MBDA se s tím nemaže, na videu potápí nový Exocet obří čínský Type 055

MBDA se s tím nemaže, na videu potápí nový Exocet obří čínský Type 055
Autor fotografie: Walton / Public domain|Popisek: Třída Barracuda bude mít Exocet SM40
10 / 11 / 2024, 05:00

Type 055 osciluje v klasifikaci válečných lodí někde mezi torpédoborcem a křižníkem, nová protilodní střela Exocet SM40 určená pro ponorky by ho měla být schopna vážně ohrozit.

MBDA je panevropský výrobce raket, který vznikl v roce 2021 spojením tří francouzských, britských a italských společností. Jednotlivé národní divize se ve struktuře podniku zachovaly. Francouzská část koncernu nyní zveřejnila video nové protilodní střely Exocet SM40, která je uzpůsobena pro odpal z torpédových šachet ponorek. Raketa je nástupkyní SM39, která měla dosah padesát kilometrů. První verze střel Exocet vznikly již v na konci šedesátých let minulého století a jsou obecně určeny pro odpalování z hladinových plavidel, ponorek, vrtulníků a letadel. Jedná se o velmi moderní rakety se špičkovou elektronikou. 

Exocet SM40 jako nepřítel Type 055

 

Níže vložené video z Youtube ukazuje odpálení Exocet SM40 z ponorky pod vodou. Hlavice následně lokalizuje tři lodě a vybere si sama ten správný cíl. Tím je počítačová animace torpédoborce Type 055, jedné z nejmodernějších lodí čínského námořnictva. Nebo alespoň se zobrazený cíl Type 055 extrémně podobá. Podle U.S. Naval Institute se v čínském jazyce pro Type 055 používá název třída Renhai. Američané plavidlo o plném výtlaku 13 000 tun označují za křižník, jinak by se mělo jednat o torpédoborec. V podstatě se klasifikaci na křižník není co divit. Jejich raketové křižníky se systémy AEGIS Ticonderoga mají výtlak 9 800 tun při plném zatížení. 

Type 055 jsou víceúčelová plavidla se zaměřením na protivzdušnou obranu čínských letadlových lodí, ale jejich protiponorková ochrana prakticky překonává jejich předchůdce a celkově by lodě měly odpovídat právě Ticonderogám. Mezi fregatami a torpédoborci se jedná o jedny z největších plavidel na světě, i americká třída Arleigh Burke, tedy torpédoborce, je výrazně menší. Peking plánuje celkem šestnáct plavidel Type 055, z nichž je již osm ve službě a čtyři ve stavbě. Rychlost činí třicet uzlů (56 km/h), což je standard pro doprovod rychlých letadlových lodí. Dosah plavidel činí 9 300 kilometrů při rychlosti dvanáct uzlů. 

MBDA si Type 055 pro své video nevybral vůbec náhodou. Za prvé Rusové nedisponují žádným plavidlem se stealth prvky a v podstatě mají jen velmi málo nebezpečných a moderních hladinových plavidel poté, co došlo k téměř úplné likvidaci Černomořské flotily v konfliktu na Ukrajině. Málo alespoň v porovnání s Čínou, která je z námořního hlediska intenzivně rostoucí hrozbou. MBDA v podstatě ukazuje na budoucí potenciální námořní konflikt, kde by našly využití jejich nové střely Exocet SM40. Pochopitelně je primárně myšleno Jihočínské moře a konflikt o Tchaj-wan

USS STARK po zásahu iráckým Exocetem

Exocet SM40 se navede na cíl sama

 

Exocet SM40 má podle Defence blog dvě hlavní vylepšení. Těmi jsou koherentní RF vyhledávač v pásmu J a aktualizované raketové algoritmy, které zvyšují schopnost střely operovat v prostředí elektronického boje s vysokou intenzitou. Vyhledávač umožňuje přesně rozlišovat a identifikovat cíle. Dalším vylepšením je podle Aviation Week zvýšení doletu střely na 120 kilometrů. Hlavice podle Naval news dostala nový digitální výškoměr a GPS přijímač. Raketa je zmenšená, aby se vešla do torpédometu ponorky. 

Střela Exocet SM40 je zřejmě schopna za letu přijímat i odesílat data. Takže ji může navádět posádka ponorky průběžně za letu, ale software v hlavici má zároveň nahrané siluety nepřátelských lodí. Po identifikaci cíle, kterého je schopná raketa sama, zřejmě dojde k úplnému odpojení od operátorů a střela se navede na cíl bez asistence. Z videa je to celkem jasné patrné. Bližší parametry Exocetu nejsou známy, ale rychlost by se měla pohybovat okolo 1 100 kilometrů za hodinu a váha střely je zhruba 750 kilogramů. Pod vodou je z torpédometu vymrštěna a motor startuje až nad hladinou. Střely budou nepochybně používány na moderních francouzských ponorkách třídy Barracuda, kde se nachází i jejich předchůdkyně SM39. 


 

Tagy článku

-->