Martin Lank – prezident Národní stálé konference o bezpečnosti (Future Forces Forum)

Martin Lank – prezident Národní stálé konference o bezpečnosti (Future Forces Forum)
19 / 10 / 2018, 15:30

Exkluzivní rozhovor poskytl Security Magazínu během veletrhu Future Forces Forum také prezident Národní stálé konference o bezpečnosti, Martin Lank. Konference v rámci programu veletrhu uspořádala kulatý stůl pro zástupce všech institucí zabývajících se obranou a bezpečností i pro zástupce obranného a bezpečnostního průmyslu, jehož cílem bylo nastartovat systematickou debatu o aktuálních bezpečnostních problémech České republiky. To se dle jeho slov podařilo, a Národní stálá konference o bezpečnosti bude v debatě v tomto formátu dále pokračovat.

  • Mám tady prezidenta Národní stálé konference o bezpečnosti, pana Martina Lanka, dobrý den.

Dobrý den.

  • Vy jste dnes pořádal zde na Future Forces Foru kulatý stůl k aktuálním otázkám a efektivitě obrany a bezpečnosti v České republice. Můžete nám přiblížit, o čem ten kulatý stůl byl?

Já spíš začnu tím, co bylo vlastně jeho ambicí. My jsme tento kulatý stůl, jednak Národní stálá konference o bezpečnosti a jednak organizátoři Future Forces Fora, pořádali společně s Výborem pro obranu a s Výborem pro bezpečnost Poslanecké sněmovny PČR, a ta ambice byla nastartovat účelnou a hlavně systematickou debatu o aktuálních otázkách obrany a bezpečnosti České republiky. A já věřím, že se nám to snad podařilo.

Psali jsme: Národní stálá konference o bezpečnosti chce nastartovat veřejnou debatu k aktuálním otázkám obrany a bezpečnosti, říká bývalý poslanec Martin Lank

  • Můžete zmínit nějaké významné hosty, kteří se zúčastnili kulatého stolu?

Ti hosté bylo samozřejmě pro úspěch celého kulatého stolu a pro jeho smysl naprosto klíčoví. Takže já jsem velice rád, že se nám podařilo do jedné místnosti a k jednomu stolu dostat zástupce jak té byznysové sféry včetně největších třeba zbrojařských firem, přes státní podniky, přes politiky, náměstky různých ministerstev, a zástupce všech významných bezpečnostních složek. A že si na této platformě mohli naprosto otevřeně vyříkat, co je aktuálně trápí, v čem spatřují probémy, a kde vidí prostor pro zlepšení.

  • A jaké aktuality tedy byly řešeny?

Prakticky napříč celým tím kulatým stolem se zástupci ze všech sfér shodli, že aktuálně vnímají jako jeden z největších problémů zákon o zadávání veřejných zakázek. Resp. možná ani ne tak zákon samotný, ale spíše jeho aplikace. Takže na tomto bude potřeba zapracovat, aby nějakým způsobem to mohlo do budoucna fungovat čím dál lépe. A jak jsem říkal, my jsme si kladli ambici tu debatu nastartovat. Při tom počtu účastníků a při krátkém časovém horizontu, který jsme k tomu měli, jsme se opravdu dál než k tomu startu nedostali. Nicméně alespoň jsme identifikovali problémy, a je naprosto evidentní, že v těchto kulatých stolech budeme pokračovat dál, protože problémy už známe. Teď můžeme hledat konkrétní řešení. A co bylo naprosto zásadní, co vnímám ze všech zúčastněných stran, je zájem na tom, aby debata pokračovala, třeba i v tomto formátu, víceméně neformálně a narovinu.

  • Takže Národní stálá konference o bezpečnosti bude připravovat další platformy, kde se tyto otázky budou řešit?

Předpokládám, že nejpozději příští rok připravíme nějaký navazující kulatý stůl, poté, kdy jsme to nastartovali – teď mají všichni za domácí úkol přemýšlet, co se s tím dá udělat, a já věřím, že svůj domácí úkol všichni splníme.

Psali jsme: Ozvěny Future Forces Forum: Soutěžit na cenu se nevyplácí, zákon o veřejných zakázkách škodí ozbrojeným složkám

  • Děkuji za rozhovor a přeji Národní stále konferenci  v tomto snažení hodně úspěchů. Děkuji.

Já přeju hodně úspěchů Security Magazínu, hlavně hodně čtenářů a sledovatelů.

  • Děkujeme.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace