,,Měli jste sedm nabídek na nové letouny, ukažte nám je," vyzval vládní představitele Andrej Babiš

,,Měli jste sedm nabídek na nové letouny, ukažte nám je,&quote; vyzval vládní představitele Andrej Babiš
Autor fotografie: CEEC-China 2018, flickr CC BY 2.0|Popisek: Andrej Babiš
13 / 10 / 2023, 12:30

Dnes má na programu schůze Poslanecké sněmovny hlasování o vládním konsolidačním balíčku. Ten vláda Petra Fialy vysvětluje jako soubor nezbytných opatření, které povedou ke snížení již tak vysokého schodku veřejných financí. Ve Sněmovně se však otevřela také jiná témata, jak už to při podobných příležitostech bývá. Zazněly hlasy několika opozičních poslanců, zejména z hnutí ANO, kteří vládě vyčinili za to, že ignorovali i ostatní nabídky na nové letouny pro ČR. Vláda si vybrala podle opozičních poslanců až příliš jednostranně americké letouny F-35, přičemž nepřihlížela k dalším relevantním alternativám.

Dnes je ústředním tématem v Poslanecké sněmovně hlasování o kontroverzním konsolidačním balíčku, který má podle premiéra Petra Fialy postupně snižovat již tak vysoký schodek veřejných financí. Poslanci však hovořili také o jiných tématech, neméně aktuálních, například akvizici nových letounů pro vzdušné síly.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se vrátil k semináři o pořízení letounů F-35, jenž proběhl ve středu na půdě Poslanecké sněmovny pod názvem "Budoucnost nadzvukového taktického letectva Armády ČR - proč F-35?", a který byl uspořádán pod záštitou místopředsedy Výboru pro obranu Josefa Fleka (STAN) a předsedy Výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS). Předseda nejsilnější opoziční strany zmínil skutečnost, že vláda neměla jen americkou nabídku, ale dalších sedm s razítkem, včetně francouzského letounu Rafale. ,,Ukažte nám je," vyzval vládní zástupce Babiš.  

Jeho stranický kolega Jiří Mašek Babišovo tvrzení potvrdil, prohlásil, že na semináři o letounu F-35 bylo opozici přislíbeno, že dostane všech sedm nabídek k nahlédnutí, a že budou orazítkované. Jedná se o nabídky z doby 2019-2021. Poptávkové řízení měl zahájit bývalý ministr obrany Lubomír Metnar. Nabídky však opozice neviděla.

Na Maškův dotaz na semináři, zda F-35 byly doporučeny od NATO, zazněla negativní odpověď. Od jara 2022 nešla vláda jinou cestou než F-35, připomněl Mašek. ,,Přiznejte, že jste jinou cestou ani nechtěli jít," zvolal poslanec.

Bývalý dvojnásobný ministr Karel Havlíček zmínil v této souvislosti, že hnutí ANO nechce v žádném případě porušovat závazky vůči spojencům, ale nechce dopředu diskvalifikovat ani další uchazeče, například nabídku od společnosti SAAB na letouny Gripen, kterou však Švédové podle něho neměli možnost oficiálně prezentovat. ,,Nikdy jsme nezpochybnili kvalitu letounů F-35, současně jsme jasně říkali, že si máme nechat udělat minimálně dvě kvalifikované nabídky a diskutovat o nich," uzavřel Havlíček.  

Zdroj: redakce

Tagy článku