Metnar potřebuje dotáhnout poslední strategické zakázky. Výbor pro obranu projedná nákup děl a protivzdušných kompletů

Metnar potřebuje dotáhnout poslední strategické zakázky. Výbor pro obranu projedná nákup děl a protivzdušných kompletů
Autor: Nexter|Popisek: CAESAR
28 / 04 / 2021, 07:00

Dnes proběhne 45. schůze sněmovního Výboru pro obranu, která má na programu velmi důležité body. Mezi nimi především informaci o třech sledovaných zakázkách: na pásová bojová vozidla pěchoty, na dělo ráže NATO a na protiletadlový komplet SHORAD. Následovat bude informace ministra obrany o více než půlmiliardové pokutě za přestupek při realizaci zakázky na víceúčelové vrtulníky ze strany ÚOHS. V kostce lze tyto body jednání označit za klíčové pro hodnocení funkčního období Lubomíra Metnara, které se chýlí ke konci.

Zatímco v případě nákupu pásových bojových vozidel pěchoty, který je nejen finančním objemem ve výši 52 miliard korun nejvýznamnějším modernizačním projektem armády od roku 1993, již prakticky nikdo nepočítá s tím, že bude definitivně uzavřen ještě během funkčního období současné vlády, dvě další zakázky, které probíhají v režimu nákupu vláda-vláda naději mají.

V minulém týdnu ovšem v obou případech přišla Ministerstvem obrany zřejmě nečekaná informace v podobě konkrétních nabídek dodavatelů, tedy izraelské společnosti RAFAEL v případě protivzdušného systému SPYDER, a francouzské společnosti NEXTER v případě samohybných děl CAESAR.

Oba projekty patří mezi čtyři velké priority modernizace ozbrojených sil (spolu se systémem řízení palby dělostřelectva a zmíněnými BVP). Pro oba systémy plánuje dlouhodobě Ministerstvo obrany na základě marketingového průzkumu a studie proveditelnosti s částkami 10 miliard korun (SPYDER) a bezmála 6 miliard (CAESAR). Ovšem první nabídky přišly na částky 15 miliard (SPYDER) a 8 miliard (CAESAR).

Ministerstvo reagovalo překvapeně a v tiskové zprávě uvedlo: "Ve svých prvotních nabídkách nacenili i některé položky a služby, které jsme nepožadovali. Nyní vše analyzujeme a porovnáváme s výstupy studií proveditelnosti a průzkumů trhu. Česká republika nová a moderní děla i protiletadlový raketový systém nutně potřebuje a Ministerstvo obrany i Armáda České republiky udělají maximum proto, aby je vojáci dostali včas a za co nejvýhodnější cenu."

Poslance výboru pro obranu bude nepochybně zajímat, jak probíhala jednání mezi ministerstvem a dodavateli, jestliže byly původně zamýšlené ceny, dodavatelům podle ministerstva známé, tak zásadním způsobem překročeny, a jaký bude další postup. V obou případech má MO jednoznačně pravdu, že jde o systémy, které armáda nutně potřebuje. V případě protivzdušné obrany nahradí přesluhující ex-sovětské systémy KUB a zásadním způsobem posílí schopnosti protivzdušné obrany (nadto je systém SPYDER plně kompatibilní s již nakoupenými izraelskými radary MADR). V případě samohybných děl jde o řešení pro dělostřelectvo AČR, které prakticky zdvojnásobí jeho dostřel a umožní využít vlastností moderní munice (pokud možno české munice, což je další z bodů, o nichž jsou jednání vedena).

Ministr Metnar v tandemu s náčelníkem generálního štábu Opatou jsou chváleni za to, že po období určité stagnace úspěšně rozběhli řadu modernizačních projektů a některé byly i dotaženy k podpisu kontraktu, jako například právě radary MADR. Nebo vrtulníky Venom a Viper, kde nicméně došlo k procesním chybám, které budou rovněž předmětem jednání výboru pro obranu. Pokud by se ale nepodařilo dotáhnout do zdárného konce nákup děl a protivzdušného systému, pak s ohledem na průtahy a zpoždění nákupu BVP a ticho po pěšině ve věci systému řízení palby, nebude konečný účet pro stávající vedení ministerstva a sekci akvizic nijak vynikající - ze čtyř oznámených priorit by nebyla realizována ani jedna. A to ani ty v režimu vláda-vláda, jehož hlavní předností má být rychlost a jednoduchost procesu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace