Mezi modernizačními projekty Armády České republiky představenými již loni v červnu najdeme také modernizaci tanku T-72M4 CZ. Pořízení nových tanků Ministerstvo obrany plánuje na roky 2026-2029, resp. na dobu, kdy budou dokončeny akviziční projekty týkající se pásových BVP, víceúčelových vrtulníků, samohybných děl a vozidel Titus. V mezičase bude ale investovat miliardu korun do třicítky tanků 3. generace, které jsou na hranici životnosti. Má taková investice jiný smysl než obdařit zakázkou ztrátový státní podnik VOP CZ?
Modernizace tanků T-72 v českém podání je odborníky vysoce hodnocena jako jedna z nejzdařilejších. Pokud nás tedy zajímá výsledek a takticko-technické parametry. Protože průběh modernizace nabral v 90. letech nezdravé zpoždění, a výrazně se oproti plánu prodražil. Třicet tanků s posílenou palebnou silou, ochranou, pohyblivostí a na svou dobu moderní elektronikou bylo vyrobeno společnosti VOP v letech 2003-2006. A po patnáctileté službě nejsou zcela v kondici, a počátkem roku 2018 je u 2. a 3. roty 73. tankového praporu v Přáslavicích nahradily reaktivované T-72M1, vyráběné licenčně v ČSSR od roku 1986. A stejné tanky má ve výzbroji také 1. tanková rota Aktivních záloh.
Psali jsme
Během zbrojařského veletrhu IDET 2019 poskytl Security Magazínu rozhovor Thomas Fritzsch, oblastní ředitel společnosti Krauss-Maffei Wegmann (KMW), v jejíž...
"Nejsem si jistá efektivností vynakládání dalších prostředků do zastaralých tanků modernizovaných před dvaceti lety, které jsou na hraně životnosti," uvedla Jana Černochová (ODS), předsedkyně Výboru pro obranu PS PČR.
A jistý si efektivitou takového záměru může být patrně málokdo. Mohou-li tři ze čtyř českých tankových rot dlouhodobě fungovat s tanky 2. generace, otázka, proč utrácet miliardu za modernizaci výběhového modelu, a ten pak nasazovat čtyři roky (možná), a nenapřít veškeré síly do pořízení moderní techniky, se nabízí. Ministerstvo nabízí také pohotově odpověď: T-72M4CZ by mohly nadále užívat Aktivní zálohy. Pokud tedy nehraje roli spíše potřeba "ozdravné" zakázky pro VOP CZ. Za rok 2017 vykázala společnost ztrátu 59 milionů, a v roce 2018 ještě horší výsledek.
Psali jsme
Ministr Metnar včera nečekaně odvolal ředitele VOP CZ Marka Špoka. A to za situace, kdy Ministerstvo obrany počítá s podstatným zapojením...
"Jsme armáda, víme, co chceme." Jde tedy skutečně o nový systém řízení palby a další systémy pro tank 3. generace v budoucnu sloužící u Aktivních záloh, anebo vylepšení rozpočtu státního podniku? Pořízení nové techniky se stát nevyhne, tedy pokud i nadále počítá s existencí tankového vojska. Otázka výběru hlavního bojového tanku mj. souvisí s probíhajícím tendrem na pásové bojové vozidlo pěchoty. Z řady hledisek je žádoucí, aby byly obě zbraně kompatibilní z hlediska výkonu, a v maximální možné míře z hlediska logistiky.
Výběr nového pásového BVP není jednoduchý a sledujeme v přímém přenosu vyvíjející se požadavky. A nejen u BVP: vrtulníky, radary, nejnověji také patrně odložená akvizice protiletadlového kompletu krátkého dosahu. Přilby. Lze předpokládat, že rámcově podobně bude probíhat i proces výběru nového tanku. Včera bylo pozdě, zdá se, protože u nás potřebujeme na některé věci hodně času - a možná i tak lze číst zájem modernizovat T-72M4CZ: překlenout nějakým způsobem dobu, po kterou se povleče výběr nového tanku. Povedou se složité interní diskuse o požadavcích, a následně veřejné debaty o jejich výsledku (mj. otázka, jestli je jeden tankový prapor dostatečnou silou). Jakoby trh překypoval množstvím techniky za dobrou cenu. Nepřekypuje, a čím déle se bude problém přezbrojení 73. praporu odkládat, tím hůře, a tím dražší bude pravděpodobně také zvolené řešení. Miliardová zakázka pro VOP CZ přesně tomuto scénáři napomáhá.
Tagy