Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: M2 Bradley
Jestli se nějaký obrněný prostředek stává na Ukrajině legendou, pak je to americký M2 Bradley. Souboj s T-90M se dostal do všech světových médií. Ukrajinci vychvalují jeho odolnost a nyní stroj slouží ještě jako protivzdušná obrana.
Niže vložené video z Youtube ukazuje čerstvý sestřel ruského UAV za pomoci kanónu M242 25 mm Bushmaster. Video je zjevně autentické, jelikož o něm svědčí optika, zaměření dronu a relativně velmi málo výstřelů nutných k jeho likvidaci. Rychlopalný kanón vykonal své, nepochybně se standardní municí. Obecně rychlopalné zbraně, nejlépe se časovanými střelami s náplní tisíců projektilů jako u Mantis, Tridon Mk2 nebo Skyranger, jsou nepochybně budoucností obrany proti UAV. V tomto případě stačily obyčejné střely a ruský dron se bez pardonu poroučel k zemi. M2 Bradley ukázal opět svou univerzálnost.
Smrtící Bushmaster na M2 Bradley
M242 Bushmaster 25 mm je jedna z nejrozšířenějších zbraní na planetě. Kromě M2 Bradley je instalován na helikoptérách, na řadě pozemních prostředků mimoamerické provenience a v námořnictvu. Vyrábí ho Northrop Grumman Innovations Systems. Jedná se o rychlopalnou jednohlavňovou zbraň, se kterou lze střílet v poloautomatickém, dávkovém nebo automatickém režimu. Na rozdíl od jiných systémů, které používají plyn nebo zpětný ráz k dalšímu výstřelu, má M242 stejnosměrný motor o výkonu 0,75 kW. Ten pohání podávací řetěz k automatickému nabíjení. Střelec může přepínat mezi průbojnými a vysoce výbušnými náboji.
Řízení palby je elektronické i manuální. Video celkem jasně ukazuje, že operátor sundal UAV manuální střelbou. Zřejmě použil jednoranný mód a to velmi úspěšně s vysoce výbušnou municí. Bushmaster M242 je z roku 1976 a bylo jich vyrobeno více jak 11 000 kusů. Zbraň zvládne až 500 výstřelů za minutu a jeho úsťová rychlost činí 1 100 metrů za sekundu. Efektivní dostřel je 3 kilometry a maximální 6 800 metrů. Munice M791 APDS-T je určena proti lehce obrněným cílům, ale dokázala zlikvidovat i moderní ruský T-90M, viz níže v článku. M792 je vysoce výbušná střela pro ničení neobrněných prostředků a likvidaci pěchoty nepřítele.
M2 Bradley na Ukrajině legedou
Níže přiložené video ukazuje souboj dvou M2 Bradley s moderním ruským T-90M. Oba ukrajinské stroje se velmi rychle pohybují a zasypávají ruský tank sprchou svých protipancéřových střel. Na T-90M vybuchují bloky reaktivního pancíře Relikt, protože ukrajinské střely by se skrz něj zřejmě nedokázaly dostat. Jenže náhle se projevuje zřejmě konstrukční chyba elektroniky ruského obrněnce a po jednom ze zásahů se jeho věž začne neovladatelně otáčet. Osádka tanku ví, že je konec. Zdaleka se nejedná o první zdokumentovaný případ. Mnohem slabší M2 Bradley tak opanují bojiště.
T-90M by se svým 125mm dělem zvládl odstřelit Bradley jednou ranou, avšak se tak nestalo. Ukrajinské posádky prokázaly velkou odvahu a měly i štěstí. Zřejmě se spoléhají i na vysokou odolnost amerických bojových vozidel pěchoty. Kyjev si celkově chválí schopnost M2 ochránit operátory a ruská BMP srovnání vůbec nesnesou. Jejich slabý pancíř z nich aktuálně už dělá objednávku na smrt. U M2 je se z fronty už několikrát prokázalo, že vizidlo dostalo zásah moderní ATGM nebo UAV a přežilo. Buď dojde k těžkému poškození a posádka zůstane naživu nebo je Bradley dokonce nadále funkční. Pochopitelně ne ve všech případech.
Podle Army Technology bylo celkově vyrobeno 6 720 kusů vozidel Bradley. Na Ukrajině se nachází modernizace z roku 2005 standardu A3 s vylepšenou termovizí, optikou, střelou TOW a identifikačním systémem. M2 má odpalovač kouřových granátů, možnost instalace reaktivního pancíře a ochrana samotná je kombinací hliníkové konstrukce s vrstveným laminátem. Vozidlo má ochranu proti improvizovaným výbušným zařízením (IED) a je tedy odolnější i proti výbuchu min. Opět svědectví ukrajinských posádek o přejetí několika protipancéřových nástrah a přežití vozidla.
Sestřel UAV je další čárkou v již dlouhém pořadí úspěchů M2 Bradley. Nutno podotknout, že se jedná o starší platformu, která se i přesto náležitě osvědčuje na moderním bojišti. Je ale faktem, že i M2 má problém s drony, stejně jako všechny obrněnce na Ukrajině. Nasazení aktivní ochrany je však jistě jen otázkou času. V případě západní technologie budeme moct APS jistě brzy očkávat, avšak odlišná bude situace s ruskými stroji.