Mám trošičku vztah k letadlům, tak jsem uspořádal seminář: Exministr kultury Staněk svérázně obhajoval akci na podporu zbrojního exportu. Uvidíme ale výsledky?

Mám trošičku vztah k letadlům, tak jsem uspořádal seminář: Exministr kultury Staněk svérázně obhajoval akci na podporu zbrojního exportu. Uvidíme ale výsledky?
Popisek: Seminář "Budoucnost a perspektivy obranného průmyslu...", 9.9.2020
16 / 09 / 2020, 15:00

Na půdě Poslanecké sněmovny proběhl ve středu 9. září seminář "Budoucnost a perspektivy obranného průmyslu v době po koronavirové pandemii" konaný pod záštitou Antonína Staňka z ČSSD, který je členem výboru pro obranu od března a od dubna také jeho místopředsedou. Pedagog, kterému v době nástupu na ministerstvo kultury mnozí vyčítali, že se dosud oblasti kultury nevěnoval, tak uspořádal seminář o perspektivách obranného průmyslu v době probíhající krize a po ní, když ani obrannému průmyslu nebo obraně se dosud nevěnoval.

Do povědomí široké veřejnosti vstoupil jako nepříliš úspěšný ani oblíbený ministr kultury, kterým se stal v červnu 2018 ve vládě Andreje Babiše. Ještě jako poslanec navrhl udělit státní cenu komunistickému básníkovi Karlu Sýsovi. A nejen v souvislosti s odvoláním ředitele Národní galerie Jiřího Fajta byl některými označován za nekompetentního. Se svou rezignací v létě 2019 pak téma kultury opustil, a začal se zabývat jiným, s nímž v minulosti rovněž neměl mnoho společného – v březnu 2020 se stal členem a v dubnu 2020 místopředsedou sněmovního Výboru pro obranu.

Pozoruhodné je, jak rychle se dokázal v tématu obrany, resp. zbrojního průmyslu a jeho potřeb zorientovat, že jen za několik měsíců již měl potřebný přehled a kontakty, aby uspořádal, samozřejmě s podporou svých kolegů, ambiciózní seminář se širokou účastí zástupců především veřejných institucí. Podobně jako v případě kultury ani v případě obrany nelze v jeho poslanecké minulosti vystopovat práci, která by s obranou nebo zbrojním průmyslem souvisela. Své angažmá vysvětlil bonmotem: přechází z kultury k obraně v době krize, kdy múzy mlčí a, obrazně řečeno, mluví zbraně.

Zmínil však také svůj olomoucký původ (působil mj. jako primátor města) a povědomí o problémech olomouckých firem působících v oblasti obranného průmyslu, mezi nimiž uvedl společnost Meopta, které se potýkají s dopady koronavirové pandemie. A zdůraznil také svůj dlouholetý vztah k českému letectví: „mám trošičku vztah k letadlům“, a leteckému průmyslu, který označil za špičkový, a který v dnešní situaci patří k nejvíce zasaženým odvětvím, a tomu ostatně byla věnována během semináře, i pro složení řečníků, velká pozornost. I ve Výboru pro obranu široce a dlouhodobě diskutovaná témata situace českého obranného průmyslu pak uvedl jako hlavní motivaci pro uspořádání semináře.

Při pohledu na program semináře a při povědomí o jisté absenci dosavadního Staňkova zájmu o oblast obrany přesto do jisté míry vyvstává otázka, kdo s myšlenkou semináře přišel jako první, kdo jej inicioval a s jakým cílem. Kromě zástupců Ministerstva obrany (náměstek Tomáš Kopečný), Hospodářské komory (prezident Vladimír Dlouhý), Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (prezident Jiří Hynek), Státní správy hmotných rezerv (předseda Pavel Švagr), VZLÚ (místopředseda představenstva Zbyněk Šedivý) promluvilo šest zástupců soukromého sektoru, a z nich čtyři zástupci skupiny Omnipol, jejichž příspěvky v různé míře akcentovaly mj. složitou situaci projektu L-39 NG, případně vysvětlovaly zimní kauzu náhlého zdvojnásobení ceny systémů VERA NG. Zmíněna byla informace, že společnost Aero Vodochody zaznamenala v důsledku krize pokles dodávek o 30 % oproti letošnímu plánu.

Na nezaujatého pozorovatele tak mohl seminář působit v jistém ohledu především jako prezentace současných problémů společností náležejících tomuto proslulému holdingu, a nástinu řešení, jež by si Omnipol představoval, a jež by vyhověly jeho situaci.

Viceprezident Omnipolu Jozef Piga uvedl, že Staňkovu iniciativu uspořádat seminář velmi uvítali a rádi podpořili. „Projednávaná témata byla vysoce aktuální, někde byla stanoviska rozdílná, ale z mého pohledu to byl vynikající počin Výboru pro obranu PS ČR. Iniciativu MO vítám a doufám, že bude stabilizujícím prvkem dalšího vývoje obranného průmyslu,“ zhodnotil na dotaz Security magazínu průběh semináře. Iniciativou MO je náměstkem Kopčeným oznámené ustavení (k 1. lednu 2021) struktury, která bude mít v rámci MO v gesci prodeje a nákupy ve formátu vláda-vláda (G2G). MO chce tímto krokem podpořit exportní možnosti českých firem a dohnat v tomto směru země, které takovou formu obchodování rozvíjejí dlouhodobě, a jejichž společnosti tak mají proti českému zbrojnímu průmyslu jistou konkurenční výhodu.

Seminář nemohl mít jiné než obecné závěry. Nezaznělo žádné doporučení nebo návrh usnesení, které by mohlo nějakým způsobem byť neformálně zavázat konkrétní osoby nebo organizace k nějakému dalšímu postupu. Prezentovaný koncept podpory exportu formou prodejů českých produktů ve formátu vláda-vláda vznikl nezávisle na semináři, kde byl jen obecně představen jako jedno z perspektivních východisek stávající situace. Podoba a kompetence zmíněného nového odboru MO ale zatím nebyly veřejně prezentovány a je otázkou, do jaké míry bude v současné situaci rychlou a efektivní pomocí. Podle prezidenta AOBP Jiřího Hynka se krize obranného průmyslu naplno teprve projeví, protože v současnosti dobíhají již zahájené projekty, ale zahajovat v situaci pandemie nové není snadné a často možné.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace