Meopta bude vyrábět zaměřovací technologii pro bojová vozidla pěchoty CV90

Meopta bude vyrábět zaměřovací technologii pro bojová vozidla pěchoty CV90
Autor fotografie: BAE Systems|Popisek: CV90
28 / 11 / 2017, 16:30

Meopta, český výrobce přesné optiky, se bude podílet na výrobě unikátní zaměřovací technologie pro bojová vozidla pěchoty (BVP) typu CV90 společnosti BAE Systems. Meopta podepsala memorandum o porozumění se společností Saab, která působí v oblasti obrany a bezpečnosti. Tato dohoda, k jejímuž uzavření došlo na Dnech NATO 2017 v Ostravě, se týká výroby klíčových komponent pro systém řízení palby obrněnců CV90, v níž Meopta a Saab figurují jako subdodavatelé.

Universal Tank and Anti-Aircraft Fire Control System (UTAAS), systém vyvinutý společností Saab a vyráběný v Meoptě, je určen pro vozidla CV90, bojová vozidla pěchoty, která jsou dlouhodobě osvědčena v ostrých bojových nasazeních. V současné době slouží v armádách sedmi zemí více než 1 200 vozidel CV90: v Dánsku, Estonsku, Finsku, Nizozemí, Norsku, Švédsku a Švýcarsku. Společnost BAE Systems se se svým modelem CV90 uchází o zakázku náhrady obrněných vozidel BVP-2, která využívá česká armáda. Za tímto účelem společnost BAE Systems spojila síly s mnoha českými firmami, aby podpořila svoji nabídku a zároveň lokální investice a tvorbu nových pracovních míst. Zařazení společnosti Meopta do tohoto již početného týmu českých firem, mezi něž patří například VOP CZ a Ray Service, je dalším krokem společnosti BAE Systems v budování vztahu s český průmyslem.

psali jsme: Vojáci na Dni s Armádou ČR předvedou obrněný TITUS, novinku pro české pozemní síly

BAE Systems nabízí české armádě moderní a adaptabilní bojové vozidlo s těmi nejmodernějšími technologiemi,“ uvedl Tommy Gustafsson-Rask, generální manažer divize společnosti BAE Systems Hägglunds. „Pokračujeme v programu vozidel BVP-2, a jsme rádi, že jeden z našich klíčových dodavatelů rozšiřuje své vlastní služby na podporu jednoho z nejdůležitějších národních programů v oblasti obrany,“ dodává.

Modulární integrovaná technologie UTAAS nabízí přímou palbu, jednu ze základních operačních funkcí. Střelec v CV90 tak může mířit nezávisle na pohybu vozidla, zatímco systém řízení palby automaticky zaměří hlaveň. V bojové situaci to znamená, že lze pálit rychleji než s konvenční zaměřovací technikou. To dává vozidlu CV90 důležitou taktickou výhodu. Účast Meopty v programu CV90 společnosti BAE Systems pro českou armádu může vést i k dalším obchodním příležitostem.

psali jsme: Turecká společnost Nurol Makina vyrobí v Uzbekistánu 1 000 obrněných vozidel Ejder Yalçın

Společnost BAE Systems se nedávno zúčastnila Česko-švédských dnů obranného průmyslu, které v Praze organizovalo Ministerstvo obrany. Zástupci dvaceti českých firem – včetně Meopty, Ray Service a VOP CZ — se setkali se švédskými protějšky v rámci této třídenní akce zaměřené na posílení vzájemné spolupráce na poli obrany. 

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.