Německé Mardery předvádějí v Kurské oblasti ruským BMP, jak má vypadat BVP

Německé Mardery předvádějí v Kurské oblasti ruským BMP, jak má vypadat BVP
Autor fotografie: Rheinmetall / Public domain|Popisek: IFV Marder
21 / 08 / 2024, 07:00

S prudkým rozvojem ATGM a nástupem dronů se zdá, že klasické obrněné transportéry jsou na ústupu a vývoj je věnován lépe pancéřovaným vozidlům bojové pěchoty. Rozdíl mezi BMP a německými Mardery je propastný.

Západní vývojáři jsou si vědomí rostoucích požadavků na ochranu obrněných vozidel a v poslední době je zjevně značná část pozornosti věnována těžším a lépe opancéřovaným BVP. Jako příklad lze uvést švédské CV90, německý Lynx, Boxer od Rheinmetallu a KMW nebo třeba britský Ajax. Současné moderní přenosné protipancéřové systémy (ATGM) jako Javelin, RGW 90 nebo NLAW jsou natolik kvalitní, že si poradí s většinou obrněných vozidel včetně MBT. Řešením je aktivní ochrana jako izraelský systém Trophy, ale důraz je kladen i na sílu a kvalitu pancíře. Daní je pochopitelně vysoká hmotnost vozidel, která se už pomalu přibližuje váze ruských MBT, které jsou takřka vždy pod 50 tunami. Švédské CV90 může pro příklad vážit až 38 tun. 

Marder v ochraně jasné překonává ruská BMP

 

Německý Marder váží ve verzi 1A5 přes 37 tun. Ekvivalentní ruské protějšky BMP-3, což je poslední modernizovaná verze tohoto bojového vozidla pěchoty, mají váhu blížící se 19 tunám. Hlavní rozdíl je pochopitelně v pancéřování. BMP-1 a BMP-2, se objevují na frontě stále velmi často a mají pancíř prakticky stejný. A to i přesto, že v roce 1973 se za Jomkipurské války zjistilo, že první verze ruského BVP neodolá ani palbě z lehkých kulometů. Až BMP-3 přineslo zesílení ochrany, ale zcela nedostatečné. Pancíř zůstal v maximální síle a poměru k přímému zásahu na 30 mm, ale jen na přední části a věži. Marder má sílu pancíře 35 mm, ale ta je rozložená na větší části vozidla. 

BMP-3

Neméně důležitý je ovšem faktor i kvality pancíře. Západ i u BVP používá často keramické vložky, Rusové ne. Alchymií a přísným vojenským tajemstvím je složení kompozitního pancíře, kde často najdeme wolfram nebo třeba i titan. Zatímco americké M2 Bradley i přes své stáří prokazatelně ustojí výbuch miny nebo IDE (improvizované výbušné zařízení), ruské BMP-3 v drtivé většině případů ne. Západní IFV používají ve spodní části pancéřovou ochranu ve tvaru V nebo U, která dokáže většinu kumulativních min ustát. Jedná se o zúročené zkušenosti z Iráku a Afghánistánu. Totéž se týká i odolnosti vůči ATGM. Bradley opět prokazatelně dokázal ustát střely z ruských protipancéřových zbraní. Ruská BMP nemají šanci. 

Ohledně výzbroje jsou IFV Marder a BMP-3 poměrně podobné, byť ruský stroj má 30mm kanón. Velký rozdíl je však v systémech řízení palby, kdy se Moskva v posledních letech spoléhala na dodávky ze západu a v současnosti má díky sankcím dost velký problém. Ukrajina dostala z Německa přes sto kusů Marder 1A3. Dvacet BVP pocházelo ze skladu německé armády a zbytek od Rheinmetallu. Přislíbeny jsou další a v letošním roce by Kyjev měl disponovat až 150 vozidly. Kyjev podle Oryxu doposud přišel o 25 kusů Marderů, což je relativně vysoké i nízké číslo. Při útoku na Kurskou oblast byl Marder nasazen jako těžší a lépe vyzbrojené IFV vedle amerických Strykerů, ktere jsou především v terénu výrazně rychlejší a agilnější. Účast M2 Bradley zatím nebyla potvrzena. 

 

Ztráty Marderů v Kurské oblasti porostou 

 

Právě Marder 1A3 má jako jedna z verzí vylepšený pancíř včetně extra čelní ochrany a zesílený podvozek proti IDE a tedy i proti minám. Verze byla modernizována v letech 1988 až 1998. Původní BVP bylo navrženo v 60. letech a vyrábělo se do roku 1975. V základní charakteristice má podle Army Technology osádku tří mužů a výsadek v počtu sedmi vojáků. Pancíř by měl chránit proti střelám ráže až 20 mm a dokonce i proti APDS vysoce výbušným 25mm granátům. Boky Marderu jsou doplněny přídavnými štíty z válcované homogenní oceli.  

Vozidlo je vybaveno zaměřovací termovizí a termovizním kamerovým systémem. Velitel má k dispozici osm periskopů a střelec tři. Novější verze jsou osazeny lehkým protitankovým systémem MELLS se schopností zásahu až na 4 000 metrů. Hlavní výzbroj tvoří 20mm kanón Rheinmetall Mk 20 Rh202. V dnešní době již přeci jen nedostačující ráže. V každém případě je potvrzena účast Marderů na útoku v Kurské oblasti. Výše vložené video ukazuje kadenci Marderu 1A3 v bojové situaci. Ukrajinci si vozidlo chválí opět kvůli bezpečnosti pro osádku a výsadek. Ale je jisté, že ztráty Marderů v Kursku porostou. Mohutný ruský protiútok je jen otázkou času a je udivující, že se Moskva po 14 dnech ještě na žádný nezmohla. Asi jí vlastní medicína moc nechutná.

 

Tagy článku

-->