Mají švédské ponorky namířeno do Polska?

Mají švédské ponorky namířeno do Polska?
Autor: Ministerstwo Obrony Narodowej|Popisek: ORP Kondor
02 / 12 / 2019, 14:00

Server Defense News uvedl, že Polsko může nakoupit od Švédska dvě použité ponorky třídy Södermanland.

Polsko by mohlo koupit od Švédska dvě použité ponorky třídy Södermanland (A17), uvedl server Defense News. Dvě švédská plavidla by alespoň částečně mohla v rámci programu Orka překlenout neutěšenou situaci v notně zastaralé polské ponorkové flotile a nahradit starší ponorky třídy Kobben.

Nicméně polské námořnictvo v programu Orka poptává 3 až 4 nové ponorky a tato 2 švédská plavidla by tak jen zčásti zaplnila prostor. Polsku byly dodány z Norska 4 ponorky z třídy Kobben v letech 2002-2004, pátá slouží pro náhradní díly. Před dvěma lety byla z této pětice vyřazena ponorka Kondor ze 60. let.

Podle serveru Defense News diskutoval o zmíněné možnosti ve Stockholmu polský náměstek ministra obrany Pawel Wozny, výsledek však zatím neznáme.

Minulý rok obdrželo polské ministerstvo obrany tři nabídky na nové ponorky v již zmíněném programu Orka. Francouzská Naval Group nabídla diesel-elektrické útočné ponorky třídy Scorpène, které vznikly ve francouzsko-španělské spolupráci, německá společnost ThyssenKrupp Marine Systems moderní Typ dieselelektrických ponorek třídy 212CD a švédský Saab Kockum ponorky třídy A26.

Podle plánu pak mají být Polsku dodány nové ponorky do roku 2026, kontrakt má hodnotu 10 miliard zlotých (2,6 miliard dolarů).

 

Zdroj: Defense News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace