Masakru na Ukrajině navzdory: Rusko má stále druhou největší armádu. Čína ztrácí

Masakru na Ukrajině navzdory: Rusko má stále druhou největší armádu. Čína ztrácí
Autor fotografie: National Parks Gallery / Picryl|Popisek: Jaderný výbuch u Atolu Bikini
20 / 12 / 2023, 08:00

Nejlepší armáda na světě není hodnocena jen podle nákladů státu na její řízení či množství vojáků. Toto hodnocení závisí také na technickém vybavení, výzbroji a především vlastnictví jaderných hlavic, které určují vojenské schopnosti každé země. Přinášíme vám sedm nejsilnějších armád světa.

7. Pákistán

Pákistán má nejsilnější armádu ze všech muslimských zemí na světě. Její výzbroj a technické vybavení tvoří z části systémy a zbraně vyrobené v rámci domácí produkce a zbytek moderní vybavení zakoupené především z Číny, Turecka, Velké Británie, Spojených států a Francie. 

Z hlediska vybavení vytváří sílu pákistánské armády 1,400 vojenských letadel a osm ponorek. Z populace 241 milionů obyvatel vykonává aktivní vojenskou službu 654 000 občanů. Pákistán má proto přibližně stejně početnou armádu jako Jižní Korea. Je také jednou z devíti zemí na světě, které disponují atomovými zbraněmi. 

6. Jižní Korea

Specifikum jihokorejské armády spočívá, podobně jako v Izraeli, v povinné vojenské službě svých občanů, ale v Koreji pouze u mužů. Ta je výsledkem mocenského pnutí mezi ní a jejím severním sousedem. Ve službě je proto téměř šest set tisíc občanů a další 3 miliony tvoří její aktivní zálohy. Podle informací webu Statista celkové náklady Jižní Koreji na její armádu v roce 2022 činily 46,4 miliard USD. 

Jihokorejští vojáci střežící demilitarizovanou zónu se Severní Koreou

Mezi největší přednosti jihokorejské armády patří jejích 160 plavidel, mezi kterými je 20 ponorek a 12 torpédoborců. Jižní Korea má ve svém arzenálu také 720 letadel a téměř šest tisíc tanků. Mezi ně spadá více než 25 útočných vrtulníků. Vybavenost jihokorejské armády navíc posiluje velmi dobrá ekonomická situace země. Jižní Korea, na rozdíl od všech ostatních zemí v tomto výběru, není podle dostupných informací a své dlouhodobé politiky vybavena jadernými zbraněmi. 

5. Velká Británie

Počet vojáků britské armády je pouze 185 tisíc osob, ale tento nedostatek ostrovní stát kompenzuje úrovní modernizace a technologie svého armádního vybavení. Královské letectvo má k dispozici 557 strojů s pevnými křídly. Největší část z nich tvoří 137 stíhacích letounů Eurofighter Typhoon. V roce 2023 se k 264 helikoptérám přidalo dalších 34 strojů Wildcat AH1. 

Výlohy Velké Británie na armádu proto dělaly v roce 2022 přibližně 68,5 miliard USD. Ani pověstné Královské námořnictvo za letectvem příliš nezaostává. Velká Británie totiž disponuje 12 fregami, šesti torpédoborci a dvěma letadlovými loděmi. Dohromady má podle údajů Statista Velká Británie 80 plavidel. Spojené království rovněž disponuje nukleárními zbraněmi.

Britské helikoptéry Merlin HC3/3A a Wildcat AH1

4. Indie

Indie v roce 2022 vynaložila na svou armádu hned za Čínou, Ruskem a USA nejvíce finančních prostředků. Ty činily přibližně 81,4 miliard USD. Důvodem těchto vysokých nákladů je pravděpodobně dlouhodobá modernizace, kterou indická armáda prochází, související se stále trvajícím pnutím na hranicích s Pákistánem a Čínou. Indická armáda má přibližně stejné množství aktivních členů jako Spojené státy, tedy přes 1,4 milionu vojáků. Totožný počet je také rezervistů.

Indické letectvo má k dispozici 296 vojenských letadel a také rozsah jejího námořnictva je značný. Indie by měla disponovat dvěma letadlovými loděmi, 11 torpédoborci, 12 fregatami a přibližně 16 ponorkami. Mezi ně by měly patřit dvě nukleárně poháněné ponorky nesoucí balistické rakety. Indická armáda podle dostupných informací disponuje jadernými zbraněmi. 

3. Čína

V Čínské lidové republice je sice zákonem stanovená povinná vojenská služba, ale k tomuto kroku pravděpodobně není čínskou vládou přistupováno. V roce 2022 měla Čína nejvíce aktivních příslušníků armády ze všech zemí světa. Počet jejich členů činil přibližně 2,035 milionu. Dalších 510 tisíc čínských občanů bylo vedeno v rezervách. Podle dostupných informací za rok 2022 vyšla Čínu její armáda na 292 miliard USD. 

S největší pravděpodobností by čínské letectvo mělo mít k dispozici více než 3,5 tisíce armádních letounů. Námořnictvo Číny má 2 letadlové lodi, 49 torpédoborců, 42 fregat a více než 60 ponorek. Tyto informace však prokazatelně nejde potvrdit a počty plavidel i letadel mohou být nižší, případně vyšší. Čínská lidová republika také patří mezi země, které vlastní nukleární zbraně. Spojené státy předpokládají, že Čína disponuje více než 500 atomovými hlavicemi. 

2. Rusko

Ruská armáda má v roce 2023 k dispozici 1,19 milionů aktivních příslušníků a dalších 1,5 milionu rezervistů. Podle informací webu Armed forces má Ruská federace přes 4 400 aktivních vojenských letadel. Více než 300 z nich tvoří stíhačky, především modely MiG-31 a Su-27, a téměř 700 útočných letounů a bombardérů. Rusko také disponuje téměř 1700 helikoptérami. Nejvíce z nich tvoří slavný model Mil Mi-8M. 

Podle informací, které Rusko zveřejnilo, byly náklady na její armádu v roce 2022 více než 86,4 miliard USD. Z celkem 653 lodí ruského námořnictva je 66 ponorek, 14 torpédoborců a pouze jedna letadlová loď Admiral Kuzněcov. Ta je však ve velmi špatném technickém stavu a vyžaduje nákladnou rekonstrukci. Rusko má podle odhadů vědců z The Nuclear Notebook zásobu 4 890 jaderných hlavic, přičemž dalších cca 1 400 hlavic je vyřazených z aktivní služby a čeká na demontáž.  

Loď Admirál Kuzněcov

1. Spojené státy americké

Podle Global Firepower jsou USA na prvním místě v žebříčku nejsilnějších armád, protože ostatní země převyšují v ohledech materiálních i finančních. V roce 2022 Spojené státy na vojenské výdaje vynaložily prostředky v celkové výši cca 877 miliard USD, což by podle dostupných informací měl být více než trojnásobek nákladů Číny.  

Z hlediska vybavení disponuje námořnictvo USA 11 letadlovými loděmi a 92 torpédoborci, mezi které patří výkonné lodě třídy Arleigh Burke. Dvě nové letadlové lodě Enterprise a Doris Miller jsou stále ve výrobě. Letectvo má k dispozici více než 13 300 letounů a 983 útočných helikoptér. 

USA má přibližně 1,4 milionu aktivních příslušníků v námořnictvu, letectvu, pěchotě a vesmírných silách.  Pouze 14% těchto osob je nasazeno mimo Spojené státy především ve východní Asii a Evropě. Z hlediska lidské síly je tak americká armáda třetí největší z hlediska počtu svých členů. Pouze její armádní složka čítá téměř půl milionu, námořnictvo 340 tisíc a letectvo 320 tisíc osob. Podle informací expertů z The Nuclear Notebook disponuje Amerika 3708 nukleárními bombami, což je o téměř 2000 zbraní méně než Rusko.

Poznámka: Pořadí zemí podle hodnocení Business Insider; informace doplněny dle příslušných odkazů

 

Tagy článku