foto: Nexter/Houfnice CAESAR
Výbor pro obranu včera kromě BVP nebo pokuty za vrtulníky probíral také další sledované aktuální téma, a sice akvizici samohybných děl NATO ráže 155 mm. V loňském roce byl vybrán typ CAESAR od francouzské státní společnosti CAESAR. Jednou z podmínek je, že dělo bude umístěno na podvozku Tatra 8x8, a to z důvodů jeho zavedení v AČR. A také z důvodu dosažení významného podílu českého obranného průmyslu na zakázce. MO nedávno obdrželo předběžnou cenovou nabídku, která výrazným způsobem překročila plánovanou cenu bezmála 6 miliard korun. A kromě ceny se stále vedou a povedou náročná jednání právě i o míře zapojení domácích firem do této zakázky.
Děla CAESAR od společnosti NEXTER mají být pořízena výjimkou ze zákona o zadávání veřejných zakázek formou nákupu vláda-vláda od francouzské vlády. Ovšem cenová nabídka, kterou v pátek MO z Francie obdrželo, převyšuje původní na základě marketingového průzkumu a studie proveditelnosti kalkulovanou cenu bezmála šesti miliard o více než dvě miliardy korun.
Psali jsme
Dnes proběhne 45. schůze sněmovního Výboru pro obranu, která má na programu velmi důležité body. Mezi nimi především informaci o třech sledovaných...
Podle ministra obrany Lubomíra Metnara byly v nabídce identifikovány položky, které svou cenou převyšují reálnou hodnotu, a také položky, které Armáda České republiky, potažmo Ministerstvo obrany pro svá nová děla nepožadovaly. Obratem putoval do Francie dopis vyjmenovávající problémy nabídky, která nadto podle zástupce náčelníka generálního štábu generála Hlaváče vykazovala formální nedostatky, protože byla zpracována podle neplatných příloh českého zadání. Podle náměstka pro vyzbrojování a akvizice Lubora Koudelky byla chyba na francouzské straně. Česká strana žádá nápravu do 30. dubna, a na 4. května jsou zástupci francouzského dodavatele pozváni do České republiky k osobnímu jednání. Na výslednou cenu bude zpracován znalecký posudek, zda jde o cenu tzv. v čase a místě obvyklou. Nicméně cena a položková skladba nabídky není jediným složitým bodem celé zakázky.
Otázkou je míra zapojení firem českého obranného průmyslu do zakázky, a to nejen do samotného pořízení 52 houfnic, ale také do jejich servisu a údržby po dobu životního cyklu, a, a to je u dělostřelectva velmi důležité a věnovali jsme se tomu v Security Magazínu opakovaně, také z hlediska dodávek munice.
Ministerstvo obrany požaduje minimálně 40% zapojení českého průmyslu do zakázky. Podle zpravodaje projednávaného bodu poslance Jana Řehounka (ANO) to Francouzi nejen nerozporují, ale ve své nabídce o 4-5 procentních bodů překonávají. Na to ovšem reagoval poslanec Pavel Růžička (ANO) dotazem, jak přesně je tento podíl vypočítáván, na základě jakých koeficientů. Z odpovědi náměstka Koudelky vyplynulo, že jde o složitý problém a výbor dostane odpověď, jak se tento výpočet provádí, z ministerstva písemnou formou. Podle informací Security Magazínu může být otázka českého podílu na zakázce vážnějším problémem, než se takto jeví, a bez uspokojivého řešení ministr Metnar k podpisu smlouvy nepřistoupí.
Psali jsme
Podle vládního poslance, člena Výboru pro obranu a předsedy Podvýboru pro akvizice Ministerstva obrany Jana Řehounka (ANO) si francouzská společnost...
Klíčovou bude pro zakázku otázka dodávek munice. Je jednoznačné, že zájem České republiky je výroba munice na vlastním území. Již dnes český obranný průmysl odpovídající munici vyrábí a potřebuje od výrobce certifikaci pro použití v nově pořizovaných dělech. Licenční výroba francouzské munice by byla mnohem méně výhodná, a i z tohoto hlediska je výpočet české účasti na zakázce významný.
Jednání bude intenzívně probíhat od 4. května a Ministerstvo obrany chce smlouvu na nová děla podepsat v létě. Poslanec Karel Krejza (ODS) poznamenal, že je rád, že se o navýšení ceny dozvěděl výbor pro obranu v dostatečném předstihu, a "ne dva dny před podpisem". Narážel na kauzu pasivních sledovacích systémů VERA-NG z kraje loňského roku, kterou připomněl i poslanec Řehounek. Ten také uvedl, že nízká kvalita francouzské nabídky snižuje jeho důvěru v celý projekt. Nicméně podvýbor pro akvizice, v jehož čele stojí, a následně i celý výbor pro obranu vyjádřil projektu podporu s tím, že aktuální nabídky výrazně překračují dosud zvažovaný rámec, a že žádají MO o informování členů výboru o výsledcích probíhajících jednání na příští schůzi, případně dříve, pokud bude výsledků dosaženo v mezičase.
Tagy