Malý ukrajinský FPV dron prorazil pancíř ruské chlouby T-90M

Malý ukrajinský FPV dron prorazil pancíř ruské chlouby T-90M
Autor fotografie: EUAM Ukraine / Flickr|Popisek: Ukrajinský FPV dron
27 / 12 / 2023, 15:00

Ozbrojené síly Ukrajiny (ZSU) během Vánoc zveřejnily video, na kterém dokládají údajné zneškodnění ruského tanku T-90M svým FPV dronem. Jedná se o jeden z množství dokladů efektivního použití UAV na ukrajinském bojišti.

Video zachycuje tank T-90M Proryv-3 jedoucí po zasněžené krajině. Najednou je možné vidět výbuch v přední části tanku před jeho věží. Tank ještě chvíli jede rovně a následně zahýbá do přilehlého lesíku. Podle nekontrolovatelného otáčení věže je patrné, že je stroj mimo ovládání posádky. Po několika dalších metrech se celý stroj zastavuje a vyskakuje z něj jeden a později dva další ruští vojáci. Z tanku se line dým, přičemž se zdá, že byla zasažena jeho vnitřní část, která pravděpodobně začala hořet. 

Podle ZSU výbuch v přední části tanku způsobilo průzkumné UAV, které na sobě mělo připevněné výbušniny. Jedná se o velmi efektivní techniku, při které je za vynaložení malých nákladů na dron možno zničit větší a dražší vojenskou techniku. Poprvé ji ve válce na Ukrajině začaly používat ukrajinské jednotky, ale dnes je již běžnou praxí také ruské armády. Podobnou techniku použití FPV dronů bylo možné v minulých týdnech zaznamenat také při boji izraelských složek s teroristickými skupinami na Západním břehu Jordánu i v Gaze

FPV drony jsou vybaveny kamerou, která je vzdáleně napojena na speciální brýle operátora. Ten proto vidí prostor kolem dronu z jeho perspektivy a následně může velmi přesně zaútočit na vybraný cíl. Technologie dronu a jeho munice se navíc neustále mění, což ještě více zvyšuje efektivitu této rychlé zbraně. Video navíc ukazuje, že malé drony se již dokáží vypořádat také s chloubou ruské tankové techniky, tedy s modelem T-90M. Dron navíc narazil do přední části, kde má tank nejsilnější pancíř. Operátor se proto musel trefit do oblasti mezi věží a trupem a pravděpodobně se dostal až do prostoru posádky. 

Tank T-90M je v současné době považován za nejvyspělejší hlavní bojový tank Ruska. Typ T-90M, přezdívaný též Proryv-3, vychází z modelů T-72 a T-80 a je vyráběn společností Uralvagonzavod. Původní stroj byl vyvíjen především v 90. letech 20. století (ačkoliv první prototypy byly představeny již v roce 1988), ale model byl postupně modernizován na základě jeho použití při bojích v Sýrii. Tank je vybaven hlavním kanónem ráže 125 mm pod označením 2A46M-5, který je nabíjen automaticky a jeho přesnost zajišťuje elektronický systém řízení palby.

 

Tagy článku