Metnar k vrácení peněz armádě mlčí a na jednání vlády chyběl. Jak je to s bojem ministra obrany za rozpočet?

Metnar k vrácení peněz armádě mlčí a na jednání vlády chyběl. Jak je to s bojem ministra obrany za rozpočet?
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: Lubomír Metnar
25 / 01 / 2021, 18:30

I když premiér Andrej Babiš sliboval, že armádnímu rozpočtu se vrátí 10 miliard korun do konce ledna, nakonec se tak nestalo. Na dnešním zasedání vlády nebyl tento bod oproti původním předpokladům vůbec projednáván, a otázkou zůstává, kdy (a jestli vůbec) armáda zmíněné finanční prostředky uvidí. Zarážející je ale také chování ministra obrany Lubomíra Metnara, který v svém tweetu z minulého týdne uvedl, že se bude snažit pracovat a svou agendu řešit online, nakonec se ale k jednání vlády nepřipojil a k celé věci zatím mlčí.

Dnešek byl poslední možností, jak naplnit Babišův slib vrátit ministerstvu obrany 10 miliard korun, které byly přesunuty do rozpočtové rezervy v prosinci minulého roku. Babiš včera prohlásil, že podmiňuje vrácení finančních prostředků armádnímu rozpočtu účastí ministra obrany Lubomíra Metnara, ten ale minulý týden oznámil, že onemocněl koronavirem. Nad jeho účastí na dnešním zasedání vlády, které proběhlo videokonferenčně, tak visel otazník.

V pondělí pak oznámil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek, že se Metnar s ohledem na svůj aktuální zdravotní stav schůze vlády nezúčastní. Vláda tak ani tento bod nazařadila na program své schůze a  důležitou otázkou tak je, kdy (a zda vůbec) se do armádního rozpočtu peníze vrátí.

V této souvislosti je poněkud zarážející chování ministra obrany, který ač onemocněl covidem-19, ve svém tweetu z minulého týdne napsal, že se bude snažit svou agendu řešit online, ale nakonec se oproti předpokladům k zasedání vlády nepřipojil, aby bojoval za svůj rozpočet. Je ovšem na druhé straně rovněž podivné, že podmínka vrácení 10 miliard korun rezortu obrany stojí a padá s účastí ministra obrany na jednom zasedání vlády.

Také by se dalo očekávat, že se Metnar k celé věci vyjádří, což se ale zatím nestalo a ministr zatím mlčí. Metnarův zdravotní stav sice neznáme, nicméně ministerstvo obrany nemůže přestat pracovat, když onemocní jeho šéf. Musíme se proto ptát, že pokud měl Metnar ve čtvrtek jen rýmu a kašel, proč nezadal zpracování podkladů pro vládu k tak důležitému bodu, jako jsou rozpočtové prostředky svého rezortu.

Navíc je důležité se ptát, proč byla pro Babiše tak klíčovou otázkou Metnarova účast na dnešním zasedání vlády, když by tam ministr stejně nepředložil nové argumenty pro to, aby se 10 miliard korun ministerstvu obrany vrátilo. Fakt, že armádnímu rozpočtu se mají vrátit peníze, bylo navýsost politické rozhodnutí premiéra Babiše, který se k tomu zavázal již v prosinci. Možná nebyla ani tak důležitá otázka Metnarovy účasti na vládě, ale fakt, jestli minulý týden rozdal ministr obrany příslušné úkoly.

Zatím tedy armáda několikrát přislíbené peníze nemá a situace se může dále zkomplikovat kvůli nespokojenosti komunistů, kteří nesouhlasí s vrácením peněz rozpočtu ministerstva obrany, a jež si původně vynutili odebrání 10 miliard z rozpočtové kapitoly ministerstva obrany, aby podpořili rozpočet na letošní rok. Ve čtvrtek má proběhnout jednání hnutí ANO a KSČM, jehož předmětem má být plnění smlouvy o toleranci Babišově vládě. Na přetřes se ale zcela jistě dostane také téma armády.

Tagy článku