Metnar odvoláním Říhy zatáhl za záchrannou brzdu, pud sebezáchovy zvítězil. Už byl zvažován jeho nástupce

Metnar odvoláním Říhy zatáhl za záchrannou brzdu, pud sebezáchovy zvítězil.  Už byl zvažován jeho nástupce
20 / 02 / 2020, 16:45

Po středečním zasedání výboru pro obranu a záruk přijatých ministerstvem obrany by se mohlo zdát, že psi doštěkali a karavana táhne dál. Ministr stopl problematické zakázky, slíbil vytvořit expertní tým a poskytl poslancům požadované dokumenty. Metnar si počínal zase jako suverén. Není divu, podařilo se mu odrazit dosud nejsilnější útok opozice, ale i ,,friendly fire" z vlastních řad. Přitom podle důvěryhodných zdrojů právě Metnarovi samotnému šlo o křeslo a byl zvažován jeden z jeho nástupců.

Lubomír Metnar má za sebou pravděpodobně nejteplejší leden svého života, a to nikoli na základě srovnávacích měření teploty ČHMÚ. Dvojité navýšení ceny na pasivní sledovací systém Věra NG dopadlo rezignací náměstka pro akvizice. Přitom jak zjistila redakce SM, rezignace Filipa Říhy nemusela stačit. Ve hře se objevil nový kandidát na post ministra obrany– generál Pavel Bulant.

Kontroverzní v každém detailu

Aniž bychom se chtěli dotknout profesního života generála Bulanta, je nutno zmínit řadu skutečností. S jeho jménem se váže kauza letounů CASA, kvůli níž doteď exministryně Vlasta Parkanová chodí po soudech. Na Bulanta na sklonku jeho vojenské kariéry přišlo anonymní trestní oznámení, že údajně měl v práci krýt alkoholické excesy svých podřízených a černé jízdy se služebními vozidly. Obviněn policií byl nakonec Bulantův podřízený Pavel Pohorský právě za zneužívání služebních vozidel k soukromým účelům, které mu prokázala Vojenská policie na základě údajů z GPS vozidla. Bulant nakonec po této aféře rezignoval.

Proti Čechům

Není tajemstvím, že Bulant má dodnes mnoho nepřátel i v Asociaci obranného a bezpečnostního průmyslu. Vyčítali mu zejména to, že nákupy organizoval nejraději přes akviziční agenturu NATO, kde se české firmy v tvrdé konkurenci těžko prosazují. Koneckonců nejvíce tuzemské výrobce nadzvedl v rozhovoru pro E15, kdy prohlásil: Český rybník není dost velký na to, aby uživil všechny.“

Jak by obstál se svými praktikami dnes? Kupříkladu poslanci Výboru pro obranu dnes svorně od komunistů přes ODS hlásají nutnost zapojení českých zbrojovek, a to i v případě subdodávek. Ministerstvo se u velkých zakázek chlubí z kolika procent bude zapojen český průmysl a kupříkladu u největšího tendru v dějinách, na dodávku BVP, požadují 40% zapojení. Jen pro doplnění, němečtí výrobci vozidel Lynx i Puma byly schopni nabídnout dokonce 80% podíl zapojení.

Bulant odmítal cestu protekcionismu českých zbrojovek, kterou v té době razila Francie, Německo a další země, které si na trh jen velmi neradi pouštěly zahraniční konkurenci. Nákup přes NATO byl sice bez DPH a přinesl lehké úspory, nicméně v konečném součtu se zde české firmy jen těžko prosazovaly a domácí pracovní místa buďto nevznikala nebo byla ohrožena a rušena. Asociace obranného průmyslu ústy svého předsedy Jiřího Hynka dnes na všech zbrojních konferencích deklaruje, jak je nutné míti oporu v domácím průmyslu a zdůrazňuje, že v případě konfliktu jsou zahraniční dodávky nejisté.

První a poslední Peakovina

Bulantovi byla též vytýkána absence právnického nebo ekonomické vzdělání, kterým většinou ředitelé tohoto postu disponovali. I na to si stěžovala ministryně Karolina Peake. Ta kontroverzního Bulanta stihla během svého osmidenního působení na ministerstvu obrany odvolat kvůli dodávce nových uniforem pro armádu, kterou Bulantovi zrušil UOHS. Podle dostupných informací dnes Pavel Bulant řídí šamotové továrny miliardáře Ovčařího.

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace