Metnar hrozí rezignací, pokud obrana nedostane zpět slíbených 5 miliard

Metnar hrozí rezignací, pokud obrana nedostane zpět slíbených 5 miliard
Autor: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: Lubomír Metnar
17 / 02 / 2021, 12:00

Armáda čeká stále na vrácení pěti miliard korun, které slíbil premiér Andrej Babiš. Pokud tomu tak nebude, ministr obrany Lubomír Metnar podle svých slov podá demisi.

Situace na ministerstvu obrany se dramatizuje v souvislosti se slíbenými finančními prostředky, z nichž má však rezort zatím půlku, tedy 5 miliard korun. Ministr obrany Lubomír Metnar hrozí demisí, pokud jím vedený rezort nedostane zpět zbylých 5 miliard korun. Metnar spojuje svůj další politický osud s 5 miliardami, bez nichž nemůže podle plánu pokračovat modernizační proces, který je jednou z jeho priorit.

,,Kdyby bylo úplně jasné, že nám finanční prostředky vráceny nebudou, tak svůj slib dodržím,“ prohlásil Metnar, který hrozí demisí již podruhé. Poprvé naznačil svůj možný odchod z ministerstva obrany v lednu, jestliže by rezort nedostal zpět z rozpočtové rezervy 10 miliard korun. Nyní má sice půlku, ale na tu druhou stále čeká.

Před několika týdny Metnar pozitivně kvitoval skutečnost, že první část peněz se ministerstvu vrátila a současně vyjádřil přesvědčení, že přesun dalších 5 miliard korun vláda projedná v únoru. Jenže k tomu se zatím Babišův kabinet nemá, sám premiér dříve neurčitě prohlásil, že dalších 5 miliard korun, které má ještě ministerstvo obrany dostat, má být přesunuto do jeho rozpočtu právě ,,někdy" v únoru. A dokonce druhého měsíce v roce zbývá 11 dnů, takže by si vláda musela pospíšit.

Právě mlhavé Babišovo vyjádření k druhé části peněz nevzbuzuje v tomto směru příliš velký optimismus i přes ujištění ministryně financí Aleny Schillerové. „Ty peníze jsou ve vládní rozpočtové rezervě, nesahá se na ně, jsou tam připraveny na potřeby, určitě armáda bude další potřeby mít, a až to bude potřeba, tak se prostě převedou,“ prohlásila šéfka státní kasy stejně jako Babiš neurčitě.

Dočká se ministerstvo obrany v únoru či v dohledné době přislíbených peněz, nebo podá Metnar demisi? To uvidíme v nadcházejících týdnech.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace