Merkava IV, tank schopný za jízdy sestřelit bitevní vrtulník

Merkava IV, tank schopný za jízdy sestřelit bitevní vrtulník
Autor: Israel Defense Forces|Popisek: Merkava IV
14 / 04 / 2018, 13:30

Merkava je řada hlavních bitevních tanků vyvinutých a vyrobených Izraelem pro vlastní armádu. Na jeho výrobě se podílejí izraelské firmy jako IMI, Elbit Systems a další. Silné pancéřování a vysoká mobilita dělají z Merkavy jeden z nejlépe chráněných tanků světa.

Při konstrukci tanků Merkava bylo vše podřízeno přežití posádky, motor tanku je umístěn v přední části a funguje jako dodatečná balistická ochrana. V případě fatálního zásahu může posádka z poškozené Merkavy uniknout dveřmi v zadní části tanku. 

Merkava Mk. 4 je zatím poslední vývojová generace v rámci série tanků Merkava, a je ve službě od roku 2004. Svou hmotností 65 tun se řadí mezi nejtěžší tanky dneška, ruská Armata je vedle něj se svými 45 tunami takový drobeček.

The Merkava IV Tank in the 7th Armored Brigade

psali jsme: Video: Ruský tank vs. americké letadlo ve filmu My Way

Merkava je optimálním strojem pro nasazení v městské zástavbě nebo kooperaci s pěchotou, samozřejmě je schopen i boje s tanky stejné, nebo nižší hmotnostní kategorie. Posádka tanku je čtyřčlenná, v klasickém složení řidič, nabíječ, střelec a velitel tanku. V předku korby je instalována převodovka a pohonná jednotka, stanoviště řidiče je z boku chráněno hmotou motoru tanku. Uvnitř třímístné věže je kromě hlavního kanónu a koaxiálního kulometu instalován také 60 mm minomet. Minomet je nabíječem obsluhován zevnitř bojového prostoru věže tanku.

"Merkava IV" Tank's Team

Ve věži je koaxiálně s hlavní výzbrojí tanku, 120 mm kanónem MG253 s hladkým vývrtem vyvinutým domácí společnosti IMI, instalován kulomet ráže 7,62mm (zbraň na bázi belgického kulometu FN MAG). Na střeše věže tanku je lafetován kulomet ráže 7,62 mm, který může být zevnitř věže tanku plně ovládán velitelem, bez nutnosti vystavovat se nepřátelské palbě.

psali jsme: Irán predstavil svoj nový bojový tank Karrar, vyzerá ako dvojník T-90, Irán to však odmieta. Posúďte sami.

Výzbroj může být doplněna ještě jedním střešně lafetovaným kulometem ráže 7,62mm. V zadní části korby tanku se nachází skrz mohutná dvoukřídlá vrata přístupný nákladový prostor, umožňující převoz až 8členného výsadku, trojice nosítek s raněnými, případně další zásobu munice. 

The Merkava IV Tank in the 7th Armored Brigade

Systém řízení palby je schopný automaticky sledovat dráhu označeného cíle a vést na něj kanón, tank je díky tomu schopný při střelbě za pohybu svou konvenční kanónovou municí sestřelit i bitevní vrtulník. 

Kolem tanku je instalována v pancéřových pouzdrech sada kamer, snímajících situaci kolem tanku v horizontální rovině v rozsahu 360 stupňů, monitorován je i prostor nad tankem. Kamery umožňují veliteli tanku na monitoru sledovat situaci při bojové činnosti v městské zástavbě, kdy je tank vystaven mimořádnému ohrožení palbou protitankových střel nepřátelských pěších jednotek.

Pohon Merkavy zajišťuje dvanáctiválcový kapalinou chlazený přeplňovaný vznětový motor s přímým vstřikováním General Dynamics GD 883 o výkonu 1119 kW a německá 5 stupňová automatická převodovka Renk Rk-325. Motor s převodovkou jsou spolu instalovány jako součást jednoho bloku, který může být v polních podmínkách rychle vyměněn. Merkava dosahuje maximální rychlosti 60 km/h na silnici a 55 km/h v terénu.

Němec nebo Rus by možná nesouhlasili, ale Izraelci považují tento tank za nejlepší na světě.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Zdroj: IMI

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace