foto: honvedelem.hu/T-72M1 a Leopard 2A4HU
11. tankový prapor 25. pěší brigády Klapka György v maďarské Tatě obdržel nedávno nakoupené a podle maďarských požadavků upravené hlavní bitevní tanky Leopard 2 ve verzi 2A4HU. Jde o dvanáct starších vozidel, která jsou určena především pro výcvik osádek. A ten byl zahájen. Maďarské tankové vojsko přechází ze starých sovětských tanků T-72 na tanky moderní - 44 Leopardů nejmodernější varianty 2A7+, resp. 2A7HU začne do Maďarska přicházet v roce 2023. V České republice se mezi tím vláda potýká s komunistickým požadavkem na snížení obranného rozpočtu, a 73. tankový prapor snad dostane do konce roku 2025 zrenovované T-72M4 CZ.
Díky významné akvizici techniky od společnosti KMW, která kromě 12 Leopardů 2A4 a 44 Leopardů 2A7 zahrnuje také 24 samohybných pásových houfnic PzH 2000, které nahradí tažené 152mm sovětské houfnice M1955 (D-20), a nedávné dohodě s Rheinmetallem o dodávce a produkci BVP LYNX KF41, se maďarské ozbrojené síly definitivně dostávají svou těžkou výzbrojí na světovou úroveň. A ve středoevropském prostoru bude maďarská armáda minimálně nějakou dobu patrně jednou z nejsilnějších. Maďarská vláda chce dosáhnout 2% podílu obranných výdajů na HDP již v roce 2023, a investice do armády navyšuje skokově.
Psali jsme
V Mnichově byly dokončeny a maďarské delegaci vedené generálem Lörinczem předvedeny první dva tanky Leopard 2A4HU určené pro 25. pěší brigádu Klapka...
Maďarští tankisté na tom s výzbrojí byli dosud hůře než jejich čeští kolegové. Zatímco v České republice proběhl sice drahý a zdlouhavý, ale technicky úspěšný modernizační projekt tanků T-72 na světově unikátní variantu T-72M4 CZ, v Maďarsku až dosud armáda využívala 34 tanků v základní verzi T-72M1 a dalších asi 130 vozidel stejného typu má uložených ve skladech.
video: youtube
Nyní mohl být zahájen výcvik osádek na tancích Leopard 2A4HU s cílem připravit tankový prapor na přijetí moderních Leopardů 2A7HU, které budou přicházet od roku 2023. S přeškolením maďarským kolegům pomáhají rakouští instruktoři. Rakouská armáda sice není armádou Severoatlantické aliance, ale s Leopardy ve verzi 2A4 má mnohaleté zkušenosti - nahradily americké tanky M60 A3 Patton již v roce 1997.
Přechod z ex-sovětské techniky odlišné koncepce na mohutnější německé Leopardy znamená velkou změnu. Leopardy 2 vznikly na přelomu 70. a 80. let v reakci právě na T-72. Tanky Leopard 2A4 jsou výrazně těžší (55,1 t proti 43 t), jsou schopné vyvinout vyšší rychlost (na silnici 72 km/h proti 60 km/h), a jedním z hlavních rozdílů oproti tankům T-72 je přítomnost čtvrtého člena osádky - nabíječe. Tanky T-72 jsou vybaveny systémem automatického nabíjení. Bundeswehr dává přednost ručnímu nabíjení - spoléhá přitom na fakt, že v palebném souboji hrají zásadní roli tři první výstřely, které ručně nabíjená zbraň může, s odpovídajícím způsobem vycvičeným nabíječem, vypálit rychleji než zbraň nabíjená automaticky. Významnou změnou bude také přechod na moderní systémy nových vozidel od komunikačních přes zaměřovací po systémy posilující situační povědomí osádek.
Psali jsme
Armáda České republiky potřebuje přezbrojovat, a jednou ze zbraní, u nichž je na prahu třetího desetiletí 21. století zřejmé, že technika...
Leopardy 2, které jezdí kromě Slovenska ve všech okolních zemích, jsou jasnou volbou i pro AČR. Ale v České republice si na přeškolování osádek na moderní tanky ještě patrně několik let počkáme. Bylo rozhodnuto, že na moderní tanky na rozdíl od Maďarska nebo Polska nemáme peníze, a namísto toho investujeme do T-72M4 CZ, čímž se snažíme udržet tankové vojsko, byť zcela minimální, při životě. V rámci zemí V4 se při pohledu na stav těžké techniky v následujících několika letech stane Armáda České republiky relativně slabším článkem, než by měla být. Ze zcela obecného pohledu není snadné přijmout, proč "to" v Maďarsku nebo v Polsku jde, a u nás nejde.
Tagy