Maďarský tankový prapor dostane Leopardy 2 velmi brzy - u nás zatím rozpaky a nejistota

Maďarský tankový prapor dostane Leopardy 2 velmi brzy - u nás zatím rozpaky a nejistota
Autor fotografie: honvedelem.hu|Popisek: Leopard 2A4HU v maďarské kamufláži
07 / 07 / 2020, 14:00

V Mnichově byly dokončeny a maďarské delegaci vedené generálem Lörinczem předvedeny první dva tanky Leopard 2A4HU určené pro 25. pěší brigádu Klapka György v Tatě, resp. její 11. tankový prapor. Leopardy, s nimiž se počítá pro výcvik osádek i personálu údržby, již dostaly maďarskou kamufláž. Vozidel této verze objednala maďarská armáda dvanáct. Akvizice zahrnuje především 44 nových tanků Leopard 2A7HU (2A7+) a 24 nově vyrobených samohybných houfnic na podvozku Leopardu 2 PzH 2000, a příslušenství, včetně nákladních automobilů, odtahových a mostních tanků, střeliva, náhradních dílů a vybavení. Maďarsku a jeho armádě nezbývá než gratulovat. A modernizaci Leopardů 2 nedávno úspěšně rozběhla i polská armáda. V České republice v tomto ohledu zatím jen rozpaky a nejistota.

U velkého Polska důraz na racionálně nastavené armádní akvizice příliš nepřekvapí a sledujeme ho dlouhodobě. Kromě udržování s českými poměry obtížně srovnatelných ozbrojených sil, a to i v přepočtu na počet obyvatel, se pouští do sebevědomých projektů, jakými je například vývoj vlastního pásového bojového vozidla pěchoty. Dosahovala-li přitom hodnota českého HDP per capita v roce 2019 hodnoty přibližně 23200 amerických dolarů a stála-li Česká republika v tomto ohledu na 36. příčce v žebříčku Mezinárodního měnového fondu, Polsko bylo se 14900 dolary až 56., na obranu přitom vydává 2,01 % HDP a tuto úroveň udržuje dlouhodobě.

Maďarsko je země rozlohou i počtem obyvatel s Českou republikou srovnatelná, ovšem se 17400 dolary na hlavu zaujímá 47. místo na světě, a na obranu v roce 2019 vydalo 1,21 %. Přesto se jeho armáda pouští do velkých akvizičních projektů a kromě nejmodernějších Leopardů 2A7+ se hovoří také o BVP Puma a kolových obrněných vozidlech Boxer, zatímco Česká republika dosti podivně modernizuje své T-72M4 CZ a náčelník štábu otevřeně říká, že na nákup moderních tanků nemá prostředky. Něco je v našem státě zřejmě velmi špatně a přes sliby a vzletná prohlášení politiků se armáda stále netěší podpoře takové, jakou by při výše uvedeném srovnání hospodářského výkonu zemí občan mohl očekávat. A také dlouhé roky neměla jasnou představu, co vlastně chce. To se projevovalo v tápání ohledně modernizace samohybných houfnic, nebo nákupu nových, v otázce změn v akvizičním projektu BVP, v nově např. v kotrmelci ohledně osobního terénního automobilu, a v mnoha dalších ohledech, mezi nimi v nevyřešené otázce hlavních bitevních tanků.

                                                                            video: Youtube

Minulý týden delegace vedená velitelem 25. pěší brigády generálem Gáborem Lörinczem, a složená mj. z vojáků 11. tankového praporu, dosud vyzbrojeného třiceti tanky T-72M1, navštívila společnost KMW v Mnichově a prohlédla si své budoucí k výcviku určené tanky Leopard 2A4HU, repasovaná vozidla sloužící před lety v Bundeswehru. Kromě těchto tanků byl maďarským vojákům předveden také Leopard 2A7+ určený pro Katar (jde o vozidlo, které je součástí velké objednávky 62 tanků z roku 2013), a příbuzný budoucím maďarským Leopardům 2A7HU. Dodávky starších 2A4HU začnou ještě letos v létě, a bude zahájena příprava osádek i technického personálu, aby byly připraveni na příchod moderních tanků. Ty pak 11. prapor obdrží v letech 2023-2025. Byly objednány na konci roku 2018. Před Armádou České republiky v tomto ohledu stojí termín 1. ledna 2026, do kdy platí závazek postavit brigádní úkolové uskupení těžkého typu opírající se o prapory mechanizované pěchoty a tankový prapor na moderních vozidlech.

Z určitého úhlu pohledu lze Maďarsku skutečně závidět. Maďarské opozici se přirozeně nelíbí, že vláda zadává velké výzbrojní zakázky bez výběrových řízení, na druhou stranu z hlediska obsahu těchto zakázek a jejich přínosu pro budoucí efektivitu ozbrojených sil zřejmě nelze vládě vytknout mnoho, a určitě ne z českého úhlu pohledu. U nás se sice výběrová řízení většinou vypisují, ale provázejí je často různé přemety a podivnosti, a zpravidla vždy také průtahy a odklady. Počítá se přitom výsledek. Maďarským výsledkem je, že do roku 2025 bude jeho tankový prapor disponovat 44 nejmodernějšími tanky a dělostřelectvo bude nasazovat houfnice na kompatibilním podvozku. Českému tankovému praporu by se tou dobou, pokud se něco nezmění, měly vracet poslední modernizované T-72M4 CZ. Na nové tanky nejsou podle slov náčelníka generálního štábu peníze. V této souvislosti může zaujmout, že pořizovací hodnotu 44 maďarských Leopardů 2A7 odhaduje maďarský tisk na ekvivalent 7,5 miliardy korun, což je mj. zhruba rozdíl mezi cenovými nabídkami na vrtulníky systému H-1 (14,6 miliardy) a AW139 (asi 7 miliard).

Tagy článku