Autor fotografie: U.S. Army / Public domain |Popisek: M270A2
Salvové raketomety zažívají v konfliktu na Ukrajině svou renesanci a v čele vývoje jednoznačně stojí USA se svymi HIMARS a M270. První modernizované kusy M270A2 nejsou ve Spojených státech, ale v Německu.
Před válkou na Ukrajině někteří odborníci hovořili o tom, že dělostřelectvo je přežité a pomalu odchází do důchodu. Předpokládalo se, že kanóny budou nahrazeny řízenými a neřízenými střelami. Větší omyl asi ani nemohl být. Rakety jsou pro intenzivní konflikt neskutečně drahé a dělostřelectvo je stále jediným řešením. Aktuálně na Ukrajině stojí artilerie za osmdesáti procenty všech ztrát. Ne drony, které mají kamery a je tím pádem vše ke zveřejnění. Moderní západní houfnice jako Archer, Krab, PzH 2000 nebo Caesar zachraňují Ukrajinu a Rusko se spoléhá na své obrovské dělostřelectvo budované ještě za éry SSSR.
MLRS s ATACMS a GMLRS
Z hlediska efektivity vévodí dvě záležitosti. Jednak to je speciální dělostřelecká munice, která houfnicím umožňuje dostřel až 70 kilometrů. Nejznámější jsou střely Excalibur, ale je jich mnohem více. I Rusové mají svou raketovou munici, ale nedosahuje kvalit té západní. Druhým segmentem jsou mobilní salvové raketomety (MLRS) HIMARS a M270. Lépe řečeno munice do nich v podobě ATACMS a GMLRS. Balistické ATACMS dokázaly svojí obrovskou účinnost, ale jejich hlavní přínos spočívá v důkazu, že jim páteř ruské protivzdušné obrany, kterou tvoří S-400, nestačí. S-400 na ATACMS nedokáží reagovat v terminální fázi letu, což není nic až tak neobvyklého, ale radary S-400 kompletů mají zřejmě problém americké balistické střely vůbec detekovat.
Jenže Američané nespí, jedna střela ATACMS podle Newsweeku stojí až 1,5 milionu dolarů v závislosti na variantě. Kvůli ceně ATACMS vyvinuli Američané střelu GMLRS, kterou Ukrajinci aktuálně využívají nejvíce. Není balistická a má dostřel jen 90 kilometrů, ale je stejně přesná a hlavně výrazně levnější. Podle Defence24.com je cena za jeden kus 170 000 dolarů, podle jiných zdrojů jen 100 000. Druhá varianta už je pravděpodobnější, protože výroba se navyšuje. ATACMS může HIMARS odpálit jen jednu naráz, GMLRS všech šest. Jenže pravidla hry výrazně změní M270A2 a PrSM.
Balistická PrSM s dosahem 500 kilometrů na M270A2 MLRS
PrSM je balistická střela do HIMARS, které ovšem budou vyžadovat úpravy, a právě do modernizovaných M270A2. Její dostřel je 499 kilometrů, to ale asi jen reflektuje Smlouvu o likvidaci střel středního a krátkého dosahu, a podle české Wikipedie má náporový motor potenciál na 1 000 kilometrů. Když se podíváme na konkurenci, tak ta s příchodem PrSM a M270A2 celkem odpadá. Ruské Tornado-S na papíře vypadá dobře, ale limitují ho střely. Nejmodernější 9M544 se zmocnili Ukrajinci a elektronika navádění vypadá jako z devadesátých let a hlavně maximální dostřel by měl činit 250 kilometrů.
Jihokorejský MLRS Chunmoo jako ekvivalent HIMARS, jedná se o kolové platformy včetně Tornado-S nebo izraelského PULS, byl před příchodem PrSM a M270A2 prakticky rovnocennou zbraní s dostřelem také 300 kilometrů jako u ATACMS, teď ztrácí. Asi nejkonkurenceschopnější je v této chvíli izraelský MLRS PULS, který je výrazně jednodušší, nemá vlastní radarový systém a navíc zvládne odpálit až šest dronů naráz. Američané zřejmě ničím takovým nedisponují. Koneckonců Izraelci se svým PULS také slaví větší úspěchy v Evropě než HIMARS.
M270A2 MLRS u 41. brigády v Německu
Podle WPtech není M270A2 MLRS modernizace, ale prakticky úplně nové vozidlo. Systém má nový motor o výkonu 600 koní, novou automatickou převodovku a zásadně vylepšené pancéřování kabiny. US Army předpokládá modernizaci 385 M270A1 a vyřazených 270A0. To celkem jasně ukazuje důležitost, jakou USA MLRS přikládají. Vyřazených M270 je celkem 160. Stejně důležité je, kde se první M270A2 nachází. Je to na základně Grafenwoehr v Německu a má je k dispozici 41. polní dělostřelecká brigáda. Jde o jednotku první linie v Evropě k rychlému nasazení. Systém je pochopitelně kompatibilní se všemi předtím používanými střelami. Na stejný standard budou modernizovat i Itálie a Velká Británie. Americký vojensko-průmyslový komplex má žně.