Martin Vencl o produktech společnosti Explosia a.s.: Rádi stojíme na více nohách

Martin Vencl o produktech společnosti Explosia a.s.: Rádi stojíme na více nohách
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: IDET 2021 - Jakub Samek a Martin Vencl, mluvčí Explosia a.s.
27 / 10 / 2021, 09:00

Společnost Explosia a.s. měla svou letošní expozici na IDETu v těsném sousedství Security Magazínu, a využili jsme příležitosti a pozvali do svého studia tiskového mluvčího společnosti, pana Martina Vencla. Řeč byla o úspěšném Semtex Dezintegrátoru využitelném při likvidaci podezřelných a potenciálně nebezpečných zavazadel například na letištích, celospalitelných modulech - hnacích náplních pro 155mm dělostřeleckou munici v rámci projektu CAESAR, které bude Explosia dodávat AČR, produkci bezdýmého prachu, a také o kvalitě černého prachu Vesuvit LC, který má skvělé jméno mezi účastníky historických rekonstrukcí po celé Evropě i u nás u Slavkova.

video: youtube

  • S čím přichází společnost Explosia a.s. na letošní IDET?

My jsme tradičním účastníkem brněnského IDETu a přicházíme s našimi tradičně speciálními produkty, které jsou zaměřeny především na oblast policejních a vojenských složek. My jim říkáme speciality, a jsou to takové fajnové věci, které naše společnost vyrábí.

  • Zkomplikoval vám přípravu nějakým způsobem koronavirus? Probíhající pandemie a opatření?

Myslím, že zlehka. Bylo to takové lehké šimrání v podbřišku, protože člověk nevěděl, jestli se program bude moci uskutečnit, nebo nebude. Víme, že ta počty nakažených jdou teď opět nahoru. Ale jinak jsme se připravovali víceméně normálně. Počítali jsme s tím, že IDET bude, my se ho budeme účastnit, že přijdou lidé, a zaplať pánbůh se to vše podařilo.

  • Kdybych se vás zeptal na největší úspěchy společnosti poslední doby, které byste vyjmenoval?

Já osobně za velký úspěch naší společnosti považuji produkt Semtex Dezintegrátor. Což je produkt určený pro boj proti teroristům. Je to taková malá krabička, která se využívá na likvidaci podezřelých zavazadel na letištích.

Představte si situaci, kdy pyrotechnik ví, že tam je nějaké zavazadlo, kde je pravděpodobnost, že uvnitř bude nástražný výbušný systém. Nechce s tím hýbat, protože tam může být nějaký senzor, nebo podobně. Tak metr nebo půl metru před tu nádobu či tašku postaví náš Semtex Dezintegrátor, zapálí ho, schová se, počká až to vystřelí hmotný mrak částic, který do zavazadla vytvoří otvor, a on je pak může prohlédnout. Anebo výbuch rozseká zavazadlo na malé kousky, a to takovou rychlostí, že ta případná výbušnina uvnitř nestihne detonovat. Před dvěma lety jsme dokonce za tento dezintegrátor získali ocenění Zlatý IDET. Myslím, že z těch našich specialit je toto velmi dobrá a sympatická "hračička".

  • Kromě těchto bezpečnostních zařízení se IDET primárně věnuje obranným technologiím. A musíme zmínit určitě podíl společnosti Explosia na dodávkách munice pro nová děla pro Armádu České republiky. A v té souvislosti by mě zajímalo - existuje celá řada moderních typů munice, kterými děla CAESAR jsou schopná střílet - promítá se to nějakým způsobem do typů hnacích náplní, které bude dodávat právě Explosia?

Samozřejmě každý výrobce má své náplně, které jsou nějakým způsobem charakteristické. Mají nějaké své vlastnosti, svůj dostřel, splňují nějaké normy, tabulky. Každá ta munice je trochu jiná od toho výrobce. Ale my jsme si vyzkoušeli na Slovensku, v Polsku, že ta munice střílí dobře, splňuje požadavky. A teď již jde jen o to domluvit pravidla, tabulky, jakým způsobem se to nastřílí, aby se mohla používat. My už několik let deklarujeme, že máme munici vyzkoušenou, že jsme připraveni munici české armádě dodávat a věříme, že dodávat budeme.

  • A jakým dalším projektům se do budoucna chcete věnovat?

Do budoucna stavíme hodně právě na těchto celospalitelných modulech. Nesmíme opomíjet ani třeba bezdýmé prachy. Protože po těch je v současné době velká poptávka, a my víceméně řešíme objednávky na rok 2023, protože požadavky jsou opravdu velké. Firma by to zřejmě kapacitně stíhala vyrábět, ale nejsou lidi. S nedostatkem personálu se dnes potýkají všechny firmy. Kdybychom byli schopní mít více zaměstnanců, budeme asi schopní i více vyrábět, ale musíme hrát s kartami, jaké máme. Takže jak jsem říkal: určitě moduly, určitě bezdýmé prachy. A jak říkáme, rádi stojíme na více nohách, takže součástí naší výroby jsou i průmyslové trhaviny, anebo speciality, se kterými jsme sem dnes přijeli.

  • A kromě všeho, co jste právě vyjmenoval, tak z mého pohledu ještě musím pochválit společnost Explosia za vynikající černé prachy, které používáme, zejména Vesuvit LC, během rekonstrukcí bitvy u Slavkova, a to je věc, která má skvělé jméno po celé Evropě, takže za to vám děkujeme.

Tak to my naopak děkujeme, že nás takhle chválíte. My se samozřejmě budeme snažit, aby kvalita našeho prachu šla i nadále nahoru a abyste s ním byli ještě více spokojeni.

Tagy článku