Metnar komunikuje jen z nutnosti, k radiolokátorům nemáme dostatek podkladů, informace řešíme až přes premiéra Babiše, tepou poslanci ministra obrany

Metnar komunikuje jen z nutnosti, k radiolokátorům nemáme dostatek podkladů, informace řešíme až přes premiéra Babiše, tepou poslanci ministra obrany
04 / 02 / 2020, 13:45

Security magazín se zeptal poslanců z Výboru pro obranu na aktuální kauzu nákupu dvou pasivních radiolokátorů Věra-NG od pardubické firmy ERA. Ti vesměs poukazují na nedostatečnou komunikaci ze strany ministra obrany a chtějí z Metnarových úst slyšet detailní vysvětlení, proč ministerstvo obrany podepsalo smlouvu za 1,5 miliardy korun na nákup dvou pasivních radiolokátorů, když před několika lety stejný systém koupilo NATO za 434 milionů korun.

Zakázka na pořízení dvou pasivních radiolokátorů Věra-NG od pardubické společnosti ERA se dostává pod čím dál větší kritiku našich zákonodárců, zejména z Výboru pro obranu. Ve středu 5. 2. bude ministr obrany Lubomír Metnar vysvětlovat členům Výboru pro obranu, proč ministerstvo obrany nakoupilo zařízení právě za 1,5 miliady korun, když na ni bylo původně vyčleněno jen 780 milionů korun.

Ministr obrany Metnar minulý týden prohlásil, že nemusel Poslaneckou sněmovnu informovat o navýšení ceny radiolokátorů, protože to není jeho povinnost. SM oslovil v této souvislosti poslance z Výboru pro obranu, jak se staví k jeho vyjádření a jak hodnotí komunikaci Metnara celkově. ,,Já si osobně počkám na výbor pro obranu, kde očekávám, že nám bude předložen rozpočet, a to položkově, kde bude vyčíslený rozdíl mezi původní cenou a tím navýšením," uvedl pro SM Jan Bartošek (KDU-ČSL). Ten bude žádat od ministra Metnara odpověďi, proč je cena za radiolokátory v podstatě třikrát větší, než systémy dodávané do NATO. ,,Očekávám, že vzhledem k tomu, že cena je třikrát taková, tak nám to rád pan ministr vysvětlí." dodal Bartošek.

Podle Jana Lipavského (Piráti) je sice Výbor pro obranu pravidelně informován o zakázkách nad 50 milionů , ale zakázka na pořízení pasivních radiolokátorů se Výborem v podstatě jen ,,mihla". ,,Výbor pro obranu je pravidelně informován o zakázkách nad 50 milionů, ale toto proběhlo tak rychle, že se to k nám vůbec nedostalo," sdělil SM Lipavský.

Kritikou nešetří Karel Krejza (ODS), kterému se nezamlouvá komunikace ministra obrany. ,,V minulosti jsem kritizoval, že se nám nedostává dostatek podkladů a vím i o koaličních poslancích, kteří si na to stěžovali. Byl bych rád, kdyby se úroveň komunikace ze strany ministerstva obrany zlepšila," uvedl pro SM Krejza. Poslanec bude chít znát detailní vysvětlení jednotlivých položek na středečním jednání Výboru pro obranu.

Na špatnou komunikace ze strany ministra obrany a jím vedeného rezortu si také stěžuje Karla Šlechtová (nestraník na kandidátce ANO). ,,Ministr Metnar s Výborem pro obranu komunikuje jen z nutnosti a sporadicky. Opakovaně jsme ho žádali o bližší komunikaci nejen k zakázkám. Bohužel se tak neděje, pouze na vyžádání a stížnosti nedostatku informací, které kolikrát musí jít až přes předsedu vlády Babiše," uvedla pro SM Šlechtová. Podle ní ministerstvo situaci zlehčuje a na kritiku poslanců reaguje tím, že vše je vlastně v pořádku. Šlechtová bude stejně jako její kolegové chtít slyšet zdůvodnění nacenění zakázky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace