Autor fotografie: Pennsylvania National Guard / Flickr|Popisek: M2A2 Bradley
9M133 Kornet je nejlepší a nejmodernější ruský přenosný protipancéřový systém, který je často instalován i na obrněná vozidla. Přesto ani minimálně dva zásahy nestačily na úplnou likvidaci M2A2 Bradley i s osádkou.
Moderní ATGM zásadním způsobem změnily bojiště. Dá se říci, že Javeliny, NLAW a RGW 90 zastavily vpád Rusů na Ukrajinu v roce 2022. Kreml poslal svou armádu zcela nepřipravenou takticky i vojensky. Rusové si zřejmě mysleli, že pojedou na stejný výlet jako v roce 2014 na Krym, Donbas a Luhansk. Selhání ruské rozvědky bylo kolosální. Anebo prostě Putin nechtěl nic slyšet a nebo oboje. V každém případě je těžko pochopitelné bezvědomí Moskvy v souvislosti s tím, že Ukrajina roku 2022 již byla zcela jiná než v roce 2014.
ATGM vs. M2A2 Bradley
Západní ATGM společně s ukrajinskou, laserem naváděnou Stugnou-P, pomalu ukusovaly ruské stojící kolony, až z nich téměř nic nezbylo. Rusové ve zmatku opustili velké množství techniky a nechtěně významně doplnili ukrajinskou armádu. V popředí zastavení útoku stály především přenosné protipancéřové systémy (ATGM). Neodolaly jim ani modernizované T-90M, T-80BVM a T-72B3. Aktuálně je již celkem jasné, že MBT nejde dále nafukovat z hlediska pancíře kvůli váze blížící se 70 tunám u západních strojů a nutností jsou moderní systémy aktivní ochrany (APS) jako je izraelský Trophy nebo Iron Fist. Přesto se snaha chránit osádku západu vyplácí. A to narozdíl od Sovětského svazu potažmo Ruska, jejichž BMP (ekvivalent M2 Bradley) jsou na moderním bojišti jako krabičky od sirek. Výše vložené video ze sítě X je důkazem.
M2A2 Bradley utrpěl nejméně dva zásahy z ruského ATGM Kornet. Po první explozi se však zdá, že BVP pokračuje dál. Po druhém zásahu je jasně patrné, že tři členové osádky utíkají ze zřejmě kriticky zasaženého M2A2 Bradley. Kornet je srovnatelný s americkými Javeliny. Je jisté, že i většina ruských MBT by podobný útok neustála a klasicky bychom viděli utrženou věž po výbuchu munice. Bradley již po několikáté ukázal svou mimořádnou odolnost a schopnost ochránit osádku uvnitř. Již v minulosti vozidlo prokazatelně odolalo zásahům protipancéřovou municí. A samotní Ukrajincí říkají, že pravděpodobnost jejich přežití je mnohem vyšší než u neporovnatelně lehčích BMP.
Podle Military News měla základní verze M2 Bradley po celém obvodu vozidla vrstvený laminátový pancíř o síle 14,5 milimetru. Jenže na Ukrajinu byly dodány M2A2 Bradley, což je modernizace z roku 1988 a u té se Američané věnovali především zesílení ochrany. Pancíř byl výrazně zesílen a navíc byla umožněna instalace reaktivního pancíře (ERA). Výsledkem byla schopnost BVP odolat průrazné munici ráže 30 mm (APDS) a dokonce některým typům RPG. Hmotnost M2A2 Bradley se dostala na 33,5 tuny. Tedy skoro dvojnásobek oproti BMP-2. Pancíř byl instalován i na zadní část vozidla a došlo také k zesílení spodní části trupu. Do kritických míst byly přidány kevlarové protistřepinové vložky.
Kornet jako nejlepší ruský ATGM
9M133 Kornet je ATGM určená přímo proti hlavním bojovým tankům (MBT) nepřítele. Podle The National Interest se jedná o laserem naváděnou střelu, která je v modernizovaných verzích účinná na 8 000 metrů s protipancéřovou hlavicí a deset kilometrů s vysoce výbušnou náplní. Pochopitelně se jedná o tandemovou kumulativní střelu schopnou prorazit pancíř o síle 1 000 mm RHAe. To samozřejmě Bradley nemá. Zjednodušeně řečeno by si kromě klasického pancíře měla poradit i s reaktivní ochranou. K obsluze jsou třeba dva vojáci a příprava ke střelbě je kratší než jedna minuta. Celková váha systému i se střelou je 63,7 kilogramu.
Kornet se parametrově celkem s klidem může rovnat západním ATGM. Osádka Bradley měla zřejmě i štěstí, že oba zásahy šly buď do přední nebo zadní části vozidla. Otázka zní, jak by M2A2 dopadlo při zásahu do trupu. To ovšem nic zároveň nemění na vysoké odolnosti amerického BVP, které si na Ukrajině vydobylo skvělé jméno společně s německým BVP Marder.