Metnar se neohroženě pustil do Hamáčka: jdete za politickým ziskem na úkor bezpečnosti země

Metnar se neohroženě pustil do Hamáčka: jdete za politickým ziskem na úkor bezpečnosti země
19 / 02 / 2020, 17:00

Poměrně vyostřený spor propukl mezi šéfem ČSSD Janem Hamáčkem a ministrem obrany Lubomírem Metnarem. Hamáček totiž řekl, že Česká republika zřejmě nedostojí svým závazkům NATO a nebude dávat 2% HDP na svou obranu. Metnar Hamáčka ,,zpražil" tím, že jeho vyjádření označil za ,,tah politickým ziskem na úkor bezpečnosti země".

Předseda ČSSD Jan Hamáček a ministr obrany Lubomír Metnar si vjeli do vlasů kvůli závazku České republiky vydávat v roce 2024 2% HDP na obranu. Hamáček před několika dny prohlásil, že nepočítá s tím, že by ČR dostála původně slíbenému zavázku z roku 2014. Podle Hamáčka chybí jednak politická vůle, jednak by dosažení 2% HDP na obranu znamenalo zásadní změnu ve struktuře státního rozpočtu. Podle vicepremiéra by se někde muselo najít 60 miliard korun navíc, nebo by musela být zahájena zásadní debata o příjmech státního rozpočtu, aby bylo možné peníze na dosažení zmíněné mety najít.

Hamáčkův postoj je blízký v posledních dnech i premiérovi Andreji Babišovi, který k vynákládání 2% HDP výdajů na obranu v roce 2024 projevil spíš vlažnější a ne úplně jasný postoj, který projevoval dříve. „My jsme to samozřejmě přislíbili, ale vytesáno do kamene to není," prohlásil v ČT v lednu tohoto roku.

Podle Hamáčka vláda nicméně splní, co si předsevzala, to znamená postupně navýší výdaje na obranu na 1,4% a pak je připraven se bavit dál. Na druhou stranu pokud zatím ČR nevydává na obranu ani 1,4%, nemá cenu hovořit v danou chvíli o 2% HDP.

Metnar se vůči Hamáčkovým slovům ohradil a jeho vyjádření označil v pořadu Interview ČT24 ,,tah politickým ziskem na úkor bezpečnosti země". „Hamáček toto vyjádření učinil. Ale já chci říct, že my v příštím roce počítáme s rozpočtem 1,4 procenta HDP, jak se vláda zavázala, což bude činit asi 85 miliard korun. Mohu vás ujistit, že s touhle částkou tam půjdu. A v následných letech, jak jsme se zavázali, budeme směřovat do roku 2024 ke dvěma procentům HDP,“ prohlásil Metnar.

,,Proč se tedy opět mluví o tom, že se dvě procenta HDP na obranu země dávat nebudou? „Je v tom politika,“ reagoval na Hamáčkovo vyjádření dále Metnar. Jeho dlouhodobou ambicí je dosažení 2% HDP na obranu, jak už to několikrát v minulosti zopakoval. „Toho závazku budu chtít dosáhnout. Je to má ambice. A není to jen ambice ministra obrany, ale je to závazek z programového prohlášení vlády, ten zatím nikdo nezpochybnil,“ prohlásil Metnar. 

Uvidíme, kam tato vyostřená debata povede dáI. I když se na toto téma Metnar s Hamáčkem zatím nebavil, není vyloučeno, že se tak v nadcházejících týdnech stane.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace