Maroko a Izrael mají podepsat kontrakt na společnou výrobu kamikaze dronů

Maroko a Izrael mají podepsat kontrakt na společnou výrobu kamikaze dronů
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Systém NLOS-LS
05 / 10 / 2021, 13:00

Maroko a Izrael, státy, které navázaly diplomatické vztahy v prosinci minulého roku, mají podle serveru Defense News podepsat dohodu, jež se týká společně vyvíjených kamikaze dronů. Ty mají být vyráběny v Maroku.

Server Defense News uvedl, že se očekává podepsání izraelsko-marockého kontraktu na společnou výrobu kamikaze dronů. Má se tak stát při návštěvě izraelského ministra obrany Binjamina Gance v Maroku.

Pokud by signování dohody potvrdilo, byl by to další důkaz izraelsko-marockého sbližování, které se promítlo i do vojensko-technické spolupráce. Zároveň by to byla dobrá výchozí pozice k další spolupráci mezi oběma státy na poli obranného průmyslu. Maroko by mohlo spoluprací s Izraelem vybudovat svůj celý sektor dronů, a to nejen útočných a kamikaze dronů.

Plány na vývoj kamikaze dronů již mělo Maroko konzultovat s přední izraelskou společností Israel Aerospace Industries (IAI). Severoafrický stát projevil již dříve seriózní zájem v pořizování dronů, a to i útočných, aby posílil svou vzdušnou ochranu. V září Maroko obdrželo 13 tureckých dronů Bayraktar TB2, který je v současné době v kurzu" také v Evropě. Pořizují si ho například Polsko, Ukrajina, zájem má i Albánie.

Kamikaze drony (,,loitering munitions") jsou malá UAV, která mohou být vyslána do vzduchu například z příručního minometu. Drony mají bojovou hlavici naplněnou výbušninou, která při kontaktu s cílem exploduje a způsobí poměrně značné škody. Najdou poměrně široké využití, nejen proti teroristům. V současné době pak tato tato technologie zažívá velký vzestup a stále více armád uvažuje o jejich pořízení.

Zdroj: Defense News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace