Metnar podepsal s USA smlouvu na vrtulníky. Kauza ale nekončí, další dějství se odehraje před ÚOHS

Metnar podepsal s USA smlouvu na vrtulníky. Kauza ale nekončí, další dějství se odehraje před ÚOHS
13 / 12 / 2019, 13:15

Dnes se konala tisková konference na letišti Kbely za účasti ministra obrany Lubomíra Metnara, náměstka pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany Filipa Říhy a náčelníka generálního štábu Aleše Opaty, kdy ministr obrany potvrdil, že včera byla podepsána smlouva s USA na pořízení 8 víceúčelových vrtulníků a 4 bitevních.

Ministr obrany Metnar na tiskovém brífinku zopakoval, že dohoda s americkou stranou byla podepsána na základě formátu vláda-vláda. Metnar upřesnil, že za vrtulníky již byla složena záloha, jejíž výši neupřesnil, a jejich financování je rozloženo do roku 2024. Ministr obrany zopakoval, že cena za vrtulníky činí 14,6 miliard korun a obsahuje jak samotné stroje, tak výzbroj, munici, výcvikový simulátor, výcvik pilotů a další příslušenství. 

Security magazín se zeptal Metnara, jak bude reagovat na stížnost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kterou podal neúspěšný zájemce o zakázku italská firma Leonardo, jež považuje průběh zakázky za nezákonný a ve stížnosti uvádí, že se MO nevypořádalo s jeho námitkami, které již několikrát rezortu adresoval. Ministr postup italské společnosti odmítl s tím, že mu vadí, že soukromá firma torpéduje tendr.

Na další otázku Security magazínu, jestli se Metnar neobává, že skončí stejně jako bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová v kauze CASA, ministr odpověděl, že ,,každý je zodpovědný za své kroky“ a zopakoval, že si ministerstvo obrany za svým postupem stojí. Toho, že by mohl skončit jako Parkanová se Metnar neobává.

Přestože je smlouva nyní již podepsána, je zřejmé, že se uskuteční i další dějství tohoto tendru, minimálně to před Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace