foto: Needpix / Public domain/M777
Naštěstí PzH 2000, Archer, RCH 155, AS-90 a CAESAR nejsou z USA, ale se 155mm dělostřelectvem bude díky Trumpově fatvě brzy velký problém a M777 jsou na Ukrajině v opravdu velkém množství.
Dělostřelectvo zažívá na Ukrajině svou renesanci, před válkou již panovaly v některých odborných kruzích pochybnosti o jeho smyslu. Předpokládalo se, že dělostřelecké granáty budou nahrazeny řízenými a neřízenými střelami. Jenže konflikt vysoké intenzity ukázal, jak hodně je to nerealistická myšlenka. Západní kolové houfnice PzH 2000, Archer, RCH 155, AS-90, AHS Krab a CAESAR a tažené M777 hrají v konfliktu od začátku významnou roli podobně jako ruské dělostřelectvo. RCH-155 z Německa byly dodány až na konci roku 2024. V souvislosti s tím se takřka okamžitě projevily velké potíže západu a nakonec i Ukrajiny.
Spotřeba 155mm munice na Ukrajině
Ukrajině již sovětská děla a munice došla někdy na konci roku 2023. Okamžitě nastal velký problém s nedostatkem západní 155mm munice. Problém který trvá dodnes. Milwaukeeindependent.com uváděl v roce 2023 spotřebu 155mm granátů na Ukrajině okolo 8 000 za den. Aktuálně se bude pohybovat kolem 20 000, protože je na těchto střelách Kyjev již plně závislý. Ráži 152 mm nemá. A západ nic takového ani po třech letech produkovat nedokáže. Takže pokud Trump stopne jen střely ráže 155 mm, bude velká potíž. Jenže to nebyl jediný problém, který se začal ukazovat hned v roce 2022.
Citlivé dělostřelectvo CAESAR
Především u CAESARů to byla náročnost na servis v tvrdých podmínkách Ukrajiny, systémy prostě byly příliš citlivé na špínu. Zřejmě manuální nabíjení dělalo velké problémy. Hlavní potíž ovšem spočívala v tom, že všechny systémy, tedy PzH 2000, Archer, AHS Krab, AS-90 a CAESAR, okamžitě trpěly velmi vysokým opotřebením hlavní. V průměru má hlaveň 155mm západní houfnice životnost kolem 1 500 výstřelů s tím, že za den by nemělo dojít k více jak jednomu stu odpálení. Ukrajinci tyto normy od začátku naprosto zásadně překračovali a velmi brzy jim houfnice stály.
Nové Archery pro Ukrajinu
Aktuálně už se tento problém nemedializuje, tak je asi vyřešen, koneckonců Kyjev objednal další Archery a podle Le Monde i 72 CAESARů. V souvislosti s pozastavením pomoci Ukrajině ze strany Donalda Trumpa nastává další problém. A tím jsou tažené M777. Těch je podle anglické Wikipedie na Ukrajině kolem 350 kusů. Tedy zcela jasné nejvíce ze všech. The War Zone se ve svém článku právě M777 věnuje. A přirozeně se dostává k problémům s hlavněmi podobně jako u PzH 2000, AHS Krab nebo Archer. M777 je systém, který se dostal do US Army v roce 2005. Již jen to, že se jedná o taženou houfnici už dnes vyvolává otázky o její budoucnosti, protože s prudkým rozvojem dronů a antibateriových radarů se prostě tyto zbraně nedokáží dostat včas z místa střelby.
Donald Trump má prst na M777
M777 váží 4,2 tuny a pochopitelně má ráži 155 mm. Musí ji obsluhovat osm mužů. Maximální rychlost střelby je osm ran za minutu a to jen po dobu 120 sekund. Se standardní municí je maximální dostřel 23,5 kilometru a to už dnes není žádná hitparáda. Nízká hmotnost je způsobena použitím titanu v konstrukci. U M777 je uváděna výdrž hlavně na 2 500 výstřelech. Doba složení by měla být dvě a půl minuty, což je údaj, který by měl na včasné zmizení stačit. V každém případě i přesto, že kapacita je 2 500 výstřelů, Ukrajinci potřebují třicet hlavní měsíčně a na těch teď drží prst Donald Trump.
M777 a možná i RCH 155, AS-90 a další nebudou, záleží na Trumpovi
Dělostřelectvo podle Army Recognition tvoří na Ukrajině osmdesát procent všech ztrát. Pokud odpadne více jak 200 M777, utrpěly už značné ztráty podle Oryxu, bude to pro Kyjev katastrofa. Do půl roku je nebudou mít k dispozici. A nejen to, Donald Trump sice dodávky hlavní pozastavil, ale Američané je stejně stále nestíhají vyrábět. Kongres dokonce nouzově vyčlenil prostředky alespoň na výrobu deseti hlavní M777 měsíčně. Jen tyto údaje hovoří o tom, jak je spotřeba munice na Ukrajině obrovská při použití CAESARů, RCH 155 AS-90 a dalších. Západ prostě není připravený na konflikt vysoké intenzity a otázka zní, co s tím provede Donald Trump.
Tagy