Maďarsko nabídlo Slovensku bojové vozidlo pěchoty Lynx. Nabídka zřejmě zahrnuje i podporu financování slovenského modernizačního programu

Maďarsko nabídlo Slovensku bojové vozidlo pěchoty Lynx. Nabídka zřejmě zahrnuje i podporu financování slovenského modernizačního programu
Autor fotografie: Rheinmetall AG|Popisek: BVP Lynx KF41
03 / 02 / 2022, 13:00

Podle tiskové zprávy maďarského komisaře pro vyzbrojování Gáspára Marótha Maďarsko společně se společností Rheinmetall nabídlo Slovensku bojové vozidlo pěchoty Lynx. Slovensko mimo jiné hodlá v blízké budoucnosti přezbrojit těžkou brigádu a v rámci projektu nákupu hledá 152 moderních pásových bojových vozidel pěchoty. Projekt je plánován s finančním objemem přesahujícím 1,7 miliardy eur (více než 40 miliard Kč). Maďarsko je prvním státem, který zavádí BVP Lynx KF41 do výzbroje.

Slovenská republika chce modernizovat vybavení svých bojových jednotek. Kromě kolových obrněnců na podvozku 4×4 a 8×8 se soustředí také na bojová vozidla pěchoty. V plánu má pořídit čtyři verze: 131 bojových vozidel pěchoty, 15 bojových vozidel pěchoty ve verzi pro velení, řízení a rádiové spojení, tři obrněná vyprošťovací vozidla a tři vozidla pro technickou pomoc.

V roce 2021 byli vyzváni tři potenciální dodavatelé, aby poskytli svá vozidla k testování Vojenskému technickému a zkušebnímu ústavu Záhorie (VTSÚ) na Slovensku. Od března do června 2021 pak byly testovány tři konkurenční stroje: Lynx KF41 společnosti Rheinmetall, Ascod 42 společnosti GDELS a CV90 Mk VI společnosti BAE Systems. Jde o stejné typy vozidel, které s nimiž se jmenované společnosti ucházejí o dodávku také pro Armádu České republiky.

Z vyjádření zmocněnce pro vyzbrojování Gáspára Marótha zatím nevyplývá, za jakých podmínek Maďarsko Slovenské republice bojové vozidlo pěchoty Lynx, které se vyrábí v Zalaegerszegu v západním Maďarsku, nabídlo. Maróth však ve svém prohlášení zdůraznil, že kromě výjimečných technických a taktických parametrů Lynxu může Slovensko těžit také z mimořádně výhodné struktury financování, která byla vytvořena pro modernizaci maďarských ozbrojených sil. Podle komisaře pro vyzbrojování je to klíč k oboustranně výhodné, dlouhodobé a udržitelné modernizaci příslušných ozbrojených sil. Bylo rovněž oznámeno, že v případě úspěšné nabídky bude transakci provádět Maďarská agentura pro obranný export (VEX).

Oznámení maďarské vlády není pro pozorovatele středoevropských modernizačních projektů v obranném sektoru překvapením. Již při položení základního kamene závodu v Zalaegerszegu v hodnotě téměř 168 milionů eur maďarská strana zdůraznila svůj záměr, aby výrobní závod sloužil nejen k výrobě pro vlastní ozbrojené síly, ale také k vytvoření exportních kapacit. Navíc se již v září 2021 objevily zprávy, že představitelé slovenské vlády vyzývají spojence a sousední země, aby předložili nabídky. V této souvislosti se v maďarském i slovenském tisku objevily zprávy, které dávaly Maďarsku na úspěšnou spolupráci s programem Lynx dobrou šanci.

Zdroj: soldat-und-technik.de

Tagy článku