Metnar stopl modernizaci tanků a vrtulníků: další zakázky s násobnou cenou

Metnar stopl modernizaci tanků a vrtulníků: další zakázky s násobnou cenou
Autor fotografie: Joker Island, Wikipedia|Popisek: T-72M4CZ
18 / 02 / 2020, 12:45

Z další kontroly, kterou dal ministr obrany Lubomír Metnar zadat po předražené zakázce na nákup dvou pasivních radiolokátorů Věra-NG, vyplynulo, že velký rozdíl mezi předpokládanou cenou a skutečnou hodnotou byl objeven ještě u dvou zakázek. Těmi jsou zakázka na modernizaci 33 tanků T-72M4CZ a 15 vrtulníků Mi-171Š, kterou mají realizovat VOP CZ a LOM Praha.

Vypadá to, že po předražené zakázce na pořízení dvou pasivních radiolokátorů od firmy ERA, na kterou bylo vyčleněno 780 milionů korun, a ministerstvo obrany je pořídilo za 1,5 miliardy korun, se věci daly do pohybu. Ministr obrany Lubomír Metnar dal prověřit i ostatní zakázky a z šetření vyplynulo, že ,,problémové" jsou další dvě - modernizace 33 tanků T-72M4CZ a 15 vrtulníků Mi-171Š, které mají provést VOP CZ a LOM Praha.

U zmíněných zakázek ještě nebyly podepsány smlouvy a nebyly dosud předloženy kolegiu ministerstva obrany ke schválení. Nicméně v obou případech byla podle tiskové zprávy ministerstva obrany ve vládních materiálech uvedena neodpovídající předpokládaná hodnota.

Metnar tak už do budoucna nechce tolerovat žádné velké navýšení cen u jednotlivých zakázek. „Přijal jsem jednoznačná opatření, aby se neopakovaly takové chyby. A kontrolní mechanismy zafungovaly. U rozběhnutých zakázek na modernizaci tanků a transportních vrtulníků zatím nedošlo k podpisu smluv. A nestane se tak, dokud nebude známá a zdůvodněná reálná cena. Žádné velké navýšení cen nebudu tolerovat. Chci, aby vše bylo po faktické a procesní stránce zcela v pořádku,“ cituje Metnara tisková zpráva ministerstva obrany.

Metnarova iniciativa přichází po ,,mediální smršti" v kauze radiolokátorů, kdy skončil náměstek ministra obrany pro akvizice a vyzbrojování Filip Říha. Přijaté kroky ministra obrany ve formě kontroly a šetření dalších podezřelých zakázek, kde hrozí velké rozdíly mezi předpokládanou hodnotou a skutečnou cenou, jsou v dané situaci správné.

Připomeňme, že ministerstvo obrany podepsalo v lednu 2020 smlouvu na dodávku dvou pasivních radiolokátorů Věra-NG v hodnotě 1,5 miliardy korun. Stejné systémy přitom koupila Itálie před dvěma lety za 434 milionů bez DPH. Ministerstvo muselo předminulou středu vysvětlovat členům Výboru pro obranu, kde vzniklo navýšení ceny, ale řada poslanců hodnotila vysvětlení jako zcela nedostatečné. Před několika dny pak přišel server iRozhlas.cz s informací, že zakázku na nákup radiolokátorů prověřuje vojenská policie, po čemž někteří poslanci Výboru volali.

 

Tagy článku

-->