foto: honvedelem.hu/Leopard 2A4HU v maďarské kamufláži
V Mnichově byly dokončeny a maďarské delegaci vedené generálem Lörinczem předvedeny první dva tanky Leopard 2A4HU určené pro 25. pěší brigádu Klapka György v Tatě, resp. její 11. tankový prapor. Leopardy, s nimiž se počítá pro výcvik osádek i personálu údržby, již dostaly maďarskou kamufláž. Vozidel této verze objednala maďarská armáda dvanáct. Akvizice zahrnuje především 44 nových tanků Leopard 2A7HU (2A7+) a 24 nově vyrobených samohybných houfnic na podvozku Leopardu 2 PzH 2000, a příslušenství, včetně nákladních automobilů, odtahových a mostních tanků, střeliva, náhradních dílů a vybavení. Maďarsku a jeho armádě nezbývá než gratulovat. A modernizaci Leopardů 2 nedávno úspěšně rozběhla i polská armáda. V České republice v tomto ohledu zatím jen rozpaky a nejistota.
U velkého Polska důraz na racionálně nastavené armádní akvizice příliš nepřekvapí a sledujeme ho dlouhodobě. Kromě udržování s českými poměry obtížně srovnatelných ozbrojených sil, a to i v přepočtu na počet obyvatel, se pouští do sebevědomých projektů, jakými je například vývoj vlastního pásového bojového vozidla pěchoty. Dosahovala-li přitom hodnota českého HDP per capita v roce 2019 hodnoty přibližně 23200 amerických dolarů a stála-li Česká republika v tomto ohledu na 36. příčce v žebříčku Mezinárodního měnového fondu, Polsko bylo se 14900 dolary až 56., na obranu přitom vydává 2,01 % HDP a tuto úroveň udržuje dlouhodobě.
Psali jsme
Ve čtvrtek oznámil koncern Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), že dokončil práce na upgradu dvou tanků Leopard 2PL určených pro polskou armádu.
Maďarsko je země rozlohou i počtem obyvatel s Českou republikou srovnatelná, ovšem se 17400 dolary na hlavu zaujímá 47. místo na světě, a na obranu v roce 2019 vydalo 1,21 %. Přesto se jeho armáda pouští do velkých akvizičních projektů a kromě nejmodernějších Leopardů 2A7+ se hovoří také o BVP Puma a kolových obrněných vozidlech Boxer, zatímco Česká republika dosti podivně modernizuje své T-72M4 CZ a náčelník štábu otevřeně říká, že na nákup moderních tanků nemá prostředky. Něco je v našem státě zřejmě velmi špatně a přes sliby a vzletná prohlášení politiků se armáda stále netěší podpoře takové, jakou by při výše uvedeném srovnání hospodářského výkonu zemí občan mohl očekávat. A také dlouhé roky neměla jasnou představu, co vlastně chce. To se projevovalo v tápání ohledně modernizace samohybných houfnic, nebo nákupu nových, v otázce změn v akvizičním projektu BVP, v nově např. v kotrmelci ohledně osobního terénního automobilu, a v mnoha dalších ohledech, mezi nimi v nevyřešené otázce hlavních bitevních tanků.
Psali jsme
Maďarsko myslí modernizaci svých pozemních sil vážně. 19. prosince podepsalo s německou společností KMW (Krauss-Maffei Wegmann) smlouvu na dodávku...
video: Youtube
Minulý týden delegace vedená velitelem 25. pěší brigády generálem Gáborem Lörinczem, a složená mj. z vojáků 11. tankového praporu, dosud vyzbrojeného třiceti tanky T-72M1, navštívila společnost KMW v Mnichově a prohlédla si své budoucí k výcviku určené tanky Leopard 2A4HU, repasovaná vozidla sloužící před lety v Bundeswehru. Kromě těchto tanků byl maďarským vojákům předveden také Leopard 2A7+ určený pro Katar (jde o vozidlo, které je součástí velké objednávky 62 tanků z roku 2013), a příbuzný budoucím maďarským Leopardům 2A7HU. Dodávky starších 2A4HU začnou ještě letos v létě, a bude zahájena příprava osádek i technického personálu, aby byly připraveni na příchod moderních tanků. Ty pak 11. prapor obdrží v letech 2023-2025. Byly objednány na konci roku 2018. Před Armádou České republiky v tomto ohledu stojí termín 1. ledna 2026, do kdy platí závazek postavit brigádní úkolové uskupení těžkého typu opírající se o prapory mechanizované pěchoty a tankový prapor na moderních vozidlech.
Psali jsme
Rheinmetall převezme důležitou roli v modernizaci maďarské armády. Skupina se sídlem v Düsseldorfu vyrobí hlavní zbraň a systém řízení...
Z určitého úhlu pohledu lze Maďarsku skutečně závidět. Maďarské opozici se přirozeně nelíbí, že vláda zadává velké výzbrojní zakázky bez výběrových řízení, na druhou stranu z hlediska obsahu těchto zakázek a jejich přínosu pro budoucí efektivitu ozbrojených sil zřejmě nelze vládě vytknout mnoho, a určitě ne z českého úhlu pohledu. U nás se sice výběrová řízení většinou vypisují, ale provázejí je často různé přemety a podivnosti, a zpravidla vždy také průtahy a odklady. Počítá se přitom výsledek. Maďarským výsledkem je, že do roku 2025 bude jeho tankový prapor disponovat 44 nejmodernějšími tanky a dělostřelectvo bude nasazovat houfnice na kompatibilním podvozku. Českému tankovému praporu by se tou dobou, pokud se něco nezmění, měly vracet poslední modernizované T-72M4 CZ. Na nové tanky nejsou podle slov náčelníka generálního štábu peníze. V této souvislosti může zaujmout, že pořizovací hodnotu 44 maďarských Leopardů 2A7 odhaduje maďarský tisk na ekvivalent 7,5 miliardy korun, což je mj. zhruba rozdíl mezi cenovými nabídkami na vrtulníky systému H-1 (14,6 miliardy) a AW139 (asi 7 miliard).
Tagy