Oklamaní Rusové. M777 jako vyšitá, zřejmě od české firmy

Oklamaní Rusové. M777 jako vyšitá, zřejmě od české firmy
Autor fotografie: Picryl |Popisek: M777
26 / 06 / 2024, 05:00

Nejen dělostřelectvo, ale i makety zažívají na Ukrajině renesanci. Nepoměrně dražší rakety nebo drony jsou plýtvány na neporovnatelně levnější atrapy, které jasně vypadají jako skutečné včetně třeba tepelných zdrojů.

Příspěvek ze sociální sítě X níže ukazuje zlikvidovanou maketu ukrajinské tažené houfnice M777 americké výroby. Cena této makety se podle WPtech pohybuje kolem jednoho tisíce dolarů a Rusové k její likvidaci použili UAV vlastní výroby Lancet, tedy mnohonásobně dražší zařízení. No neberte to. M777 je relativně malá zbraň s malým množstvím prvků a tomu odpovídá cena makety. Atrapa třeba MLRS HIMARS vyjde výrazně dráž, protože se na ní instaluje i imitace tepelného zdroje, aby byl cíl co nejvěrohodnější. Pro nás může být zajímavá zcela reálná skutečnost, že výrobcem může být děčínská firma Inflatech, která imitace M777 na Ukrajinu zasílala. 

M777 a česká firma Inflatech

 

Společnosti Inflatech v poslední době výrazně stouply tržby, protože Kyjev si makety od nich objednává. Kompletní vyroba raketometu HIMARS jim trvala šedesát dní. Firma vyrobí asi padesát modelů za měsíc. Atrapy navíc následně podléhají vojenskému utajení a musí je schválit vláda. Jsou z  umělého hedvábí a váží od 25 do sto kilogramů. Čtyři vojáci připraví imitaci k použití za pět až třicet minut. Jestliže atrapa M777 stojí 1 000 dolarů (přibližně 23 000 Kč) a výroba Lancetu vyjde asi na 35 000 dolarů (okolo 810 000 Kč), obrázek si může udělat každý sám. A to navíc vůbec nebereme v potaz ušetřené lidské životy. 

 

Makety zbraní se silně rozšířili především za druhé světové války, kdy byly třeba využívány spojeneckým námořnictvem pro oklamání Němců v rámci operace Overlord. Při ní byly imitace použity v přístavech, které odpovídaly klamnénu cíli celé operace. Rusko však makety v současnosti používá také například v přístavu Novorossijsk. Britská rozvědka podle WPtech zahlédla model ponorky namalovaný na betonu. Moskva se také pochlubila ukořistěnou maketou ukrajinského radaru An/MPQ-64 Sentinel. O HIMARS je zmínka již výše a je prokázána existence makety systému protivzdušné obrany M1097 Avenger. 

Ukrajinci zřejmě začlenili do své armády celkem pochopitelně nejméně dvanáct maket M777. Těchto houfnic má Kyjev od Američanů několik desítek a jedná se o jednu z nejvíce ohrožených zbraní vůbec. Kvůli své spolehlivosti, přesnosti a odolnosti jsou totiž jednou z nejvíce chválených zbraní na bojišti. Jenže stále jde o taženou houfnici a ty se na moderním bojišti pomalu stávají pravěkem. Reakční doba řídících systémů na Ukrajině je stále rychlejší a čas na únik z místa odpalu je pro dělostřelectvo stále kratší. Nyní se pohybuje okolo tří minut. 

M777

Ohrožení M777

 

Dron, protidělostřelecký radar, satelit nebo jakýkoliv další průzkumný prostředek - předání informace řídícímu systému od kontaktu s nepřátelským objektem je otázkou vteřin. Řídící systém vyhodnotí nejvhodnější prostředek odvetné palby, určí typ munice a následně zadá pokyn k výstřelu. I na současné Ukrajině je tato operace otázkou i tří minut. To není čas, který by M777 pro odjezd z místa střelby zvládla. Pokud nedojde třeba k instalaci motoru, který akutně houfnici odtáhne jinam, je otázkou, jak budou na moderním bojišti tyto systémy využitelné. Aktuálně ji musí obsluha složit, připojit k vozidlu s tažným zařízením a odjet. V limitu tří minut je tak zmizení houfnice zcela bez šance. 

M777 byla sama o sobě konstruována tak, aby byla přepravitelná v legendárním letounu C-130 Herkules. Byla proto přizpůsobena pro co nejrychlejší způsob manipulace při přepravě. Je 10,2 metru dlouhá a váží relativně slušných 3,7 tuny. Ráže je standard NATO 155 mm a se standardní municí má dostřel 25 kilometrů, s raketovou municí pak až 30 000 metrů. Kromě toho však stroj dokáže odpalovat také speciální munici Excalibur s dosahem čtyřicet kilometrů. Posádku tvoří pět až sedm mužů. Ukrajinci tvrdí, že je velmi přesná a odolná v podmínkách tamního bojiště, avšak výše zmíněná fakta naznačují, že jako cíl je při střelbě houfnice velmi lákavá.


 

Tagy článku

-->