Metnar na velitelském shromáždění: Nebudu tolerovat navýšení cen zakázek. Chci pro armádu stabilní rozpočet

Metnar na velitelském shromáždění: Nebudu tolerovat navýšení cen zakázek. Chci pro armádu stabilní rozpočet
Autor fotografie: EU2018BG Bulgarian Presidency (CC BY 2.0)
25 / 02 / 2020, 13:00

Ministr obrany Lubomír Metnar dnes hovořil o prioritách armády na velitelském shromáždění. Mluvil o řadě témat, mimo jiné o přípravě klíčových modernizačních projektů, vzniku nových velitelství kybernetických sil, působení českých vojáků v zahraničních misích. Neméně závažným tématem pak byly sporné, respektive předražené armádní zakázky.

Jako prioritní cíl deklaroval ministr obrany Lubomír Metnar na velitelském shromáždění české armády obhájení stabilního rozpočtu. ,,Mým prvořadým cílem je obhájit ve vládě a v Parlamentu splnění základní podmínky pro dosažení stanovených cílů, jímž je udržení stabilního a předvídatelného finančního rámce," prohlásil Metnar. Ministerstvo obrany má mít na tento rok rozpočet 75,5 miliardy korun, což je je o 8,8 miliardy více než v roce 2019.

Navýšení rozpočtu umožní rezortu realizovat strategické a modernizační projekty, které představují podle Metnara jednu ze stěžejních priorit. Metnar zopakoval na shromáždění, že v loňském roce bylo uzavřeno zhruba 11 000 smluv za 43 miliardy korun. ,,Tady se nám konečně podařilo prolomit ledy," řekl Metnar. S tím souvisí i nahrazování staré ruské techniky moderním vybavením.

Aby však mohl proces modernizace zdárně pokračovat, nesmí docházet ke škrtům tak jako v minulosti, podotkl na velitelském shromáždění náčelník generálního štábu Aleš Opata. „Armáda v posledních letech trpěla dost. Léta zanedbávání a škrtů nechala z armády jen torzo, kostru, kterou teď musíme zase posílit,“ prohlásil Opata. Podle něho je potřeba držet krok s našimi spojenci a modernizace je tak nezbytnou cestou, kterou se musí armády nevyhnutelně vydat.

V tomto roce má být například konečně dotažen tendr na nákup nových BVP, pořízení protiletadlového raketového kompletu SHORAD, děla NATO ráže 155 a systému řízení palby dělostřelectva a další důležité akvizice. Metnar chce letos podepsat zakázky za více než 75 miliard korun. Právě za Metnarova působení v rezortu se podařilo rozhýbat velké strategické projekty, i když u některých stále visí otazníky.

Ministr obrany hovořil rovněž o vzniku nových velitelství kybernetických sil, o nichž se již dřívě zmiňoval na jednáních Výboru pro obranu a jinde. Dále je nutné, aby vznikl prapor bezpilotních prostředků a prapor nasaditelných sil. Důležité je také podle něho působení českých vojáků v zahraničních operacích, v nichž si ČR plní své závazky vůči NATO. ,,Z našich největších působišť jsme již od roku 2002 v Afghánistánu, a třebaže vývoj mírového procesu dává naději do budoucna, zatím se rozhodně z této země nestahujeme," podotkl k tomu Metnar.

Samostatné téma tvořily i předražené zakázky, tedy ty, u nichž došlo k velkému rozdílu mezi předpokládanou hodnotou a skutečnou cenou. Příkladem z poslední doby je pořízení dvou pasivních radiolokátorů Věra-NG pro českou armádu, kvůli níž skončil ve funkci náměstka pro akvizice a vyzbrojování Filip Říha, nebo ještě nedotažené projekty modernizace 33 tanků T-72M4CZ a 15 vrtulníků Mi-171Š, které mají realizovat VOP CZ a LOM Praha.

Metnar prohlásil, že se nesmí podobné případy opakovat a nemůže nadále docházet k systémovým chybám v koncepcích. ,,Podobné případy se nesmí opakovat, protože zpochybňují dobré jméno resortu obrany," poznamenal ministr. Již dříve Metnar řekl, že nehodlá do budoucna tolerovat žádná velká navýšení cen u jednotlivých zakázek, přičemž k tomu dodal, že přijal taková systémová opatření, aby se již tyto chyby neopakovaly.

Je zajisté správné, že ministr obrany nechce do budoucna akceptovat navyšování cen u jednotlivých zakázek, protože u již zmíněné modernizace 33 tanků T-72M4CZ by to mohlo v důsledku znamenat i konec projektu. K tomu je potřeba ještě dodat, že někteří odborníci zpochybňují modernizaci starých sovětských tanků, protože podle nich není smysluplná, když se má ještě navíc zvyšovat cena. Proto doporučují, že se má investovat rovnou do techniky nové.

 

 

 

 

 

 

Tagy článku