery v České republice a proměnit projekt Lynx v realitu. Místní řemeslná zručnost a pracovní síla již do Lynxu vystaveného na IDETu českou DNA vnesla.

České firmy upravili přepravní prostor LYNXu včetně držáků zbraní, ukládacích prostor pro přepravované vojáky, komunikační a další vybavení, stejně jako design kamufláže.

Během svého úsilí také vybavily LYNX komunikačními řešením a interkomem stejně jako v Česku vyrobenými rušičkami nezbytnými pro bitevní pole zítřka.

LYNX se může také pochlubit českými minám odolnými sedadly pro požadovaný počet osmi vojáků výsadku v zadní části vozidla. Toho bylo dosaženo zejména společnostmi BOGGES, URC, CSG, Optokon a Interlink. Rheinmetall potvrdil probíhající jednání s dalšími dodavateli z České republiky.

LYNX – vlajkový projekt

S Lynxem se Češi a Němci chystají vyrábět jedno z nejpokročilejších bojových vozidel planety. Potenciální význam tohoto vlajkového projektu tak dalece přesahuje hranice evropské a severoatlantické průmyslové a bezpečnostní politiky. Lynx je cenově dostupnou investicí do budoucnosti bezpečné České republiky na dalších 50 let.

Tagy článku

-->