Premiér Andrej Babiš se vyjádřil ke kauze nákupu svou radiolokátorů Věra-NG od pardubické společnosti ERA poměrně jasně. Podle předsedy vlády je nutné, aby ministr obrany Lubomír Metnar z předražené zakázky vyvodil ,,velké personální důsledky."
Ministerstvo obrany podepsalo v lednu 2020 smlouvu na dodávku dvou pasivních radiolokátorů Věra-NG v hodnotě 1,5 miliardy korun. Stejné systémy přitom koupila Itálie před dvěma lety za 434 milionů bez DPH. Ministerstvo muselo minulou středu vysvětlovat členům Výboru pro obranu, kde vzniklo navýšení ceny. Pro řadu z nich je však její obhajoba ze strany ministerstva nedostatečná.
Doporučujeme
Sněmovní výbor pro obranu se ve středu ocitl v obležení novinářů, kteří byli, stejně jako přítomní poslanci, lační po nových informacích...
Ministra obrany Lubomíra Metnara minulou středu ,,griloval" Výbor pro obranu, kde řada členů nebyla spokojena s vysvětlením ministra obrany ani jeho náměstka pro vyzbrojování a akvizice Filipa Říhy. A někteří poslanci si rozhodně nebrali servítky,,Nevím, kdy lžete a kdy nelžete. Víte, co je na tom nejhorší? Že opoziční poslanci mají pravdu," pustil se zostra do náměstka Pavel Růžička.
Pozornost budí kromě ceny také vysoké zálohy, které chce MO předem vyplatit výrobci, a odborný posudek na cenu, který byl vypracován podle Černochové nestandardně rychle. „Znalecký ústav je asi plný supermanů, protože dokázali udělat posudek za pouhých 16 dní,“ podivovala se na jednání Výboru Černochová.
Psali jsme
Ve středu 5. 2. proběhlo ostře sledované jednání parlamentního Výboru pro obranu, kde ministr obrany Lubomír Metnar a jeho náměstek pro akvizice Filip...
Smlouva na radiolokátory se nelíbí ani Karlu Krejzovi, který kritizuje příliš vysokou hodnotu záloh, které mají být výrobci předem zaplaceny. „Záloha se mi zdá příliš vysoká, nejsou doladěné některé odpovědi. Být ministrem, tak bych smlouvu zdodatkoval, zálohy nevyplácel a počkal na dořešení sporných otázek,“ poznamenal pro SM poslanec. Své připomínky směrem k ministerstvu obrany adresovali i další poslanci z Výboru.
Svou nespokojenost projevil také premiér Andrej Babiš. Toho zarazilo, že vláda byla úředníky ministerstva obrany informována o neaktuální ceně za radiolokátory. ,,Pan ministr si nepohlídal své úředníky, kteří vlastně informovali vládu o nějaké ceně, která nebyla aktuální," prohlásil premiér ve zpravodajské relaci TV NOVA.
Metnar zopakoval, že vše vyhodnocuje a následně rozhodne o možné osobní zodpovědnosti. Není zatím jasné, kdo by kromě jednoho vyhozeného úředníka mohl za předraženou zakázku zaplatil svou funkcí. Pokud by měl Metnar vyvozovat další personální důsledky, prvním ,,na ráně" by byl jeho náměstek Filip Říha.
Psali jsme
Na jednání Výboru pro obranu byla rozbita klíčová obranná linie ministerstva obrany při hájení ceny za pasivní sledovací systém. Ze znaleckého...
Sám Metnar však nemá své křeslo jisté. Připomeňme, že si Babiš Metnara zavolal ,,na kobereček den poté, co se vrátil z Izraele, v pátek potom znovu. Ministr obrany měl ze schůzky patrně obavy, a tak vzal na jednání několikačlennou delegaci. Premiér však nechtěl zřejmě během několika týdnů odvolávat již druhého ministra (po ministrovi dopravy Vladimírovi Kremlíkovi), a tak zatím Metnara ponechal ve funkci. Požaduje však důsledně, aby ,,padaly hlavy". Podle něho by měl ministr obrany Metnar vyvodit velké personální důsledky. ,,Já jsem znovu vyzval pana ministra, aby si tam udělal pořádek, aby z toho vyvodil skutečně velké personální důsledky." prohlásil.
Tagy