5000 střel Martlet do RapidRanger a Starstreak pro Ukrajinu
foto: Thales / Public domain/RapidRanger
Velká Británie navazuje na dohody z nedávných dnů. Posílá střely Martlet do MANPADS Starstreak a nádavkem odpalovací zařízení RapidRanger. Ka-52 Alligator a Su-25 zůstanou za liniemi.
Ruské letectvo se na Ukrajině stále neodvažuje do jejího vzdušného prostoru. Dnes za tím již stojí i systémy protivzdušné obrany ze západu jako Patriot, NASAMS nebo IRIS-T. Na počátku ruské invaze ovšem zcela zásadní roli sehrály přenosné systémy protivzdušné obrany (MANPADS). A to především britské Starstreak se střelami Martlet a americké legendární komplety Stinger. Pokud se to zjednoduší, drtivou většinu ztrát na technice utrpěl Kreml na začátku války a zásluhu mají primárně moderní přenosné systémy. Nejde jen o MANPADS, ale i o ATGM jako Javelin, NLAW a třeba RGW 90. Moskva draze zaplatila za podcenění Ukrajinců.
Starstreak a Martlet proti Ka-52 Alligator a Su-25
Podle Oryxu bylo zničeno 36 ruských bitevních letadel Su-25 a 64 bitevních vrtulníků Kamov Ka-52 Alligator. Především u Ka-52 se jedná o ztráty z počátku války a jdou na vrub MANPADS. Bitevní stroje létají nízko nad zemí a v malé rychlosti a jsou v zásadě hlavním cílem pro přenosné protivzdušné systémy jako Starstreak a Stinger. Je až těžko pochopitelné, jak hodně tuto západní výzbroj na Ukrajině Kreml podcenil. Úplně stejná fakta se týkají především Javelinů a ztrát ruské obrněné techniky. Střely Martlet do MANPADS Starstreak a RapidRanger nebudou na Ukrajině novinka a zároveň budou dále znamenat odstrašení pro smrtelně nebezpečné bitevní letectvo.
Taktika Kamov Ka-52 Alligator
Problém Ka-52 Alligator nastal hned od začátku války, ukázal se jako extrémně zranitelný ze strany MANPADS Starstreak a Kreml ho v podstatě velmi záhy stáhl. Návrat přišel až s ukrajinskou ofenzivou v Charkovské oblasti, kde se ovšem zcela změnila taktika používání. Alligatory začaly nalétávat zpoza horizontu a jen na vlastní linii. Navíc používají jen neřízené střely. Takže se sice minimalizovala pravděpodobnost zásahu Ka-52, ale vrtulník prakticky přestal plnit svou roli. Tedy přímé pozemní útoky. Přesto se zřejmě Moskvě touto taktikou podařilo způsobit Kyjevu značné ztráty při ofenzivním snažení. Stejné potíže se týkaly i Su-25
5000 Martlet a RapidaRanger na Ukrajinu
Polský Defence24 tedy píše, že Kyjev od Velké Británie obdrží 5 000 víceúčelových střel LMM (Martlet) a nespecifikované množství univerzálních systémů RapidRanger od thalesgroup.com. Navíc podle WPtech poskytne Velká Británie technologické specifikace střel ukrajinským výrobcům, aby si je mohli vyrábět sami. Cela transakce je součástí balíčku pomoci Londýna napadené Ukrajině v hodnotě více jak dvě miliardy dolarů. Přesun 5 000 raket bude také znamenat, že si továrna Thales v Belfastu nejen udrží stávající počet pracovníků (700 lidí), ale také přijme dalších 200 zaměstnanců.

Martlet s laserovým naváděním od Thalesu
Přesto Martlet není úplnou top technologií. Narozdíl od ATGM Javelin není Martlet střela typu vystřel a zapomeň. Navádění je pomocí laseru. Tedy střela musí být pomocí značkovače naváděna po celou dobu letu. Dnes je detekce laserového zaměření na Ka-52 Alligator a Su-25 samozřejmostí. Ukrajinci se u svých ATGM Stugna-P naučili detekci obcházet tak, že až do poslední chvíle zaměřují těsně vedle a chvilku před dopadem nasměrují střelu na cíl. Otázka zní, zda jde takto klamat u rychlých vzdušných cílů. Martlet má podle anglické Wikipedie účinný dosah osm kilometrů a dvoustupňový pohon. Střela byla původně používána vzdušnými prostředky.
Zajímavý RapidRanger pro Martlet od Velké Británie
RapidRanger je britský automatizovaný systém protivzdušné obrany velmi krátkého dosahu vyráběný společností Thales Group. Umožňuje detekci vzdušných útočných prostředků na vzdálenost až 15 km a boj proti nim na vzdálenost 8000 metrů s použitím střel LMM/Marlet. Celý modul vážící méně než 500 kg obsahuje 4 odpalovací zařízení. Tento systém pro detekci vzdušných objektů má denní a termovizní kamery a systém automatického sledování cílů (ATT). Kromě toho může mít RapidRanger pasivní infračervený systém vyhledávání a sledování cílů nebo přehledový a sledovací radar. Takže se RapidRanger celkem snadno instaluje na lehká taktická vozidla jako C-UAS a mohl by být velmi účinným prostředkem proti ruským dronům Vandal s naváděním pomocí optického kabelu.
Tagy